System rynnowy dla domu

Jak zbudować system rynnowy dla domu?

Samodzielna budowa i wykończenie domu jednorodzinnego wymaga poświęcenia sporo czasu, uwagi oraz pieniędzy. To jednak możliwe, aby na własną rękę wznieść wymarzony dom i cieszyć się z jego wieloletniej eksploatacji. Chcesz zobaczyć, jak przygotować kompletny system rynnowy i z czego się składa? Zobacz ten poradnik!

system rynnowy

Za przygotowanie systemu orynnowania domu odpowiada zawsze właściciel lub ekipa, która zajmuje się budową nieruchomości. Dobrze dobrane rynny wysokiej jakości oraz szczegółowy projekt całego systemu odprowadzania wody pozwala na ochronę ścian i efektywny odpływ wody opadowej z dachu nieruchomości.

System rynnowy – z czego się składa?

Przygotowanie kompletnego systemu orynnowania dla domu jest niezbędne, szczególnie jeśli chcesz ochronić ściany i stropy przed przenikaniem wilgoci oraz nieestetycznymi zaciekami. Już na etapie projektowania musisz ustalić, jakie elementy będą Ci potrzebne do wykonania orynnowania domu.

Najważniejsze części systemu rynnowego to:

  • rynny (aluminiowe, ceramiczne lub plastikowe),
  • rury spustowe,
  • haki montażowe,
  • złączki,
  • uszczelki,
  • kolanka rynnowe.

To tylko kilka podstawowych elementów, bez których przygotowanie systemu orynnowania dla domu byłoby niemożliwe.

Pamiętaj o tym, aby uwzględniać w projekcie nowoczesne rozwiązania, a także wykonać rzetelne pomiary całej powierzchni domu tuż przy dachu. Tylko w ten sposób dobrze zaplanujesz późniejsze prace montażowe i zamówisz odpowiednią ilość materiału.

Jakie rynny wybrać – plastikowe czy metalowe?

Na ten moment masz do wyboru jedną spośród dwóch opcji, aby przygotować system orynnowania nowoczesnego domu jednorodzinnego. Możesz zdecydować się na
rynny plastikowe lub metalowe. Te pierwsze wyróżniają się następującymi czynnikami:

  • odporność na korozję,
  • różnorodność stylistyczna,
  • atrakcyjna cena zakupu,
  • wieloletnia trwałość,
  • ekonomika,
  • prosty montaż.

Minusem rynien PCV może być fakt, iż te mogą być podatne na blaknięcie koloru, a także pęknięcia, np. w wyniku uderzenia. Alternatywa to rynny metalowe, które są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zauważyć, iż metalowy system rynnowy może być głośniejszy od rynien PVC – spadająca woda powoduje hałas.

Minusem rynien metalowych jest trudniejszy montaż, wyższa waga oraz ograniczenia kolorystyczne, dzięki czemu dopasowanie rur i odpływów do stylu nieruchomości bywa trudniejsze niż w przypadku systemu plastikowego.

Ile kosztuje system rynien dla domu jednorodzinnego?

Kompletny system orynnowania dla domu jednorodzinnego to wydatek na poziomie nawet do kilku tysięcy złotych. Całkowite koszty stworzenia projektu, zamówienia materiału oraz montażu są zależne od całkowitej powierzchni nieruchomości, rodzaju wybranych rynien
i cennika roboczogodziny specjalistów.

Wydatki mogą też wzrosnąć wtedy, kiedy w grę wchodzi jeszcze demontaż starych rynien lub indywidualne dopasowanie poszczególnych elementów – to istotne, jeśli Twój dom jest dość nietypowy i wymaga rozwiązań skrojonych na miarę.

Jak zbudować system rynnowy dla domu?
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Projektów domów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany