Pralka ładowana od góry

Trudno wyobrazić sobie, by współcześnie ktoś prał wszystkie ubrania ręcznie i korzystał z balii lub pralki typu Frania. Obecnie pranie odzieży, koców, pościeli i wielu innych domowych tekstyliów ułatwiły pralki automatyczne. Automaty umożliwiły dokładne dopieranie ubrań w ciągu kilkudziesięciu minut praktycznie bez żadnego wysiłku. Niestety, niekiedy pewne trudności sprawia umiejscowienie pralki automatycznej w domu. Jest to komplikowane zwłaszcza w ciasnych łazienkach, gdzie każdy centymetr powierzchni powinien być rozsądnie zagospodarowany. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest pralka ładowana od góry. 

Pralki ładowane od góry stanowią alternatywę dla automatów, które otwiera się od frontu. Ładowanie od góry umożliwia ustawienie pralki nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca na większe sprzęty. Jeśli poszukujesz pralki do swojego domu, sprawdź, kiedy warto postawić na model ładowany od góry.

Gdzie sprawdzi się pralka ładowana od góry?

pralka ładowana od góry
Źródło obrazka: https://pixabay.com/pl/service/license

Pralka ładowana od góry sprawdzi się przede wszystkim w małych łazienkach. Można ustawić ją w kącie pomieszczenia, w niewielkiej odległości od wanny, prysznica lub toalety. Dzięki niej zagospodaruje się nawet mało ustawne przestrzenie oraz wąskie łazienki, wydzielone w mieszkaniach w starych kamienicach. Taki model pralki zajmuje niewiele miejsca i jest łatwy w użytkowaniu w małych wnętrzach, gdyż nie wymaga pozostawienia dodatkowej wolnej przestrzeni do otwierania drzwiczek urządzenia.

Pralki ładowane od góry rzadko wybiera się do kuchni, gdyż niemożliwe jest ich schowanie pod kuchennym blatem. Można zamontować je jednak w pomieszczeniach gospodarczych, do których doprowadzona jest woda.

Jakie wymiary mają pralki ładowane od góry?

Głównym atutem pralek ładowanych od góry są ich niewielkie rozmiary. Przeciętne urządzenie z tej grupy ma nie więcej niż 40 cm szerokości. Jego wysokość nie przekracza 90 cm, a głębokość 60 cm. Dzięki temu z łatwością mieści się je na małej powierzchni i zagospodarowuje się w funkcjonalny sposób różne wnęki. Większość sprzętów posiada zbliżone gabaryty, jednak do nietypowych łazienek znajdzie się również pralki o mniejszej szerokości lub głębokości. Więcej o wymiarach pralek ładowanych od góry dowiesz się na Neonet.

Zalety pralek ładowanych od góry

Pranie w urządzeniach ładowanych od góry jest bardzo wygodne na co dzień. Użytkowanie takich sprzętów nie wymaga schylania się, dzięki czemu są to urządzenia odpowiednie nawet dla seniorów i osób ze schorzeniami kręgosłupa. Wystarczy podnieść klapę pralki i włożyć do bębna wszystkie zabrudzone ubrania lub tekstylia. Pralka może być maksymalnie dosunięta do ściany, szafki łazienkowej, prysznica lub wanny, co znacznie poprawia funkcjonalność sprzętu.

Korzystanie z pralki ładowanej od góry jest wygodniejsze również ze względu na umieszczenie pokręteł i panelu sterowania na górze urządzenia. Dzięki temu szybko ustawia się odpowiedni tryb prania, temperaturę wody, opcje wirowania oraz płukania odzieży. Umieszczenie pokręteł w górnej części pralki jest praktyczne zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Maluchy nie mogą przestawić programu prania, co chroni rodziców przed nieprzyjemną niespodzianką, gdy pralka zakończy pranie. Dodatkowo dziecko nie ma możliwości wejścia do wnętrza pralki i zaklinowania się w nim. 

Niektóre pralki ładowane od góry są wyposażone w kółka. Małe kółeczka umożliwiają przesuwanie urządzenia w dowolne miejsce bez żadnego wysiłku. Takie rozwiazanie sprawia, że pralka może być uruchamiana w innym miejscu niż stoi na co dzień. Dodatkowo urządzenie można przestawić, by dokładnie posprzątać podłogę i wszelkie zakamarki w łazience, co w przypadku tradycyjnych sprzętów piorących sprawia sporo problemów.

Zaletą pralek z ładowaniem od góry jest niska cena. Z reguły takie modele kosztują o kilkaset złotych mniej niż pralki z ładowaniem od frontu. Osoby z ograniczonym budżetem powinny rozważyć wybór sprzętu otwieranego od góry, gdyż rezygnacja z klasycznych drzwiczek pozwala zaoszczędzić pieniądze, które warto przeznaczyć na inne cele, związane z remontem łazienki lub polepszeniem funkcjonalności pralki. 

Pralka ładowana od góry – na co zwrócić uwagę?

Główną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wybierania pralki, jest ładowność urządzenia. Dla singli i par odpowiednie są sprzęty z małym bębnem, natomiast rodziny z dziećmi będą zadowolone z pralek, które posiadają co najmniej 7 kg ładowności. Kolejnym ważnym parametrem jest liczba programów prania. Możliwość dostosowania trybu pracy pralki do tkanin oraz typu czyszczonych ubrań wydłuża ich żywotność oraz chroni przed utratą kształtu lub kolorów. Prędkość wirowania jest natomiast kluczowa dla późniejszego suszenia odzieży – im szybciej obraca się bęben w czasie wirowania, tym mniej wody pozostaje w materiałach. Równie ważne jest zwrócenie uwagi, czy pralka posiada tryb prania krótkiego (15-30 minut) do odświeżania odzieży i prania w trybie energooszczędnym. 

Pralka ładowana od góry – jak ją wybrać?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria pralek

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany