Parterówka czy piętrowy ?
Co wybrać: parterówkę czy dom piętrowy ?
Spis treści
Budowa nowego domu jest ekscytująca. Będziesz podejmować wiele decyzji dotyczących szczegółów, takich jak układ pomieszczeń i kolory ścian. Każdy mały szczegół dodaje się efektu końcowego nieruchomości, którą budujesz, więc będziesz chciał dokładnie rozważyć wszystko przy podejmowaniu decyzji. Jednym z największych wyborów przy budowie nowego domu jest to, czy zbudować dom jednopiętrowy czy dwupiętrowy. Może się to wydawać prostą decyzją, ale Twój wybór będzie miał wpływ na styl życia Twojej rodziny przez wiele lat.
Jeśli zastanawiasz się, który z tych dwóch wariantów jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny, przedstawiamy listę zalet i wad każdego z nich. Przedstawimy Ci najważniejsze czynniki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Zalety i wady domów parterowych
W Polsce wielu nabywców domów woli domy parterowe od piętrowych z wielu powodów:
Otwarty projekt – Domy te mogą być kojarzone z bardziej otwartym projektem, w tym z otwartymi przestrzeniami mieszkalnymi, szerszymi korytarzami i wyższymi sufitami.
Dostępność i bezpieczeństwo – Domy parterowe mogą być bardziej dostępne i wygodne dla starszych i niepełnosprawnych członków rodziny. Nie musisz się martwić, że młodsze dzieci mogą potknąć się na schodach.
Przystępność cenowa – Dom dwupiętrowy często będzie kosztował około 30% więcej niż dom parterowy o tej samej wielkości. Wynika to z faktu, że wymagają one lżejszego podparcia, a wznoszenie budynku jest bardziej skomplikowane niż jego rozbudowa.
Czas – domy parterowe są szybsze w budowie i można skrócić czas od projektu do wprowadzenia się do domu o kilka miesięcy.
Elastyczność projektu – projekt jednokondygnacyjny zapewnia większą elastyczność, ponieważ nie trzeba się martwić o drugą kondygnację i sposób połączenia wszystkiego podczas projektowania poziomu terenu.
Naturalne światło – Domy jednokondygnacyjne mogą być lepiej usytuowane, aby wykorzystać naturalne światło.
Jednak domy jednopiętrowe pozostawiają większy ślad na działce, co oznacza mniej miejsca na ogrody, miejsca zabaw dla dzieci i zwierząt domowych oraz przestrzenie zewnętrzne, takie jak baseny czy tarasy. Ponadto, przy tej samej powierzchni działki, dom parterowy jest znacznie bardziej ograniczony przestrzennie niż dom piętrowy, który można rozbudować.
Zalety i wady domów piętrowych

Wielu klientów budujących domy wybiera domy piętrowe z wielu powodów.
Przestrzeń – dom dwupiętrowy pozwala na rozbudowę, dając więcej przestrzeni życiowej nawet na mniejszej powierzchni. Pozostanie więcej miejsca na ogród, basen i aktywności na świeżym powietrzu.
Widoki – Projekt domu dwupiętrowego to doskonała opcja, jeśli chcesz cieszyć się wspaniałymi widokami.
Podział na strefy i prywatność – Domy dwupiętrowe są lepsze pod względem podziału na strefy i prywatności, dzięki wyraźnemu oddzieleniu części dziennej na dole od sypialni i łazienek na górze. Dodatkową zaletą jest redukcja hałasu, ponieważ sypialnie są bardziej oddalone od ulicy.
Atrakcyjność – Domy dwupiętrowe mogą wyróżniać się jako znaczące, atrakcyjne nieruchomości na ulicy. Sama klatka schodowa może być cechą charakterystyczną domu. Te czynniki mogą zwiększyć atrakcyjność i wartość rynkową nieruchomości.
Jednak w przypadku domów dwupiętrowych trzeba będzie czyścić trudno dostępne miejsca, takie jak rynny i okna na najwyższym piętrze. Prawdopodobnie będziesz również płacić więcej za ogrzewanie i chłodzenie, ponieważ regulacja temperatury w domu dwupiętrowym stanowi większe wyzwanie. Być może trzeba będzie zainwestować w większe, bardziej złożone systemy chłodzenia i ogrzewania.
Sprawdź projekty domów na stronie pracowni projektowej Domowe Klimaty – domoweklimaty.pl
Czynniki do rozważenia
Zarówno domy jednopiętrowe, jak i dwupiętrowe mają swoje zalety, a decyzja nie zawsze jest kwestią rozważenia wszystkich za i przeciw. Weź pod uwagę inne czynniki istotne dla Twojego gospodarstwa domowego.
- Etap życia
Czy dom parterowy lub piętrowy lepiej rośnie wraz z Tobą, gdy zmieniają się Twoje wymagania dotyczące stylu życia? Jeśli w najbliższej przyszłości będziesz mieć dzieci, czy przestronny dom dwupoziomowy będzie lepszy dla Twojego gospodarstwa domowego? Z drugiej strony, jeśli nie planujesz powiększenia rodziny to czy nie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dom parterowy?
- Wielkość bryły
Ponieważ rozmiary brył domów w Polsce są coraz mniejsze, zwłaszcza w miastach, projekty dwupiętrowe mogą być lepszym wyborem, jeśli chcesz zmaksymalizować przestrzeń życiową. Będziesz mieć więcej powierzchni mieszkalnej, bardziej przestronne sypialnie i więcej miejsca na zewnątrz.
- Układ domu
Zastanów się, jaki układ jest najlepszy dla priorytetów stylu życia Twojej rodziny. Jednopiętrowy projekt dobrze nadaje się do otwartego życia. Dwupiętrowe nieruchomości, z drugiej strony, mogą zapewnić więcej prywatności i podziału na strefy.
- Stosunek jakości do ceny
Nieruchomości jednokondygnacyjne są tańsze w budowie. Jednakże, podczas gdy budowa domu dwupiętrowego zwykle kosztuje więcej, można to zrównoważyć poprzez zakup mniejszej działki budowlanej.
Należy pamiętać, że stosunek wartości do ceny sprowadza się do postrzeganej wartości dla Ciebie i Twojej rodziny. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, czy jest to większy ogród, więcej przestrzeni życiowej i okazały dom, czy też dom o otwartej konstrukcji, dostępny dla osób starszych.
Wybór między domem jednokondygnacyjnym a dwupiętrowym
Zarówno domy parterowe, jak i piętrowe mają swoje wyraźne zalety i potencjalne wady. Istotne jest, aby wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak wielkość działki, a także cechy, które chcesz mieć w swoim domu. Weź pod uwagę swoje priorytety, preferencje i budżet. Niezależnie od ostatecznej decyzji, pamiętaj, że możliwość zaprojektowania i zbudowania własnego domu jest wyjątkowa i warto poświęcić czas na dokonanie właściwego wyboru i cieszyć się tym procesem.