Chemia gospodarcza

Jak bezpiecznie używać i przechowywać w domu chemię gospodarczą ?

W Twoim domu znajdują się środki chemiczne służące do różnych rzeczy: Wybielacz do prania, płyn do mycia naczyń, środek do mycia okien, środek do czyszczenia łazienki, zmywacz do paznokci i spray na owady – to tylko niektóre z chemikaliów znajdujących się w przeciętnym domu. Niektóre substancje chemiczne, takie jak szampon i odżywka, stosujemy codziennie, nie zastanawiając się nad nimi, podczas gdy na inne, takie jak na przykład podpałki do grilla – używamy sporadycznie. Oczywiście niektóre środki czyszczące i chemikalia są bezpieczniejsze od innych, ale szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci, musisz zachować szczególną ostrożność. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego używania i przechowywania chemii gospodarczej:

chemia gospodarcza

Kup najbezpieczniejszy środek chemiczny, jaki możesz

Jak mówi powiedzenie, nie musisz używać armaty, aby zabić komara. Jeśli możesz użyć nietoksycznej alternatywy dla chemicznego środka czyszczącego, to zrób to śmiało. Na przykład, zamiast szorować toaletę z wybielaczem w proszku, spróbuj użyć sody oczyszczonej. Soda oczyszczona, ocet i inne ekologiczne środki pozwolą Ci na to, aby być bardziej eko. Ta strategia także nie tylko polepszy bezpieczeństwo, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze! Dobry producent chemii gospodarczej posiada w swojej ofercie bezpieczne środki, tak więc wybór odpowiedniego producenta ma w tym wypadku spore znaczenie. 

Zachowaj oryginalne etykiety na wszystkim

Nigdy nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, co znajduje się w danej butelce lub opakowaniu. Co ważniejsze, etykieta na substancji chemicznej zawiera ważne informacje o tym, co należy zrobić w przypadku przypadkowego spożycia lub jeśli dostanie się ona do oka. Jeśli dojdzie do zatrucia, powinieneś zadzwonić do Kontroli Zatruć i mieć etykietę pod ręką, aby móc ją przekazać pracownikowi medycznemu, z którym rozmawiasz.

Pozbywaj się chemikaliów w prawidłowy sposób

Wiele chemikaliów nie powinno być opróżnianych do kanalizacji lub wyrzucanych na zewnątrz. Zadzwoń do lokalnego wydziału materiałów niebezpiecznych lub wydziału sanitarnego, aby dowiedzieć się, co zrobić z różnymi chemikaliami, których nie będziesz używać. Jeżeli są one dość nowe i były prawidłowo przechowywane w oryginalnych pojemnikach, można spróbować przekazać je firmie lub organizacji non-profit, która mogłaby je wykorzystać. W przeciwnym razie trzeba dowiedzieć się, jak się ich pozbyć w odpowiedni sposób.

Porady dotyczące przechowywania chemikaliów w domu

Jeśli chodzi o przechowywanie chemikaliów w domu, wielu z nas jest winnych, że nie robi tego w sposób odpowiedzialny. Niezależnie od tego, czy chodzi o proszek do prania przechowywany w szafce pod zlewem, czy o butelkę wybielacza stojącą przy toalecie, łatwo jest popaść w samozadowolenie z przechowywania produktów chemicznych, zapominając o niebezpieczeństwach, jakie mogą one przynieść.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby upewnić się, że chemikalia związane z Twoim gospodarstwem domowym i samochodem są przechowywane bezpiecznie i z dala od niebezpieczeństw.

Sprawdź informacje dotyczące bezpieczeństwa przed zakupem

Jeszcze zanim opuścisz sklep, spróbuj zadać sobie trud przeczytania informacji o bezpieczeństwie danego środka chemicznego. Dowiesz się z niej nie tylko jak ją stosować, ale co ważniejsze, jak należy ją przechowywać, aby zapobiec wypadkom w domu. W ten sposób będziesz wiedział dokładnie, gdzie umieścić i jak traktować produkt po powrocie do domu.

Przemyśl ponownie swoje miejsca do przechowywania chemikaliów

Szafka pod zlewem jest jednym z najczęstszych miejsc przechowywania chemikaliów domowych, ale bądźmy szczerzy, nie jest to w żadnym wypadku najbezpieczniejsze miejsce. W rzeczywistości, będąc blisko ziemi, stawia ją w strefie zagrożenia, przyciągając ciekawskie dzieci. Zamiast tego rozważ przechowywanie niebezpiecznych chemikaliów w podniesionej szafce poza zasięgiem dzieci. Jeśli nie, to zainstaluj prosty zamek szafy na wszelkich drzwiach do przechowywania.

Przechowuj środki chemiczne poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego

Czy to w samochodzie, ogrodzie czy domu, produkty chemiczne nie lubią być wystawione na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV może nie tylko uszkodzić pojemnik i potencjalnie spowodować wycieki, ale także wpłynąć na skuteczność samego produktu – potencjalnie czyniąc go bezużytecznym, gdy następnym razem po niego sięgniesz. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania środków chemicznych w domu jest chłodna szafka z dala od bezpośredniego światła.

Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków

Jeśli masz jakieś chemikalia, których używasz raz na jakiś czas, warto okresowo sprawdzać, czy nie ma w nich przecieków. Z czasem nierzadko zdarza się, że substancje chemiczne zużywają się w swoich pojemnikach, powodując wycieki i potencjalne zagrożenia. Jeśli zauważysz wyciek, wyjmij gumowe rękawice i użyj papierowych ręczników do oczyszczenia miejsca. 

Podsumowanie

Chemia gospodarcza ułatwia sprzątanie i utrzymanie naszych domów. Może być również niebezpieczna i należy zadbać o to, by trzymać ją poza zasięgiem dzieci (i zwierząt domowych) oraz odpowiednio je przechowywać.

Jak bezpiecznie używać i przechowywać w domu chemię gospodarczą ?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pojemników

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany