Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny ?

Piec gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – najlepsze rozwiązanie do domu

Kiedy zamierzasz kupić nowy kocioł gazowy, ważne jest, aby dowiedzieć się o różnych typach kotłów i sposobach w jaki one działają. Większość gospodarstw domowych ma możliwość zmiany kotła na węgiel na kocioł gazowy. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne, ale w obecnych czasach zdecydowanie bardziej opłacalne, nie wspominając już o wygodzie użytkowania. Aby podjąć lepszą decyzję przed zakupem pieca na gaz, należy wiedzieć, jak działa kocioł jednofunkcyjny a jak dwufunkcyjny. Z tego artykułu dowiesz się również tego jakie są ich zalety i wady.

Piec gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Czym jest kocioł gazowy dwufunkcyjny ?

Jest to połączenie podgrzewacza wody i systemu kotła centralnego ogrzewania w jednym urządzeniu. Jak tylko włączysz kran z ciepłą wodą, podgrzewa on ciepłą wodę na żądanie. Eliminuje to konieczność stosowania zbiornika akumulacyjnego. W przypadku kotła jednofuncyjnego wymagany jest zasobnik na wodę.

Jak działa kocioł dwufunkcyjny ?

Piec gazowy dwufunkcyjny to jeden kompaktowy system bez zewnętrznego zbiornika na wodę. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę i ogrzewa dom poprzez grzejniki lub poprzez hydrauliczną instalację podłogową. Kotły dwufunkcyjne zapewniają niemal natychmiastową ciepłą wodę, będąc stale w gotowości. Jak tylko odkręcisz kran z ciepłą wodą, kocioł się uruchomi i ciepła woda będzie dostępna od ręki.

Gdy ktoś odkręci kurek z ciepłą wodą zasygnalizuje to kotłowi, aby rozpoczął podgrzewanie wody wewnątrz systemu i dostawa ciepłej wody rozpocznie się szybko. Wymiennik ciepła wewnątrz kotła przenosi większość ciepła ze spalonego gazu wewnątrz kotła do zimnej wody, co czyni ją gorącą, a następnie dostarcza gorącą wodę do kranu.

Wewnątrz pieców gazowych dwufunkcyjnych, zawory regulacyjne działają w różnych kierunkach. Zawory te albo umożliwiają przepływ wody przez system centralnego ogrzewania, albo kierują ją do kranu z ciepłą wodą w razie takiej potrzeby. Kocioł dwufunkcyjny nie może wykonywać obu tych czynności jednocześnie. Można również wstępnie ustawić żądaną temperaturę, a kocioł będzie współpracował z termostatem pokojowym, aby zapewnić ogrzewanie domu.

Zalety instalacji kotłów dwufunkcyjnych

Kotły dwufunkcyjne są najbardziej popularnym wyborem nowoczesnych gospodarstw domowych w Polsce, ponieważ oferują następujące korzyści:

Wysoka Wydajność: Kotły dwufunkcyjne są wysoko wydajne. Możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie, przechodząc z jednofunkcyjnego ogrzewania na kocioł dwufunkcyjny. W szczególności jeśli będzie to kocioł kondensacyjny. Wtedy oszczędności na zużyciu paliwa gazowego są jeszcze większe.

Przystępna cena: Koszt instalacji kotła dwufunkcyjnego jest niski w porównaniu z tradycyjnym systemem grzewczym. Łatwo jest również znaleźć części zamienne do kotła. Cały system kotła jest mniej skomplikowany, a do jego instalacji potrzeba niewiele roboczogodzin.

Szybsze i sprawniejsze działanie: Kotły dwufunkcyjne są szybsze niż kotły jednofunkcyjne. Nie trzeba długo czekać, aby uzyskać ciepłą wodę. Otrzymasz nieograniczoną dostawę ciepłej wody na żądanie.

Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce: Kotły dwufunkcyjne mają kompaktowe rozmiary. Nie mają one oddzielnego zbiornika na zimną i ciepłą wodę. To czyni je idealnymi dla małych domów i mieszkań.

Czyste zaopatrzenie w wodę: Ponieważ woda jest dostarczana bezpośrednio z sieci i nie jest przechowywana w zbiorniku, nie musisz się martwić o nagromadzony osad. Woda, która przepływa przez krany będzie znacznie czystsza.

Woda bezpieczna do picia: Zimna woda dostarczana przez kocioł dwufunkcyjny jest bezpieczniejsza do picia. Nie ma zbiornika, a woda pochodzi bezpośrednio z sieci wodociągowej, co czyni ją bezpieczniejszą do spożycia.

Wady kotłów dwufunkcyjnych

Kotły dwufunkcyjny są popularne, ale mają też kilka problemów, o których należy pamiętać.

Zależy od ciśnienia w sieci: Kocioł pracuje prawidłowo, gdy ciśnienie w sieci jest dobre. Przed zainstalowaniem kotła, warto sprawdzić ciśnienie w sieci, aby potem nie było problemów.

Brak zbiornika na wodę: Piec dwufunkcyjny nie posiada zbiornika na gorącą wodę, który może przechowywać gorącą wodę na później. Jeśli kocioł się zepsuje, twój dom będzie bez ciepłej wody i ogrzewania.

Co to jest kocioł jednofunkcyjny?

Znany również jako kocioł tradycyjny, piec jednofunkcyjny jest kotłem grzewczym. Najczęściej mają je starsze domy, ponieważ pasują do projektu i struktury nieruchomości.

Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny posiada dwa zbiorniki. Woda jest dostarczana przez zbiornik zimnej wody, podgrzewana, a następnie przechowywana w zbiorniku gorącej wody. Aby utrzymać ciepło w domu, woda ze zbiornika ciepłej wody pompuje się wokół systemu centralnego ogrzewania.

Ponieważ magazynuje on ciepłą wodę, cały dom otrzymuje stały dopływ ciepłej wody w miarę potrzeb. Kocioł nie jest zależny od ciśnienia z sieci.

Zalety pieca gazowego jednofunkcyjnego

Te zalety wyjaśniają dlaczego piece jednofunkcyjne są nadal używane w tak wielu gospodarstwach domowych:

Przechowywanie gorącej wody: Jeśli twój kocioł się zepsuje, nadal będziesz miał dostęp do gorącej wody. Można również zainstalować grzałkę zanurzeniową w zbiorniku z gorącą wodą, aby ogrzać wodę.

Wystarczająca ilość ciepłej wody dla wielu użytkowników: Nawet jeśli wiele kranów jest odkręconych i korzysta z ciepłej wody, nie ma potrzeby się martwić. Nie ma to wpływu na temperaturę lub ciśnienie wody.

Praca ze starym systemem grzewczym: Jeśli masz stary dom z tradycyjnym systemem grzewczym, jednofunkcyjny kocioł będzie kompatybilny z systemem. Być może nie trzeba będzie w ogóle zmieniać orurowania.

Wady kotłów jednofunkcyjnych

Kotły jednofunkcyjne mają pewne wady, dlatego już dawno nie są pierwszym wyborem:

Ograniczenia przestrzenne: Kotły jednofunkcyjne potrzebują dużo miejsca do przechowywania. Potrzebna jest spora, dodatkowa powierzchnia na zbiorniki na wodę. W przypadku, gdy mieszkają Państwo w mieszkaniu lub małym domu, nie jest to idealna opcja.

Brak natychmiastowego dopływu wody: Po zużyciu całej ciepłej wody ze zbiornika, trzeba będzie czekać, aż kocioł podgrzeje wodę. To może trochę potrwać.

Częsta utrata ciepła: Ponieważ w zasobniku przechowywana jest ciepła woda, a zasobnik nie jest odpowiednio zaizolowany, może on tracić ciepło.

Skomplikowany system: jednofunkcyjne kotły są skomplikowane w instalacji. Posiadają one różne części i orurowanie. Instalacja może być czasochłonna i wymagać więcej roboczogodzin.

Ograniczenia wydajności: Musi istnieć wystarczająca ilość ciśnienia z głównego źródła wody, aby zapewnić stały przepływ gorącej wody w kranach. Ciśnienie wody nie zawsze jest dobre. Aby zwiększyć przepływ, wiele gospodarstw domowych instaluje pompę. Jest to dodatkowy koszt.

Kocioł jednofunkcyjny i kocioł dwufunkcyjny – krótkie porównanie

Zapoznaj się z tym porównaniem pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. To pomoże Ci zdecydować, który z nich jest lepszy:

Czy powinienem wymienić kocioł jednofunkcyjny na kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Jeśli masz mały dom, kocioł dwufunkcyjny będzie idealnym zakupem. Jeśli wprowadzasz się do nowego domu i przeprowadzasz rozległe remonty, jest to dobry moment, aby zainstalować również nowy system grzewczy.

Najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy przechodzą z kotłów jednofunkcyjnych na dwufunkcyjne jest efektywność energetyczna. Według Energy Saving Trust, możesz zaoszczędzić do 40 procent na rachunku za energię, jeśli wymienisz swój 10-15 letni kocioł na kocioł dwufunkcyjny klasy A.

Wydajność starego kotła może spaść z 70 do 50 procent na przestrzeni lat.

Przechodząc na kocioł dwufunkcyjny można zaoszczędzić nie tylko na rachunku, ale można sobie również oszczędzić wielu kłopotów. Kocioł produkuje ciepłą wodę na żądanie. Tradycyjny kocioł z pewnością przechowuje gorącą wodę w zbiorniku, ale w końcu woda stygnie. Musisz ponownie włączyć kocioł, aby podgrzać wodę. W ten sposób marnuje się dużo dodatkowej energii. Z drugiej strony, kocioł dwufunkcyjny pracuje tylko wtedy, gdy potrzebna jest ciepła woda.

Czy kocioł dwufunkcyjny jest tego wart?

To, czy kocioł dwufunkcyjny jest tego wart, zależy od potrzeb konsumenta. Po przejściu na dwufunkcyjny, pozbywamy się butli, zbiorników i dodatkowych rur. Zyskasz dużo wolnej przestrzeni w swoim domu.

Jeśli Twoje wymagania dotyczące ciepłej wody odpowiadają kotłowi dwufunkcyjnemu to z pewnością warto zainstalować go w swoim domu. Nawet jeśli masz duży dom, możesz znaleźć kocioł, który może obsługiwać wysokie przepływy. To zapewni wszystkim wystarczającą ilość gorącej wody, kiedy tylko jej potrzebujesz.

Skąd mam wiedzieć, który kocioł jest dla mnie odpowiedni?

Kilka czynników może pomóc w określeniu, który kocioł jest odpowiedni dla Twojego domu:

Dostępna przestrzeń: Ilość miejsca dostępnego w nieruchomości powie, który kocioł byłby odpowiedni. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń i nie możesz przechowywać oddzielnego zbiornika na ciepłą wodę, kocioł dwufunkcyjny jest tym, czego potrzebujesz.

Jeśli już zdecydowałeś się na większy model kotła jednofunkcyjnego, musisz upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie systemu.

Istniejący system grzewczy: Czy chcesz zachować ten sam system, który jest już na miejscu? Różne systemy wymagają różnej ilości miejsca. Musisz zadać sobie pytanie, czy chcesz wydać pieniądze na uaktualnienia.

Potrzeby ciepłej wody: Czy osoby mieszkające w domu potrzebują jednocześnie ciepłej wody? Wraz z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę, należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Jeśli masz mniej miejsca i wielu użytkowników, będziesz potrzebował kotła o większej mocy. Z drugiej strony, jeśli masz więcej miejsca i wielu użytkowników, możesz wybrać kocioł jednofunkcyjny.

Liczba łazienek: Liczba łazienek w domu będzie miała wpływ na wielkość i rodzaj kotła. Im więcej łazienek, tym większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W związku z tym potrzebny będzie duży kocioł.

Podsumowanie

Kotły dwufunkcyjne są kompaktowe, szybkie w montażu i zapewniają ciepłą wodę na żądanie. Nie posiadają zbiorników lub butli, co czyni je idealnymi dla małych domów. Jeśli ponadto zdecydujesz się na kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny to oszczędności na rachunkach będą naprawdę znaczne.

Z kolei kotły jednofunkcyjne są idealne dla dużych gospodarstw domowych. Pracują one z zasobnikiem wody i butlą. Potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń na butlę i zbiornik.

Piec gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria piecy co

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany