Błędy przy ocieplaniu
Jak rozpoznać źle wykonane ocieplenie poddasza? Poznaj najczęstsze błędy
Spis treści
Według ekspertów nawet 30% nagromadzonego w domu ciepła może wydostawać się przez dach. To dlatego tak ważne jest dokładne wykonanie ocieplenia poddasza, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Zdarza się jednak, że ocieplenie dachu wykonane jest nieprawidłowo, a problemy z utrzymaniem optymalnej temperatury we wnętrzach nie znikają. Jak więc rozpoznać źle ocieplone poddasze, jakie błędy występują najczęściej i o czym należy pamiętać, chcąc ocieplić poddasze w domu?
Najczęstsze błędy podczas ocieplania poddasza – 8 przykładów
Decydując się na ocieplanie poddasza wełną mineralną, pianką poliuretanową lub innym materiałem warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania termoizolacji. Znając przykłady nieprawidłowego wykonania prac, można ograniczyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji w przyszłości lub łatwiej rozpoznać wadliwie wykonane ocieplenie. Co więc zaliczamy do błędów podczas ocieplania poddaszy?
#1 Niedostosowanie materiału izolacyjnego
Standardowy dach zbudowany jest z krokwi, stalowych lub drewnianych płatwi i jętek, które w połączeniu tworzą sieć belek i desek, montowanych ze sobą pod różnymi kątami. Takie ułożenie konstrukcji sprawia, że do ocieplenia dachu konieczne jest wybranie materiału, który będzie elastyczny i bez problemu dostosuje się do występujących w pokryciu kątów i zagłębień.
Podstawowym błędem przy wykonywaniu ocieplenia jest niedostosowanie materiału do kształtu dachu. Przykładowo, płyty styropianowe są twarde i nieelastyczne, zatem ciężko jest je dopasować do kątów pokrycia nawet przy precyzyjnym docinaniu materiału. Brak izolacji w szczelinach skutkuje „uciekaniem ciepła”, co przekłada się na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie.
#2 Zbyt cienka warstwa materiału izolacyjnego
Kolejnym błędem przy ocieplaniu dachu jest używanie zbyt małej ilości materiału do izolacji. Często wiąże się to z chęcią zaoszczędzenia na inwestycji, jednak w praktyce takie postępowanie skutkuje dalszym wyziębianiem pomieszczeń i wzrostem rachunków. Decydując się na ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, cechującą się doskonałą elastycznością i dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi warto pamiętać, że specjaliści zwykle nakładają co najmniej dwie warstwy materiału. Inne postępowanie warto przedyskutować z kierownikiem prac.
#3 Przerwy w izolacji
Zdarza się, że wykonawcy pozostawiają na dachu puste, nieocieplone miejsca. Często takie postępowanie tłumaczone jest zbyt skomplikowanym kształtem pokrycia i brakiem możliwości umieszczenia w szczelinach materiału izolacyjnego. Warto jednak pamiętać, że każdorazowy brak ciągłości w izolacji skutkuje wydostawaniem się z domu ciepła, co znacznie zmniejsza skuteczność zabezpieczenia.
Należy podkreślić, że wykonując ocieplenie poddasza wełną mineralną, mogą pojawić się przerwy związane z niedokładnym wykonaniem prac, zaś w przypadku pianki poliuretanowej, która powiększa swoją objętość podczas aplikacji, taki problem nie powinien mieć miejsca.
#4 Brak wykonania szczeliny wentylacyjnej
Swobodna cyrkulacja powietrza jest podstawą wyeliminowania gromadzenia się w pomieszczeniu wilgoci i powstawania pleśni. Pojawienie się grzybów wpływa niekorzystnie nie tylko na stan konstrukcji dachu, ale także może przyczyniać się do rozwoju chorób u domowników. Zarówno ocieplenie poddasza pianką, jak i przy użyciu wełny mineralnej wymaga zachowania kilkucentymetrowej przerwy pomiędzy materiałem a pokryciem dachowym, co zapewni przepływ powietrza i ograniczy nadmierne wytwarzanie się pary wodnej.
#5 Niedokładne przycięcie materiału izolacyjnego
Ten problem występuje głównie w sytuacji, gdy do ocieplenia wykorzystywana jest wełna mineralna. Podczas wykonywania prac zwróć uwagę, aby płyty wełny były szersze od rozstawu krokwi o około 2-3 centymetry. Przycięcie zbyt wąskich płyt będzie skutkować powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie wydobywać się ciepło. Z kolei w przypadku zbyt szerokich płyt, konieczne będzie ich upchnięcie, co może wiązać się z wypchnięciem folii wstępnego krycia i zmniejszeniem szczeliny wentylacyjnej.
#6 Brak izolacji murłaty
Murłata to drewniana belka dachowa, łącząca pokrycie ze ścianami nośnymi budynku. Wiele osób błędnie myśli, że ten element nie wymaga dodatkowego docieplenia, przez co często pomija się go przy wykonywaniu izolacji. Warto jednak wiedzieć, że w miejscu murłaty przeważnie dochodzi do powstawania mostków termicznych i osiadania się pary wodnej, dlatego przy ociepleniu poddasza nie należy zapominać o zabezpieczeniu także i tego miejsca.
#7 Pomijanie sprawdzenia wilgotności poddasza
Zarówno stosując do ocieplenia wełnę mineralną, jak i piankę poliuretanową, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie wilgotności drewna na poddaszu. Zdarza się, że nierzetelni wykonawcy, chcąc szybko wykonać prace, pomijają ten punkt, co wiąże się z licznymi problemami dla mieszkańców w przyszłości. Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy wskaźnik wilgotności pokaże 12 lub więcej procent, przed wykonaniem prac konieczne jest osuszenie poddasza.
Zastosowanie materiału izolacyjnego na zbyt wilgotnym drewnie mogłoby skutkować rozwojem pleśni i innych grzybów pod warstwą izolacji, co wiąże się ze stopniowym pogarszaniem się stanu pokrycia i możliwością wywoływania u domowników chorób układu oddechowego.
#8 Brak testów po wykonaniu ocieplenia
Warto pamiętać, że podstawą określenia, czy ocieplenie dachu zostało wykonane prawidłowo, jest wykonanie badań termowizyjnych przy użyciu przeznaczonych do tego urządzeń. Sprzęt jest w stanie wskazać, w którym miejscu następuje ewentualny przepływ chłodnego powietrza, co umożliwia poprawienie izolacji i docieplenie wymagających tego miejsc. Brak przeprowadzenia testów może wiązać się z brakiem świadomości o powstaniu mostków termicznych, co będzie wpływać na obniżanie temperatury wnętrz.
Ile kosztuje ocieplenie poddasza i czy warto się na nie zdecydować?
Koszt ocieplenia poddasza zależy od rodzaju konstrukcji i stopnia jej skomplikowania. Ponadto wpływ na cenę mają takie aspekty jak koszt materiału izolacyjnego i całkowita powierzchnia do ocieplenia. Chcąc więc poznać koszt wykonania ocieplenia, warto poprosić specjalistów o wycenę prac, co ułatwi podjęcie decyzji.
Wiele osób zastanawia się, czy warto wykonać ocieplenie poddasza, skoro zimy w Polsce są łagodne, a latem panują wysokie temperatury. Należy jednak podkreślić, że już zewnętrzna temperatura 15 stopni Celsjusza wystarczy, aby dom się wychłodził, a jego ogrzanie wiązało się z długim oczekiwaniem i wysokimi rachunkami. Warto więc zdecydować się na ocieplenie budynku, gdyż taka inwestycja może znacznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń.
Podsumowanie
Błędy przy wykonywaniu ocieplenia poddasza mogą wynikać zarówno z niewiedzy, jak i niedokładności osób zajmujących się termoizolacją. Warto więc pamiętać, aby do ocieplenia dachu wybierać profesjonalistów na co dzień pracujących przy ocieplaniu wnętrz, którzy nie tylko przeprowadzą niezbędne testy przed wykonaniem prac, ale także zajmą się wyliczeniem potrzebnego materiału i dokładnym wypełnieniem wszystkich miejsc.