Ogród podczas upałów

Jak przygotować ogród na wysokie temperatury?

Upały to niezwykle trudny czas dla roślin ogrodowych. Co zrobić, aby rośliny w Twoim ogrodzie przetrwały wysokie temperatury? Sprawdź!

Latem rośliny ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak pomóc im przetrwać czas upałów? Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto im zapewnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

upal w ogrodzie

Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które utrzymują ogród w dobrej kondycji podczas upałów, jest regularne podlewanie roślin. Dostarczając im zbyt mało wody, narażamy je na przesuszenie. W okresie letnim nie należy również zapominać o codziennym podlewaniu trawnika. Jeśli zależy nam na ekologicznym podlewaniu ogrodu, warto rozważyć zbieranie deszczówki, która doskonale nadaje się do nawadniania roślin.

W jakich godzinach podlewać ogród latem?

Prawidłowe nawadnianie ogrodu wymaga stosowania się do kilku ważnych zasad. Bardzo istotne jest przede wszystkim to, aby nie podlewać roślin w ciągu dnia – w momencie, gdy nasłonecznienie jest największe. Takie postępowanie powoduje bowiem błyskawiczne wyparowywanie wody z roślin, a dodatkowo może być przyczyną poparzenia roślin (krople wody działają jak soczewki, które skupiają promienie słoneczne). Nawadnianiem ogrodu warto więc zająć się wieczorem (po godz. 17) lub wczesnym porankiem (do godz. 8). Dzięki temu woda nie wyparuje z roślin zbyt szybko i nie będą one narażone na poparzenie. Jeśli jednak noce są chłodne, lepiej zdecydować się na poranne podlewanie roślin – wieczorne nawadnianie mogłoby doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych.

Jak często podlewać rośliny latem?

Wiemy już, że w czasie upałów nie należy zapominać o regularnym nawadnianiu ogrodu. Pozostaje jednak pytanie, jak często podlewać rośliny ogrodowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Częstotliwość podlewania zależy od tego, jakie rośliny mamy w swoim ogrodzie. Jeśli szukasz akcesoriów do nawadniania ogrodu, zajrzyj do sklepu Allemen – https://allemen.com/.

Zapewnij roślinom cień

Podczas upałów warto zapewnić cień roślinom, które tego potrzebują. Najprostszym sposobem jest użycie tkaniny cieniującej. Dobrym pomysłem może być także zacienienie przy pomocy innych roślin

Usuwaj chwasty, które zabierają roślinom ogrodowym wodę

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie można zapominać w czasie upałów, jest systematyczne usuwanie chwastów. Dlaczego czynność ta jest tak ważna? Trzeba mieć na uwadze, że chwasty zabierają roślinom wodę oraz składniki pokarmowe. W przypadku uciążliwych chwastów warto zastosować chemiczne środki chwastobójcze.

Wybierz odpowiednie doniczki

Uprawiasz rośliny doniczkowe? Jeśli tak, pamiętaj, że w upalne dni duże znaczenie ma kolor doniczek. Warto sadzić rośliny w jasnych doniczkach (czarne pojemniki będą bardziej przyciągały promienie słoneczne).

Pamiętaj o nawożeniu

Latem nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawożeniu roślin. Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują składników mineralnych – takich jak azot, magnez czy potas. Nawóz należy dobrać w zależności od indywidualnych wymagań każdej rośliny. 

Jakie rośliny posadzić latem?

Sierpień to idealna pora na posadzenie roślin cebulowych (tulipany, narcyzy, krokusy). To także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów iglastych oraz roślin wiecznie zielonych. Latem możemy również podziwiać rośliny jednoroczne, które kwitną od czerwca do września.

Pamiętaj o systematycznym koszeniu trawnika

Latem nie można zapominać o regularnym koszeniu trawnika. W lipcu i sierpniu trawa rośnie bardzo intensywnie, dlatego w tym okresie warto kosić trawnik nawet 2 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, aby nie kosić trawy w pełnym słońcu. Najlepiej robić to rano, wieczorem lub późnym popołudniem.

Jak przygotować ogród na wysokie temperatury?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pomysłów na ogród

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany