Folia czy papier ?

Opakowania foliowe czy papierowe

Myśląc o produkcji reklamówek foliowych, zastanawiamy się nad dbaniem o środowisko naturalne i czy korzystanie z takich wyrobów mu nie zagraża. Wówczas chętniej wybieramy papierowe torby, które kojarzą nam się z ekologią, ale czy na pewno tak jest? Jak wygląda proces produkcji toreb papierowych i foliowych, co na ten temat mówią naukowcy i które opakowania lepiej wybrać?

opakowania foliowe czy papierowe

Czy opakowanie foliowe jest nieekologiczne?

Foliowe torby zwykle postrzegane są jako wyroby mniej ekologiczne. Problem jednak leży głównie w nieumiejętnej segregacji odpadów przez ludzi. Popularne foliówki w większości produkowane są z materiałów pochodzących z recyklingu, jednak wciąż mało osób zdaje sobie z tego sprawę. W 2019 roku w życie weszła tzw. opłata recyklingowa, która nałożyła podatki na wszystkie rodzaje torebek foliowych. To przełożyło się na zwiększenie świadomości konsumentów, którzy z większą rozwagą wybierali reklamówki foliowe, jednak niestety zapominali o tym przy segregacji odpadów.

Foliowe reklamówki wciąż trafiają do odpadów zmieszanych, gdzie prawdopodobieństwo oddania ich do recyklingu zmniejsza się, niż w przypadku wyrzucenia ich do odpadów metalowych i plastikowych. Wówczas zostają one poddane recyklingowi, co przekłada się na oszczędzanie wody, zmniejszenie emisji CO2 i mniejsze zużycie energii.

Produkcja torby papierowej i foliowej

Torba papierowa powstaje z makulatury. W punktach zbiórki odpadów celulozowych makulatura zostaje sortowana, a następnie przeprowadza się proces rozwłókniania, polegający na wymieszaniu papieru z gorącą wodą i oddzieleniu włókien celulozowych. Otrzymaną masę rozcieńcza się, a następnie trafia ona do sortowników i frakcjonera, rozdzielających krótkie i długie włókna. Obie masy zostają zagęszczone i zmagazynowane, a z nich powstają przyjazne dla środowiska torby papierowe.

Torba foliowa najczęściej powstaje z materiałów takich jak: PP (polipropylen), PE (polietylen), czy folia celulozowa. Producent opakowań foliowych do specjalnej maszyny wlewa materiał, który zostaje poddany procesowi nagrzewania. Następnie przepuszcza się go pod wysokim ciśnieniem przez szczelinę, aby przybrał formę toreb foliowych. Gotowy produkt nawijany jest na specjalne szpulki.

Naukowcy o produkcji toreb papierowych i foliowych

Naukowcy przebadali wpływ różnych opakowań i ich produkcji na środowisko. Pod uwagę wzięto opakowania foliowe, papierowe, bawełniane i jutowe. Badacze oceniali, jak szkodliwa jest ich produkcja, proces transportu, a także rozkładanie się. Co ciekawe, woreczki foliowe i papierowe osiągnęły najlepsze wyniki spośród wszystkich badanych materiałów. Ustalono, że w ich procesie produkcji zużywa się najmniej energii i wody, a także emituje się najmniej szkodliwego CO2. Co więcej, są one wielokrotnego użytku – mogą posłużyć jako worki na śmieci lub do przechowywania innych produktów w domu. Uważane za najbardziej ekologiczne torby bawełniane i jutowe oceniono najgorzej, gdyż torby materiałowe produkuje się i utylizuje najdłużej.

opakowania foliowe czy papierowe

Torby foliowe – zalety i wady

Korzystanie z toreb plastikowych może być ekologiczne, pod warunkiem, że będziemy je umieszczać w odpowiednim pojemniku na odpady. Umożliwi to ponowne przetworzenie każdej reklamówki na kolejne produkty codziennego użytku. Główną zaletą opakowań foliowych jest ich ogromna wytrzymałość i odporność na wszystkie warunki atmosferyczne. Co więcej, w torbach powstałych z tworzyw sztucznych można przewozić mokre produkty, bez obaw, że materiał przecieknie. Ponadto produkty foliowe służą także do pakowania i zabezpieczania maszyn, kosmetyków, czy narzędzi.

Torby foliowe, choć praktyczne, posiadają kilka wad. Do największej można zaliczyć ich długi okres rozkładu w momencie, gdy społeczeństwo nie segreguje prawidłowo odpadów. Ponadto, mimo dużej wytrzymałości, torby foliowe można w dość łatwy sposób rozerwać ostrym narzędziem.

Torby papierowe – zalety i wady

W przypadku toreb papierowych największą zaletą jest to, że ulegają one szybkiemu rozkładowi, jednocześnie nie pozostawiając po sobie szkodliwych substancji. Co więcej, są to tanie, wytrzymałe i pojemne produkty, które można wykorzystać ponownie. Warto zaznaczyć, że torby papierowe są świetnym rozwiązaniem w budowaniu pozytywnego wizerunku marki – mimo tego, że torby z folii nie są nieekologiczne, społeczeństwo częściej wybiera torebki papierowe i ceni firmy, które z nich korzystają.

Do wad toreb papierowych możemy zaliczyć to, że są one mniej odporne na takie warunki atmosferyczne jak deszcz, czy śnieg, a także można je w dość prosty sposób rozerwać i zniszczyć pod wpływem zbyt dużego obciążenia.

Zastosowanie opakowań foliowych i papierowych

Zarówno opakowania foliowe, jak i papierowe najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wykorzystują je restauracje, sklepy spożywcze, a także firmy cateringowe. Co więcej, takie torby świetnie sprawdzają się w sklepach odzieżowych i biżuteryjnych. Tak naprawdę oba rodzaje opakowań znaleźć można w dosłownie każdej branży. Służą one do przechowywania i zachowywania dłuższej świeżości produktów spożywczych, a także pakowania i przewożenia wielu innych wyrobów. Co więcej, takie opakowania są doskonałą formą reklamy przedsiębiorstwa. Wiele producentów oferuje torby w nawet kilkunastu kolorach, a także nadrukowanie na nich logo firmy.

Opakowania foliowe czy papierowe – co lepiej wybrać?

Zarówno opakowania foliowe, jak i papierowe mają swoje zalety. Przymierzając się do wyboru materiału, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie takich opakowań, aby dobrać je do rodzaju świadczonych usług. W przypadku pakowania wyrobów ciężkich (zakupów, odzieży) dobrze sprawdzą się zarówno opakowania foliowe, jak i te z papieru. Jeśli zaś pakowane produkty są wilgotne lub sypkie, lepiej sprawdzą się odporne na takie warunki opakowania z folii.

Opakowania foliowe czy papierowe
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pojemników

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany