Sufit podwieszany stelaż

Sufit podwieszany – konstrukcja

Konstrukcja sufitu podwieszanego jest czynnością technicznie prostą, wymagającą jednakże znajomości warsztatu.
Aranżacje wnętrz z zastosowaniem sufitu podwieszanego, cieszą się (ostatnimi czasy) coraz większą popularnością. Czym jest ww. sufit podwieszany? To dodatkowy sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczany poniżej wybranego stropu (płyty przymocowywane są do stropu oraz górnych części ścian, przy pomocy specjalnego systemu zawieszeń).

Sufity podwieszane – konstrukcja

Konstrukcja sufitu

Źródło obrazka: http://farm4.staticflickr.com/3091/3219952705_cf2315c556_o.jpg

Konstrukcja sufitu podwieszanego polega na przytwierdzaniu płyt karton – gips do konstrukcji nośnej, składającej się z wieszaków, łączników oraz kształtowników (takich jak: profile CD oraz UD).
Sufity podwieszane (coraz częściej) wykorzystywane bywają do aranżacji wnętrz mieszkalnych (do tej pory stosowane były wyłącznie do dekoracji pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej), warto zatem przyjrzeć się ich licznym zaletom i zastanowić nad ewentualnym wyborem tego typu materiału wykończeniowego.

Konstrukcja sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany (konstrukcja) montowany bywa najczęściej w celu obniżenia stropu (w stosunkowo wysokich pomieszczeniach). Jest to operacja czasochłonna, wymagająca doświadczenia i precyzji. Cóż, jeśli pragniemy posiadać oryginalny, ciekawie wyeksponowany sufit, winniśmy uzbroić się w cierpliwość (ta bowiem się opłaca).

Profile do sufitów podwieszanych

Materiały (najczęściej) stosowane do budowy sufitu podwieszanego:

– płyty g – k (gipsowo – kartonowe), gipsowo – włókowe bądź inne;
– profile do sufitów podwieszanych;
– masa szpachlowa;
– środek gruntujący;
– masa wykończeniowa;
– siatka spoinowa (samoprzylepna);
– łączniki poprzeczne;
– siatka zbrojąca;
– kołki rozporowe (metalowe);
– wkręty nierdzewne.

Stelaż sufitu podwieszanego

Zanim przystąpimy do wszelkich prac budowlanych, należy bardzo dokładnie wymierzyć długość oraz szerokość każdego pomieszczenia, w którym montowany będzie sufit podwieszany.
Do wykonania sufitu podwieszanego stosowany jest tzw. stelaż (ruszt), m.in.:
– jednopoziomowy jednokierunkowy;
– dwupoziomowy krzyżowy;
– jednopoziomowy krzyżowy.

W jaki sposób powstaje ww. stelaż? Wieszaki przytwierdzamy za pomocą metalowych dybli. Na wieszakach montujemy profile główne (powinny być ułożone na profilach przyściennych). Pomiędzy profilami (głównymi podłużnymi) instalujemy profile poprzeczne. W taki oto sposób uzyskujemy stelaż sufitu podwieszanego.

Sufit podwieszany konstrukcja
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria sufitów podwieszanych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany