Akcesoria na dach ceramiczny

Jakie akcesoria na dach ceramiczny?

Dachówki ceramiczne stanowią często pierwszeństwo wyboru spośród materiałów pokryciowych dachu. Ich popularność wynika z wyjątkowej trwałości, wysokich parametrów użytkowych i ponadczasowej estetyki. Dachówki to jednak nie wszystko – kompletny i bezpieczny dach wymaga dodatkowych akcesoriów odpowiadających wysokiej jakości elementów głównych. Jakie akcesoria uzupełniają dach ceramiczny?

akcesoria na dach ceramiczny

Akcesoria odpowiadające za szczelność dachu

Jedną z najważniejszych funkcji dachu jest zabezpieczenie budynku przed opadami atmosferycznymi. Za szczelność dachu odpowiada nie tylko dobrze dobrane i starannie ułożone pokrycie, ale też jego wykończenie. Miejscem najbardziej narażonym na przeciekanie jest natomiast pozioma krawędź łącząca połacie dachu na jego szczycie, czyli kalenica. Aby uniemożliwić wodzie opadowej przedostawanie się pod połać, kalenica musi być właściwie wykończona. Odpowiedniego wykończenia wymagają również kalenice narożne, nazywane grzbietami dachu. Niejeden producent dachówek na dach ceramiczny przewidział problem związany z wykończeniem wspomnianych newralgicznym części dachu i oferuje specjalne kształtki ceramiczne, które wraz z dachówkami tworzą rozwiązanie systemowe. Należą do nich:

  • gąsiory – w szczelny sposób łączą kalenice i grzbiety dachu,
  • trójniki – stosowane najczęściej w dachach wielopołaciowych zabezpieczają styk trzech połaci,
  • dachówki pulpitowe – pojawiają się najczęściej na dachach pulpitowych, na których niemożliwe jest zastosowanie gąsiorów. Wykańczają górną krawędź połaci,
  • dachówki kalenicowe – wykańczają kalenice w przypadku zastosowania dachówek karpiówek.

Dach odporny na silny wiatr – akcesoria

Kolejnym ważnym parametrem idealnego dachu jest duża odporność na silne podmuchy wiatru. Dachówki ceramiczne tworzące ciężkie pokrycie stanowią najkorzystniejszy wybór w przypadku domów usytuowanych w terenach narażonych na gwałtowne wichury. Aby jednak drobnoelementowe pokrycie mimo silnego wiatru pozostało na swoim miejscu, wymaga solidnego wykończenia w miejscu bocznych krawędzi dachu, a zatem wiatrownic. Do specjalnie ukształtowanych elementów, którymi producenci dachówek zalecają wykańczanie wiatrownic, należą:

  • dachówki szczytowe – stanowią alternatywę dla obróbek blacharskich wykonywanych na skraju dachu,
  • – służą głównie do wykończenia lewej części dachu w przypadku zastosowania dachówek zakładkowych.

Niezbędne akcesoria wentylacyjne na dachu

Wentylacja dachu stanowi niezbędny element każdej połaci, która wpływa na jego trwałość, a także przyjazny zdrowiu mikroklimat we wnętrzach budynku. Właściwa wentylacja dachu zapewni swobodny przepływ powietrza pod warstwą pokrycia. W tym celu producenci pokrycia z ceramiki zalecają zastosowanie specjalnie wyprofilowanych elementów ceramicznych na dachu, takich jak:

  • dachówki wentylacyjne – zapewniają swobodny przepływ powietrza pod połacią dachu,
  • kominki odpowietrzające – służą do usuwania gazów z kanalizacji.
Jakie akcesoria na dach ceramiczny?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pokryć dachowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany