Boazeria angielska

Boazeria angielska – do jakiego wnętrza będzie najlepsza?

Jeszcze jakiś czas temu boazeria nie kojarzyła się z dobrą opcją wystroju wnętrz, łączono ją głównie z czasami PRL-u i przaśnym wystrojem domu naszych babć. Boazeria angielska różni się w znacznym stopniu od tradycyjnej boazerii z desek. Może być wykonana z różnych materiałów i przybierać różne formy geometryczne na ścianie. Przede wszystkim jest dużo lżejsza i bardziej naturalna, nadaje wnętrzom przytulności i odświeża je.

Boazeria angielska – główne cechy

boazeria angielska

Boazeria angielska zwana jest także boazerią płycinową, stosuje się ją jako element dekoracji ściennej. Składa się z paneli ściennych montowanych do określonej wysokości na ścianie np. do 1 metra, mogą one przypominać kasetony albo duże płyty z wklęsłym lub wypukłym środkiem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na ochronę miejsc najbardziej eksploatowanych przed zabrudzeniem. Jednocześnie nadaje wnętrzu charakteru i elegancji. Może być wykonana z drewna lub z forniru, popularnym materiałem, z którego wykonywana jest boazeria angielska jest także płyta MDF, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa do utrzymania w czystości. Panele ścienne maluje się lakierem wykończeniowym, dobierając kolor do aranżacji wnętrza. Typowa angielska boazeria posiada eleganckie żłobienia, które są cechą charakterystyczną tej stylizacji.

Boazeria angielska – w jakich aranżacjach odnajdzie się najlepiej

Boazeria angielska-idealna do klasycznego i tradycyjnego wnętrza, wybór form zdobień tego typu jest duży, umożliwia stylizację pomieszczeń w przytulnej, eleganckiej konwencji. Jej piękny i wyrazisty charakter może podkreślić styl angielski, nowojorski czy hampton. Ten ostatni łączy sprytnie komfort z wyglądem, jest to aranżacja inaczej nazywana marynistyczną, pochodzi od nazwy miasteczka East Hampton, gdzie wypoczywali bogaci mieszkańcy Manhattanu. Połączenie eleganckich elementów z naturalnymi meblami sprawia, że pomieszczenia urządzone w tym stylu są przytulne i bezpretensjonalne. Odpowiednio dobrana boazeria angielska sprawdzi się też w stylu skandynawskim albo nowoczesnym.

Boazeria tego typu może być stosowana w każdym pokoju, w pokoju dziecięcym, sypialni lub salonie. Można ją również montować w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie, takich jak łazienka i kuchnia. Należy wówczas zastosować płyty MDF, które są odporne na wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie boazerii na ścianach, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, aby nie zniszczyć zbyt szybko ich powierzchni. Przy pomocy boazerii angielskiej można także firmować pożądaną kubaturę wnętrza. Zastosowanie poziomych paneli optycznie poszerzy przestrzeń, natomiast panele pionowe zamontowane w niskich wnętrzach sprawią, że staną się one optymalnie wyższe.

Montaż boazerii

Montowanie boazerii angielskiej nie jest czynnością skomplikowaną i można ją wykonać indywidualnie. Najczęściej stosowane metody opierają się na wyborze odpowiedniego kleju lub wkrętów. Montaż sprowadza się do starannego umieszczenia paneli w specjalnie przygotowanej listwie przypodłogowej. W przypadku, kiedy ściany są nierówne, trzeba wykonać stelaż z listewek i do niego przymocować boazerię. Typowa angielska boazeria występuje w kolorze białym, ale można ją malować w kolorach bardziej dla nas odpowiednich, należy pamiętać, że pierwszą warstwę koloru nanosimy przed montażem, a po jego zakończeniu nakładamy warstwę wierzchnią.

Boazeria angielska
Tagi wpisu: