Schody podświetlane

Schody podświetlane LED

Inteligentne schody z czujnikami ruchu i zmierzchu, oświetlone w technologii LED to najlepszy sposób na dobre, bezpieczne, komfortowe a jednocześnie niezwykle efektowne oświetlenie schodów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli nowych lub remontowanych schodów decyduje się na tego typu oświetlenie.

Schody jako część inteligentnego domu

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. W nowoczesnej aranżacji wnętrz inteligentne schody są coraz częściej centralnym elementem domu, który jest jego ozdobą i ważnym ciągiem komunikacyjnym. Schody inteligentne mogą funkcjonować samodzielnie lub jako część większego systemu typu Smart Home.

Czym są schody inteligentne LED?

Schody LED to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów wykorzystujący inteligentne sterowniki schodów LED, czujniki zmierzchu oraz czujniki ruchu. System ten ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na schodach, zapewnienie wygody użytkowania i oszczędności energii przy jednoczesnym zapewnieniu pożądanych przez użytkownika efektów dekoracyjnych. Główną funkcją inteligentnych schodów jest włączenie oświetlenia na określony czas, po zmroku i po wykryciu ruchu przez czujniki ruchu. Zapewnia to komfort bezobsługowego włączania i wyłączania oświetlenia oraz oszczędność energii. W zależności od modelu, inteligentne schody pełnią również wiele dodatkowych funkcji, głównie dekoracyjnych.

podświetlenie schodów
Źródło obrazka: pixabay.com

Inteligentny system schodów pozwala zazwyczaj na dostosowanie ich działania do własnych preferencji poprzez zmianę parametrów konfiguracyjnych. Najprostszym sposobem są przyciski na panelu sterowania. Najbardziej zaawansowane inteligentne systemy schodów umożliwiają konfigurację w szerokim zakresie za pomocą aplikacji mobilnej, która współpracuje bezprzewodowo z systemem.

Dlaczego właśnie LED?

Niskonapięciowe oświetlenie LED służy do oświetlania schodów. Takie oświetlenie jest energooszczędne i bezpieczne (nie nagrzewa się, nie powoduje pożaru). Pozwala to na wymianę i wdrożenie praktycznie każdego rodzaju oświetlenia stosowanego dotychczas. Przykładowo, dzięki niewielkim rozmiarom i elastyczności listew LED, można oświetlać miejsca trudno dostępne dla tradycyjnych opraw oświetleniowych

Oświetlenie LED, posiadające funkcję ściemniania, może współpracować z cyfrowymi ściemniaczami i sterownikami, które wykorzystują metodę PWM do sterowania jasnością źródeł światła. Pozwala to na dostosowanie natężenia oświetlenia do potrzeb użytkownika, wprowadza właściwy nastrój, zwiększa komfort związany np. z łagodnym oświetleniem.

W połączeniu z inteligentnymi sterownikami schodów, technologia LED wnosi do oświetlenia schodów zupełnie nową funkcjonalność i nowe możliwości dekoracyjne. W zależności od rodzaju sterownika schodowego LED możliwe jest delikatne oświetlenie stopni schodowych po zapadnięciu zmroku, podświetlenie balustrady, chwilowe włączenie pełnego oświetlenia lub zmienna płynność włączania i gaszenia lamp. Możliwe jest również wykonanie różnych przyciągających wzrok animacji, z których najpopularniejszą jest FALA LED.

Dzięki swoim bardzo korzystnym cechom i użyteczności, oświetlenie LED stało się nowym trendem w dziedzinie oświetlenia użytkowego i dekoracyjnego.

Wielopunktowe oświetlenie LED dla inteligentnych schodów

Inwestorzy i projektanci wnętrz stosują wielopunktowe oświetlenie LED do oświetlenia schodów ze względu na jego niezwykłe walory funkcjonalne i dekoracyjne. Najczęściej są to taśmy LED lub oprawy LED. Oświetlenie wielopunktowe montowane jest zazwyczaj pod stopniami lub na ścianie bocznej, zwykle 15 cm nad powierzchnią stopni, dzięki czemu poszczególne stopnie schodów stają się lepiej oświetlone i widoczne niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia górnego. Istnieje wiele sposobów na stworzenie dekoracyjnego oświetlenia schodowego za pomocą diod LED, a wszystko zależy od konstrukcji schodów i wyobraźni projektanta.

Jak bezpiecznie oświetlić schody?

Schody inteligentne to przede wszystkim schody bezpieczne. Dobrze wykonane wielopunktowe oświetlenie schodów znacznie zwiększa bezpieczeństwo ruchu na schodach, ponieważ lepiej oświetla poszczególne stopnie schodów niż tradycyjne oświetlenie górne. Jest to ważne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych poruszających się po schodach.

Należy pamiętać, że oświetlenie schodowe powinno zapewniać dobrą widoczność każdego etapu i kierować strumień na schody, ale nie może powodować odblasków, które mogą oślepiać wchodzącego po schodach. Oświetlenie schodowe powinno być bardziej dyskretne, a poziom światła niższy niż w takich wnętrzach jak salon czy kuchnia. Bezpieczne schody mogą wymagać innego oświetlenia wieczorem i w nocy. W nocy często wystarcza tylko nieznaczne oświetlenie wybranych stopni schodów.

Efektywne oświetlenie schodów

Wiele osób oczekuje, że oświetlenie schodów, oprócz funkcji użytkowej, będzie miało również funkcję dekoracyjną i zastanawia się, jak oświetlić schody, aby stały się prawdziwą wizytówką domu. Odpowiednio dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe LED oraz zastosowany system sterowania oświetleniem mają tu fundamentalne znaczenie. Odpowiednio dobrane lampy LED mogą podkreślić kształt schodów i wydobyć piękno materiałów użytych do ich konstrukcji a tym samym znacząco wpłynąć na końcowy efekt wizualny schodów. Z kolei nowoczesny system inteligentnych schodów, z podświetleniem schodów lub poręczy i efektownymi animacjami ich oświetlenia, może zmienić niekiedy smutne schody w prawdziwą wizytówkę domu.

Delikatne podświetlenie stopni schodowych

Oświetlenie LED stopni schodowych to niezwykle dekoracyjny sposób na ożywienie tej części domu w czasie, gdy nikt bezpośrednio z nich nie korzysta. Schody oświetlone paskami LED wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Zazwyczaj (po zmroku) stosuje się delikatne oświetlenie schodów, zwykle wystarcza 2% maksymalnej jasności. Tak delikatne podświetlenie podkreśli kształt schodów i piękno użytych do ich budowy materiałów oraz umożliwi bezpieczną komunikację w nocy.

Poręcz schodów z podświetleniem LED

Innym sposobem na oświetlenie schodów jest oświetlenie poręczy (balustrady) diodami LED. Taki sposób może być niezależnym sposobem oświetlenia schodów lub tylko dodatkiem do podstawowego oświetlenia poszczególnych stopni. W tym drugim przypadku oświetlenie poręczy może być włączone jako pierwsze i wyłączone jako ostatnie.

Animowane oświetlenie schodowe LED

Animacja oświetlenia schodowego to najbardziej zaawansowany sposób dekoracyjnego oświetlenia schodów. Dobra animacja powinna być skuteczna, a jednocześnie nie powodować zmęczenia użytkowników. Cechy te zapewnia animacja typu fala świetlna LED, która polega na oświetleniu (lub wygaszeniu) pojedynczych lamp przed osobą schodzącą po schodach. W odróżnieniu od oświetlenia stopniowego poszczególnych lamp to oświetlenie powoduje płynne zapalanie się poszczególnych lamp z tzw. efektem „rozmycia”. Efekt ten powstaje, gdy kolejne lampy zaczynają się zapalać, gdy poprzednie nie osiągnęły jeszcze swojej maksymalnej jasności. Stworzona w ten sposób fala światła ma inny stopień jasności czoła i ogona i jest nie tylko imponująca wizualnie, ale wręcz magiczna.

Podświetlane schody
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria schodów

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany