Nieruchomości w Poznaniu

Regionalny rynek nieruchomości w Poznaniu

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, Poznań jest jednym z najdroższych miast w Polsce. Wysokie ceny dotyczą zarówno budowanych tu domów, jak i mieszkań, co jednak nie zmienia faktu, że popyt na nie wciąż jest bardzo wysoki. Jak dokładnie wygląda tu rynek nieruchomości?

nieruchomosci poznan

Co oferują deweloperzy?

Pod względem liczby ofert od deweloperów, rynek nieruchomości w Poznaniu ma się całkiem dobrze. Obecnie na sprzedaż jest tu prawie 4 000 lokali. Na terenie samego miasta powstaje niemalże 70 inwestycji. W ramach niektórych, tak jak w przypadku Atal Warta Towers, na sprzedaż trafiło ponad 100 mieszkań. Przy ul. Leśnych Skrzatów powstaje z kolei osiedle, gdzie na sprzedaż jest teraz ponad 200 lokali. Co istotne, wśród nich są mieszkania 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe. W ramach innych inwestycji realizowanych na terenie Poznania i okolic bez problemu można kupić również lokale 5- oraz 6-pokojowe.

Na rynku pierwotnym dostępne są zarówno oferty nowych mieszkań, jak i domów. Pierwsze z nich mają powierzchnie od 25 do 130 m2, natomiast drugie od 45 do 143 m2. Z racji na dostępność tak zwanych szeregówek o tak niewielkim metrażu, w okolicy bez problemu można kupić dom w cenie mieszkania. Warto dodać, że nowe inwestycje są realizowane we wszystkich częściach miasta.

Jak kształtują się ceny nieruchomości?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości we wszystkich większych miastach w Polsce silnie wzrosły. To sprawia, że zarówno za mieszkanie, jak i za dom w Poznaniu, a także we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy w Warszawie, trzeba zapłacić obecnie więcej aniżeli przed rokiem. O ile? Średnia cena za metr kwadratowy w Poznaniu wzrosła ogółem o około 6%. Przed rokiem było to około 7 650 zł, natomiast teraz jest to nieco ponad 8 100 zł.

Ostatnie 12 miesięcy to okres, w którym zarówno ceny domów, jak i ceny mieszkań w Poznaniu znacznie wzrosły. Średnio za metr kwadratowy w przypadku mieszkań trzeba zapłacić teraz więcej o około 6%. Jeśli chodzi o domy, wzrost jest dużo większy, bowiem wynosi aż 22%. Z racji tego, że rosną nie tylko ceny, ale również popyt, z zakupem nieruchomości nie warto zwlekać. Liczba ofert stale maleje, co przy dużym zainteresowaniu może przynieść kolejne podwyżki.

Ile finalnie trzeba zapłacić tu za mieszkanie?

Ceny mieszkań w Poznaniu zaczynają się już od 214 tys. złotych. Najtańsze lokale mają jednak niewielki metraż. Ten często nie przekracza 30 m2. Inwestycją w ramach której można kupić mieszkanie w cenie już od 6 800 zł za metr kwadratowy jest Zacisze Strzeszyn, które powstaje przy ul. Tadeusza Mikke. Za lokal o powierzchni niewiele ponad 26 m2 trzeba zapłacić tutaj nieco poniżej 230 tys. złotych.

Im większy metraż, tym cena jest wyższa. Dla przykładu, za mieszkania o powierzchni około 38 m2 trzeba zapłacić tutaj nieco ponad 300 tys. złotych, natomiast za lokale mające około 60 m2 deweloper oczekuje około 470 tys. złotych. Podobnie ceny większych mieszkań kształtują się w przypadku wspomnianej inwestycji Atal Warta Towers, chociaż te mogą znacznie różnić się w zależności od kondygnacji.

Nieruchomości w Poznaniu
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria Projektów domów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany