Płytki pod prysznicem

Podłoga pod prysznicem: jak dobrze ułożyć płytki ze spadkiem do odpływu?

Prysznic bez brodzika wygląda naprawdę efektownie i jest wygodny w użytkowaniu. Ważne jest, aby odpowiednio zamontować odpływ linowy i ułożyć płytki. Jak zamontować płytki ze spadkiem do odpływu tak, aby woda nie zalewała podłogi w łazience? Warto poznać reguły, które ułatwią to zadanie.

nowoczesna lazienka z kamiennym brodzikiem

Płytki zamiast brodzika – moda czy wygoda?

Kiedy chcemy zrezygnować z brodzika pod prysznicem, należy ułożyć w jego miejscu płytki. Takich płytek nie można jednak układać tak samo, jak na podłodze w pozostałej części łazienki. Należy wykonać spadek, który sprawi, że woda pod prysznicem, będzie spływała w kierunku odpływu. Jest to rozwiązanie, które coraz częściej widzimy w prasie i programach zajmujących się tematyką projektowania wnętrz. W ofercie sklepów pojawia się także znaczna ilość kabin i akcesoriów umożliwiających tego typu rozwiązanie. Czy jest ono jednocześnie estetyczne i wygodne?

Ważne jest aby wiedzieć, jak obliczyć niezbędną ilość płytek, a także sprawdzić ile fugi na m2 będzie potrzebne. W przypadku odpływu z kratką lub też odpływu liniowego, ilość płytek i fugi oblicza się standardowo. Kluczowe w tym wypadku jest nachylenie podłogi. Bez odpowiedniego spadku woda rozleje się nie tylko po łazience. Może wylać się także poza nią, zalewając korytarz i inne pomieszczenia. Zbyt słaby spadek może także skutkować wolniejszym odpływaniem wody.

nowoczesna lazienka z marmurowym wykonczeniem

Jak układać kafelki pod prysznicem bez brodzika

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można rozpocząć właściwe układanie płytek. Warto wybrać takie, które są przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. Kluczowe przy układaniu płytek do odpływu prysznica jest zachowanie odpowiedniego spadku. Powinien on wynosić około 1,5-2,5%. Dzięki temu prysznic bez brodzika będzie nie tylko ładnie wyglądał, ale i zapewniał odpowiedni odpływ wody.

Metod umieszczenia odpływu jest kilka. W przypadku odpływu bocznego można wykonać prosty spadek skierowany w jednym kierunku. Jeśli odpływ chcemy zamontować w innym miejscu, niż krawędź ściany, zaleca się wykonanie koperty. W takim wypadku konieczne jest odpowiednie docięcie płytek.

Warto podkreślić, że przy decyzji o założeniu płytek pod prysznicem konieczne jest nie tylko odpowiednie wybranie i ułożenie płytek. Niezwykle istotne jest także zastosowanie kleju i fug najwyższej jakości. Spoiny powinny być odpowiednio elastyczne i wodoodporne. Stosując się do tych zasad, płytki ze spadkiem do odpływu będą doskonale pełnić swoją funkcję przez długi czas.

nowoczesna lazienka z prysznicem bez brodzika

Technika układania płytek pod prysznicem

Niezależnie od tego na jakie płytki się zdecydujemy – czy będą to płytki ceramiczne, płytki grafitowe czy inny rodzaj płytek – aby taki odpływ był praktyczny należy w odpowiedni sposób je ułożyć. Poza zachowaniem spadku w kierunku kratki lub odpływu liniowego ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię podłogi i ścian przed nasiąkaniem i wilgocią. Nie wszystkie płytki są odpowiednie do zastosowania pod prysznicem. W przypadku rezygnacji z brodzika – płytki są narażone na kontakt z wodą i wilgocią przez długi czas – należy uwzględnić ten fakt przy wyborze. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie wszelkich krawędzi na kontakt z wilgocią. Dotyczy to zarówno krawędzi odpływu, jak i miejsc łączenia ściany z podłogą.

Przy układaniu płytek pod prysznicem kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Powierzchnia, na której będą układane płytki powinna być bezwzględnie czysta i równa. Niezwykle istotne jest zabezpieczenie jej przed wilgocią już na tym etapie. Można przemyśleć ułożenie specjalnej warstwy hydroizolacji. Na tak przygotowane podłoże można układać płytki.

Podłoga pod prysznicem
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria płytek łazienkowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany