Ładny balkon, taras, ogród

Ładny balkon, taras i ogród, czyli jak stworzyć klimat za pomocą dekoracji i oświetlenia

Ciepłe, letnie wieczory zachęcają do przebywania na zewnątrz. Nieważne, czy dysponujesz ogrodem, dużym tarasem czy niewielkim balkonem, każdą z tych przestrzeni możesz zaaranżować w ciekawy i niebanalny sposób.

1

Jak stworzyć klimat w ogrodzie, na tarasie czy balkonie? Uporządkuj przestrzeń

Porządki na balkonie, tarasie lub w ogrodzie są ważnym etapem przed rozpoczęciem dekorowania przestrzeni. Dlaczego? Oto kilka powodów:

 • bezpieczeństwo – zanim przejdziesz do aranżowania przestrzeni, sprawdź, czy jest ona bezpieczna. Upewnij się, że nie ma w niej żadnych elementów, które mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci,
 • czystość i porządek – jeśli w aranżowanej przestrzeni panuje bałagan, nawet piękne i starannie dobrane dekoracje ogrodowe mogą do niej całkowicie nie pasować. Przed rozpoczęciem prac, warto zebrać i uporządkować wszystkie przedmioty, które sprawiają wrażenie nieładu,
 • utrzymanie porządku – łatwiej jest utrzymać porządek niż ciągle przestawiać niepotrzebne rzeczy. Przed rozpoczęciem aranżacji dobrze usunąć wszystko, co zbędne. Im mniej niepotrzebnych przedmiotów, tym łatwiej zachować ład.

W przypadku dekorowania balkonu, tarasu lub ogrodu często trzeba rozpocząć aranżowanie przestrzeni od malowania, albo przynajmniej sprzątania i mycia powierzchni, które narażone są na kurz, działanie czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzęta, np. ptaki czy koty. Przed przystąpieniem do dekorowania, warto wykonać wszystkie prace przygotowawcze i porządkowe – wtedy zyskujemy pewność, że dekoracje rzeczywiście będą prezentować się dobrze na tle naszego balkonu, tarasu czy ogrodu.

2

Dekoracje – jakie sprawdzą się na zewnątrz?

Wybór dekoracji do ogrodu, balkonu lub tarasu zależy od osobistych preferencji, ale także budżetu, którym dysponujemy oraz rozmiaru i charakteru aranżowanej przestrzeni. Decydując się na stylizację, warto rozważyć szczególnie:

 • rośliny,
 • meble,
 • dekoracje ścienne,
 • dywany lub maty podłogowe,
 • poduszki,
 • doniczki,
 • świeczniki i lampy naftowe,
 • zasłony zewnętrzne.

Ważne jest, żeby wszystkie zastosowane dekoracje tworzyły spójną i harmonijną całość, zostały dopasowane rozmiarem oraz odpowiadały naszym gustom i potrzebom.

Oświetlenie balkonu, tarasu i ogrodu – przyjemny klimat w letnie wieczory

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, należy zwrócić uwagę zarówno na stylistykę i walory dekoracyjne, jak i na aspekty techniczne. Oświetlenie powinno odpowiadać stylowi i charakterowi przestrzeni. Na przykład, w dużym ogrodzie sprawdzą się klasyczne latarnie, które warto uzupełnić lampami solarnymi. Z kolei niewielki balkon zyska na wyglądzie, jeśli zostanie ozdobiony dekoracyjnymi girlandami lub delikatnymi lampkami. Niezależnie od oświetlanej przestrzeni, warto zdecydować się na różne efekty świetlne. To może być ciepłe i przyjemne, rozproszone żółtawe światło, ale także zimne, punktowe. Sprawdzą się również reflektory, które tworzą refleksy i cienie.

Decydując się na montaż lamp ogrodowych, należy mieć na uwadze, że oświetlenie zasilane energią elektryczną z instalacji, musi być zainstalowane w sposób bezpieczny. Nie każdą oprawę można użyć na zewnątrz, gdzie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych. Warto pamiętać, że prąd w połączeniu z wodą to śmiertelne zagrożenie, dlatego wybierając lampy na zewnątrz, trzeba postawić wyłącznie na takie, które są do tego przeznaczone – posiadają odpowiednie certyfikaty i są przystosowane do użytkowania poza budynkami.

Ładny balkon, taras i ogród
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pomysłów na ogród

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany