Blaszane pokrycia dachowe
Blaszane pokrycia dachowe – jakie są ich najważniejsze zalety i zastosowanie?
Spis treści
Jednym z istotniejszych elementów podczas budowy nowego domu jest dobór odpowiedniego pokrycia dachowego. Od jego właściwości i dokładności montażu wiele będzie później zależeć. Poznaj najważniejsze zalety i zastosowanie blaszanych pokryć dachowych.

Zlecenie stworzenia konstrukcji dachowej oraz montażu poszycia firmie dekarskiej wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego też inwestor, wydając jednorazowo bardzo dużą kwotę oczekuje, że poniesione koszty zwrócą się po stokroć w postaci bezpiecznego i odpornego na działanie warunków atmosferycznych dachu. Chce mieć pewność, że wszystkie jego potrzeby w tym zakresie zostaną zaspokojone. Które tanie pokrycie dachowe spełni te oczekiwania?
Tanie pokrycia dachowe blaszane – jakie są ich właściwości?
Tanie pokrycia dachowe blaszane cieszą się sporym powodzeniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Dzieje się tak z powodu kilku zasadniczych właściwości blachodachówek. Tego typu rozwiązania cechują się sporą trwałością i wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe. Poprawnie zamontowana blachodachówka z powodzeniem posłuży przez wiele dziesięcioleci. Koszt jej nabycia i instalacji, w porównaniu na przykład z dachówką ceramiczną czy cementową, nie zwala z nóg. Blachodachówka to produkt wykonany na bazie stali ocynkowanej lub stali pokrytej alucynkiem. Aby zwiększyć jej właściwości i odporność, pokrywa się ją dodatkowo odpowiednimi powłokami. To czyni je mniej podatnymi na korodowanie czy uszkodzenia mechaniczne. Niska waga tego materiału ma szereg zalet. Podstawową jest łatwość transportu na duże odległości, bezproblemowe przechowywanie oraz montaż. Kolejną jest możliwość zamontowania tego rodzaju pokrycia dachowego na starszych dachach, których więźba nie była projektowana, by móc wytrzymać większe obciążenia. Uniwersalność rozwiązania sprawia, że chętnie sięgają po nie osoby prywatne, ale także jednostki samorządowe i instytucje publiczne.
Czy pokrycie dachowe determinuje efektywność energetyczną domu?
Kluczową kwestią w temacie efektywności energetycznej budynku jest jego odpowiednia termoizolacja. W polskim klimacie standardowo sięga się po materiały takie jak wełna mineralna, styropian czy wełna szklana. Odpowiednie zamontowanie produktów do termoizolacji ma przeważający wpływ na to, czy dom jest energooszczędny i ciepły. Nie bez znaczenia jest również poprawnie wykonana wentylacja – błędy, które pojawiają się na etapie tych prac, mogą zniweczyć pozostałe wysiłki i przełożyć się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Oprócz tych czynników ważny jest wybór solidnego pokrycia dachowego. Blachodachówka oferowana przez Blachotrapez.eu ma tę zaletę, że dobrze odpowiada na potrzeby inwestorów chcących, aby ich domy były energooszczędne.
Podsumowując, nie tylko sam rodzaj zastosowanego na dach materiału, ale również jego poprawne i staranne ułożenie, a także inne czynniki (takie jak termoizolacja budynku czy prawidłowy układ wentylacji) mają wpływ na zachowanie jak najwyższego poziomu efektywności energetycznej.