Dom bez pozwolenia

Czynności budowlane, które nie wymagają pozwolenia – co warto wiedzieć?

Każdy z nas marzy o własnym kącie do zamieszkania. Dla niektórych spełnieniem pragnień jest mieszkanie w centrum miasta, wśród tętniących życiem ludzi, dla innych zaś – skromny dom na wsi pod lasem, gdzie jedynym hałasem jest śpiew ptaków i od czasu do czasu przejeżdżający samochód. Czasem można pogodzić jeno z drugim – zakupić mieszkanie i wybudować niewielki domek letniskowy, który fantastycznie sprawdzi się podczas wakacji i urlopów. Warto sprawdzić jednak, jakie formalności trzeba spełnić lub jakie elementy budowlane nie wymagają starania się o pozwolenie na budowę.

dom bez pozwolenia

Mieszkanie w mieście czy dom na wsi?

Wiele osób przez dłuższy czas zadaje sobie pytanie co jest lepsze – mieszkanie w miejskim zgiełku czy dom na wsi? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji i tylko odpowiadając na osobiście zadane pytania jesteśmy w stanie wybrać dobrze. Mieszkanie w mieście to opcja dla osób, które nie boją się szybkiego życia i nie stronią od gwaru. To doskonały wybór dla tych, którzy kochają letni zaduch wśród betonu, bliskość dużych sklepów, galerii handlowych, możliwość dostania się w każdy zakątek bez konieczności posiadania własnego samochodu.

Wieś dedykowana jest osobom spokojnym, które poranki wolą spędzać na tarasie wśród śpiewu ptaków, z kawą w kubku i książką w dłoni. Fani wsi bardzo często marzą o uprawianiu własnego ogródka, o świeżych warzywach prosto z grządki, o wyprawach do lasu na grzyby i innych atrakcjach. Na wsi trzeba być jedna wytrwałym, pewnym siebie i zaradnym, zwłaszcza, jeśli najbliższy sklep znajduje się kilka kilometrów od domu i konieczne jest skorzystanie z samochodu, a w przypadku jego braku – przejście tej trasy na własnych nogach. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, od nas samych zależy, które przemawia do nas bardziej.

Dom bez pozwolenia na budowę – co możemy postawić na zgłoszenie?

Osoby, które nie mogą zdecydować się na żadne z rozwiązań, muszą szukać złotego środka. Jeśli tylko fundusze pozwalają, można tego dokonać poprzez zakup wspaniałego mieszkania z balkonem w mieście oraz wybudowanie domku letniskowego na wsi, w którym spędzać można weekendy, letnie wakacje czy urlopy.

W przypadku budowania domu letniskowego, którego powierzchnia nie przekracza 35 m kwadratowych, możliwe jest budowanie bez pozwolenia, wyłącznie poprzez zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego organu. Dom bez pozwolenia nie może być większy niż 35 m kwadratowych, dlatego rozwiązanie to nie przejdzie w przypadku budowania tradycyjnego domu jednorodzinnego, ani żadnego domku piętrowego. Bez pozwolenia na budowę można wybudować również wiaty o powierzchni do 50 m kwadratowych, wolnostojące oranżerie, altanki, ganki ogrodowe do 35 m kwadratowych, wolnostojące budynki rekreacji, przydomowe oczyszczalnie ścieków, baseny przydomowe oraz oczka wodne, a także zbiorniki na nieczystości.

Czy montaż markizy na balkonie powinien zostać zgłoszony?

Mieszkanie w mieście z balkonem bądź pięknym tarasem pozwala na spędzanie miłych poranków na świeżym powietrzu. Zdarza się jednak, że nasze tarasy i balkony usytuowane są od tych najbardziej słonecznych stron świata. Bardzo często wtedy zastanawiamy się nad instalacją markizy czy zadaszenia, które uchroni nasz balkon. Warto jednak mieć na uwadze, że montaż markizy na balkonie, której rozmiar przekracza 3 metry powinien zostać wpierw popart pozwoleniem na budowę.

Dom bez pozwolenia
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Projektów domów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany