Jak prać pościel ?

Jak prać pościel w pralce automatycznej? Doradzamy!

Utrzymanie pościeli w czystości to jeden z warunków zachowania higieny. Tekstylia sypialniane takie jak pościel, prześcieradła, czy kołdra powinny być regularnie czyszczone, by zapobiegać rozwojowi roztoczy i drobnoustrojów. W artykule znajdziesz cenne porady dotyczące utrzymania każdego kompletu pościeli w czystości — zapraszamy! 

posciel

Jak prać pościel w pralce automatycznej? 

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że czysta i dobrze uprania pościel to gwarancja wyjątkowo przyjemnych doznań. Jednak nie każdy z nas wie, jak często pościel zmieniać i w jakiej temperaturze powinna być prana. Temperatura, w jakiej można prać komplet pościeli w pralce może się różnica znacząco. Jest to zależne od użytego materiału, ale nie tylko. Rodzaj nadruku użytego na komplecie pościeli również może wpływać na to, w ilu stopniach Celsjusza możemy daną pościel wyprać w pralce. Wszystkie dobrane do pościeli temperatury sugerowane są kompromisem między zachowaniem elastyczności i dobrego wyglądu pościeli a wystarczającą temperaturą do usunięcia zanieczyszczeń i plam. Pranie pościeli średnio powinno odbywać się co ok. 2 tygodnie, ale jeśli uznamy, że potrzebujemy tego wcześniej, np. w okresie wzmożonej potliwości latem, czy podczas choroby. 

Jak prać pościel — odpowiedni wybór pościeli a plamy 

Jeśli wiemy, że pościel może często się plamić, bo np. jest to pościel dla dzieci lub w domu mamy zwierzęta, którym nie zabraniamy wskakiwać na łóżko, to najlepiej wybrać pościel, która może być prana co najmniej w 60 stopniach Celsjusza. Dlatego warto mając świadomość tego, że nasza pościel może częściej się brudzić, wybrać taką, która może być prana w wyższych temperaturach. Unikniemy w ten sposób rozczarowań i nieprzyjemności. Zazwyczaj są to pościele właśnie bawełniane lub komplety pościeli z kory, ale niekoniecznie. Dla pewności warto zawsze przy zakupie pościeli przeczytać opis produktu. Na opakowaniu i metce każdej oryginalnej pościeli powinna znajdować się informacja o tym, jak producent pościeli zaleca pielęgnację danego materiału. Ustawienie odpowiedniej temperatury do konkretnego rodzaju materiału jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, by korzystać z pościeli dłużej. 

Jak prać pościel — temperatura i detergenty 

Temperatura prania pościeli to jedno, ale warto zadbać też o wybór detergentów. Do prania pościeli najlepiej używać płynów do prania, które nie są tak silne, jak proszki do prania a równie skuteczne. Część z płynów do prania posiada w składach już substancje zmiękczające tkaniny, co w przypadku pościeli może być istotne. Pranie pościeli w mocnym proszku bez użycia dodatkowych środków zmiękczających tkaniny lub płynu do płukania może nie być satysfakcjonujące. Chociaż pościel będzie czysta możemy mieć problem z elektryzowaniem się pościeli, co z pewnością będzie nas drażnić, szczególnie jeśli mamy długie włosy. Pościel prana bez środków zmiękczających będzie też bardzo sztywna, szczególnie jeśli wybierzemy np. grubą bawełnę typu perkal. Sztywna pościel z pewnością nie zapewni nam takiego komfortu w czasie snu, jak byśmy chcieli. Dodanie płynu do płukania lub wybór środków do prania 3w1 (np. kapsułki do prania) lub płynu do prania ze środkiem zmiękczającym z pewnością pomoże pozbyć się tego nieprzyjemnego efektu.

Jak prać pościel w pralce automatycznej ?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pościeli

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany