Koszt instalacji elektrycznej

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?

Jednym z ważniejszych elementów podczas budowy domu jest wykonanie instalacji elektrycznej. Jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa nie tylko na wszelkie urządzenia znajdujące się w domu, ale także na bezpieczeństwo i komfort jego mieszkańców. Na ostateczny koszt wykonania instalacji elektrycznej składa się wiele czynników. Od czego zależy wysokość ceny za prowadzone działania? O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do pracy? Jak wygląda zakończenie czynności związanych z montażem instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Czym się zajmuje elektryk?

Elektryk, dla większości społeczeństwa, kojarzy się z usługami naprawy i montażu instalacji elektrycznych. Niewielki odsetek osób zdaje sobie jednak sprawę, że jest on odpowiedzialny również za projektowanie owej instalacji. Do innych zadań elektryka możemy zaliczyć: konserwację instalacji elektrycznych, rozprowadzanie kabli, naprawę linii kablowych, wykonywanie regularnych przeglądów instalacji oraz jej ewentualna modyfikacja.

Przed zatrudnieniem pracownika warto poświęcić czas na sprawdzenie czy posiada on uprawnienia SEP – elektryczne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie prace w Twoim domu zostały wykonane solidnie i precyzyjnie, z zachowaniem wszelkich norm. 

ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym 2

Koszt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Na samym początku warto zaznaczyć, że koszt wykonania instalacji elektrycznej zależy od wielkości domu jednorodzinnego. Właściciele domów o powierzchni 35m² poniosą koszty, które wahają się między 3 500 a 4 500 zł. Im większy budynek, tym większy koszt. Typowa instalacja elektryczna w domu, który liczy 70m² będzie kosztować od 7 000 do 9 000 zł. Natomiast koszt w domu 150m² waha się między 15 000 a 23 000 zł. Przyjmuje się, że koszt montażu zazwyczaj wzrasta od 1 000 do 1 300 zł na każde 10 m².

Całkowity koszt wykonania takiej instalacji zależy również od wielu innych czynników, wśród których najważniejsze są: stworzenie schematu instalacji, odpowiednie rozmieszczenie punktów oświetleniowych i gniazdek, opłata za pracę pracowników oraz od elementów instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna – o czym warto pamiętać?

Najważniejszym aspektem, na który zawsze warto zwrócić uwagę, jest rozmieszczenie gniazdek, punktów świetlnych i wyłączników. Powinny być one rozłożone tak, aby zapewniały komfort codziennego użytkowania. Co więcej, równie ważne jest wzięcie pod uwagę możliwości późniejszej rozbudowy instalacji. Należy również pamiętać, aby kable znajdowały się w bezpiecznej odległości od okien i drzwi, a także powyżej rur wodno-kanalizacyjnych. Dzięki temu zabezpieczamy przewody przed możliwymi uszkodzeniami lub zalaniem. Zapewnienie odpowiedniego przepływu energii można uzyskać dzięki poprowadzeniu przewodów zasilających od gniazda do gniazda. Wszelkie powstałe wątpliwości warto skonsultować wcześniej. Elektryk odpowie na wszystkie interesujące Was pytania. 

ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym 3

Odbiór instalacji elektrycznej – jak przebiega?

Odbiór instalacji elektrycznej jest ostatnim etapem wykonywanych prac. Rozpoczyna się on od przeprowadzenia pomiarów oraz dokładnego sprawdzenia, czy z instalacją jest wszystko w porządku. Kiedy w toku prowadzonych działań elektryk nie wykryje żadnych błędów, prace zostają oficjalnie zakończone. Firma przekazuje niezbędną dokumentację, w której powinny się znaleźć protokoły z przeprowadzonych badań, a także papiery, które potwierdzają jakość wykorzystanych elementów oraz urządzeń. 

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Projektów domów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany