Farma fotowoltaiczna

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną?

Podróżując po Polsce, często można natrafić na panele fotowoltaiczne zainstalowane, na domach. Ten widok już nikogo nie zaskakuje, a jedynie pokazuje, że OZE na stałe zagościło w naszym kraju. Jednak coraz powszechniejsze stają się farmy fotowoltaiczne.

farma fotowoltaiczna

Ogromne instalacje PV rozciągające się nawet na kilku hektarach przyciągają uwagę. Farmy fotowoltaiczne to potężne źródło energii elektrycznej, które może zasilać domy i duże obszary przemysłowe. Zanim jednak energia zacznie płynąć, jako inwestor musisz przejść cały proces, który zaczyna się od projektowania. Jak właściwie zbudować farmę fotowoltaiczną?

Planowanie, organizowanie i zarządzanie – od czego zacząć budowę farmy fotowoltaicznej?

Wybór terenu, na którym powstanie fotowoltaika to jeden z pierwszych kroków determinujący powodzenie inwestycji. Odpowiednie ustawienie paneli na południe i unikanie zacienionych obszarów, jak tereny leśne lub zabudowania, to podstawowe aspekty, które należy zweryfikować.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odległość działki od sieci energetycznej. Zasada jest prosta – im bliżej, tym lepiej. Przez „lepiej” należy rozumieć mniejsze koszty doprowadzenia infrastruktury. Ponadto ważna jest także zgodność z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Istnieją także wytyczne, które rekomendują odległość farmy od zabudowań. Jest to ważne w kontekście wygody i bezpieczeństwa mieszkańców, aby działanie farmy nie miało wpływu na codzienne funkcjonowanie instalacji. Wszystkie te czynniki są punktem wyjścia, od którego zależy efektywność i długoterminowy sukces farmy fotowoltaicznej. 

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną? Pigułka informacji

Działka pod budowę farmy PV powinna być o płaskim ukształtowaniu terenu. Najtańszym rozwiązaniem są nieużytki rolne położone w większej odległości od siedlisk ludzkich. Jeśli lokalizacja nieruchomości jest odpowiednia, a wszystkie kwestie formalno-prawne uda Ci się pomyślnie sfinalizować, czas na finansowanie inwestycji.

Na tym etapie trzeba wybrać dogodny dla Ciebie sposób finansowania inwestycji. Możesz zainwestować środki własne, ubiegać się o finansowanie zewnętrzne lub uzyskać dofinansowanie z dostępnych programów w kraju i Europie. Po spełnieniu wymogów otrzymasz pieniądze, które pomogą w realizacji projektu.

W kolejnym kroku czeka na Ciebie poznanie obowiązującego prawa energetycznego. Twój projekt powinien uzyskać szereg pozwoleń. Przede wszystkim niezbędna jest koncesja na produkcję prądu. Należy także zadbać o przyłączenie farmy do sieci energetycznej. Co więcej, jeśli chcesz założyć farmę fotowoltaiczną, będzie potrzebne stosowne pozwolenie.

Zdarza się, że warunki uzyskania niektórych pozwoleń są dosyć surowe. Niemniej inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania i respektować uwarunkowania środowiskowe.

Koszty i zyski związane z budową farmy fotowoltaicznej

Wiele zależy od wielkości instalacji. Założenie farmy o mocy 1 MW to wydatek rzędu 2,5-3 mln złotych. Przy obecnych cenach (grudzień 2023) i kosztach eksploatacyjnych możesz liczyć na roczny zysk, na poziomie 300 tys. złotych. Warto jednak skonsultować swój projekt, jego potencjał i wyzwania z doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą na każdym etapie realizacji, co pomoże Ci uniknąć kosztownych pomyłek i zapewni pomyślne uruchomienie farmy fotowoltaicznej.

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pomysłów na ogród

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany