Ocieplanie poddasza

Jak ocieplić poddasze pianką poliuretanową?

Decydując się na ocieplenie poddasza pianką, dobrze jest kierować się głównie tym, czy dany materiał zagwarantuje odpowiednią stabilność energetyczną na wiele lat. Dobrym wyborem może być pianka poliuretanowa, znana też pod nazwą PUR. Jest to termoizolator, który w większości przypadków spełnia wymogi w 100% i dlatego właśnie jest chętnie wybierany do ociepleń poddaszy.

W tym poradniku sprawdzimy, jak wygląda ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, ponadto spróbujemy dowiedzieć się jakie koszty poniesiemy przy takim przedsięwzięciu. 

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – zwróć uwagę na korzyści

Zanim przejdziemy do omówienia prac dotyczących ociepleń, najpierw sprawdźmy, dlaczego właśnie pianka poliuretanowa jest odpowiednim izolatorem. Wybierając materiał izolacyjny, szczególnie powinniśmy być uczuleni na trwałość danego materiału, oraz jego energooszczędność. Okazuje się, że omawiana pianka spełnia obydwa kryteria idealnie. Chociażby ze względu na to, że jest paroprzepuszczalna.

ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym mogą wzrosnąć nawet o 30%. Wpływ na to może mieć zły dobór izolacji, bądź niefachowe wykonanie ocieplenia. Wykorzystanie pianki poliuretanowej może rozwiązać te problemy.

Ocieplanie poddasza w kilku krokach

Przed rozpoczęciem prac, warto rozeznać się, w jakim stanie jest poddasze, które chcemy ocieplić. Ponadto należy odpowiednio je przygotować.

Proces sprawdzania, jak i przygotowania wygląda następująco:

  1. Sprawdź stan dachu – należy sprawdzić, czy dach nie jest uszkodzony, lub nieszczelny. Wszelkie uszkodzenia itp. najlepiej jest naprawić, zanim przejdziemy do ocieplania.
  2. Sprawdź stan więźby dachowej – należy sprawdzić, czy drewniane elementy poddasza są w dobrym stanie, oraz czy są odpowiednio zaimpregnowane.
  3. Ułożenie przewodów – należy wcześniej zaplanować, jak takowe mają być położone w peszlach itp.
  4. Sprawdź wilgotność na poddaszu – powinniśmy zmierzyć wilgotność na poddaszu, oraz wilgotność drewna. Dobrze jest zapamiętać, że w przypadku wykorzystania pianki w wielu przypadkach wilgotność nie może przekroczyć 20%.
  5. Dopilnuj, aby wszystkie mokre prace były zakończone – mowa głównie o wylewkach posadzek, czy tynkach. Powierzchnie muszą być całkowicie suche, zanim przejdziemy do położenia pianki.

Co do przygotowania poddasza, warto wiedzieć, że pobliską powierzchnię dobrze jest zabezpieczyć folią w celu uniknięcia zabrudzeń. Głównie powinniśmy zwrócić uwagę na okna i drzwi. Przydatne może być również użycie folii paroizolacyjnej.

Ocieplenie poddasza

  • Krok 1 – przede wszystkim podłoże, na które chcemy położyć piankę, musi być czyste, suche i stabilne itp. Piankę PUR można kłaść na deski, płyty MFP, OSB, czy blachę, membranę paroprzepuszczalną itd. W przypadku, kiedy zechcemy położyć piankę na membranę, należy pamiętać o zaklejeniu łączeń, lecz w taki sposób, aby zachować ciągłość powierzchni, na którą nakładamy materiał izolacyjny.
  • Krok 2 – należy pamiętać o wyeliminowaniu mostka termicznego podczas łączenia pianki PUR i izolacji elewacyjnej. Ocieplanie poddasza będzie wtedy najbardziej skuteczne. W przypadku kiedy izolacja poddasza jest już wykonana, można od razu daną przestrzeń dachu wypełnić pianką. W przypadku kiedy ocieplenie elewacji jeszcze nie zostało zrobione, należy zakleić szczelinę za murłatą styropianem o grubości 30 mm, wraz ze zwykłą pianką montażową.
  • Krok 3 – zanim nałożymy piankę, do drewnianej konstrukcji dachu należy przymocować elementy mocujące do profili. Taki proces pomoże w zachowaniu szczelności, jak i ciągłości izolacji dachu.
  • Krok 4 – czas przejść do natrysku pianki. Dla doświadczonego fachowca proces ten jest stosunkowo prosty. Otóż pianka rozpylana jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego, który pod ciśnieniem wystrzeliwuje materiał w kierunku ocieplanego elementu. Pianka następnie rozszerza się około 100-krotnie i w bardzo szybki sposób nabiera właściwości użytkowych. Jeżeli chodzi o grubość izolacji, zazwyczaj powinna ona wynosić od 18 do 30 centymetrów. Przyjmuje się jednak, że minimalna warstwa izolacji natryskowej nakładana na poszczególne elementy poddasza powinna wynosić około 25 centymetrów. Odnieść się można do wymogów WT 2021, gdzie współczynnik U dla dachu musi wynosić nie więcej niż 0,15 W/m2K. Ponadto grubość izolacji powierzchni poddasza zależy też od czynników takich jak założenia projektowe, czy oczekiwana skuteczność izolacji itp.
  • Krok 5 – po nałożeniu pianki pomieszczenie, w którym były wykonywane prace należy wietrzyć około doby, bądź do zniknięcia charakterystycznego zapachu pianki. Kiedy pomieszczenie zostanie wywietrzone, można przejść do zamocowania profilii niezbędnych do montażu płyt gipsowo-kartonowych, o czym w kolejnym kroku.
  • Krok 6 – czas, aby przejść do czynności montażu profilii, folii paroizolacyjnej (w razie potrzeby) i wcześniej wspomnianych płyt gipsowo-kartonowych.
  • Krok 7 – ostatnim krokiem jest zweryfikowanie prawidłowości wykonania izolacji poddasza. Można nawet pokusić się o wykonanie badania za pomocą kamery termowizyjnej, co da 100% pewność odnośnie szczelności materiału itd.
pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa i ocieplenie poddasza – zalety

W przypadku domów z poddaszem użytkowym ociepleniu poddaje się całe połacie dachu, lub część do jętek. Dobrym rozwiązaniem może być również ocieplenie stropu poddasza użytkowego. Jeżeli w przyszłości mamy plany związane z zaadaptowaniem przestrzeni na cele mieszkaniowe, wystarczy, że wykona się dodatkową izolację na połaciach.

W przypadku poddasza użytkowego ociepleniu należy poddać połacie dachu. Ocieplanie pianką poliuretanową i prace z tym związane przeprowadza się, kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Ocieplenie poddasza pianką niesie ze sobą wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • Piana poliuretanowa sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Chroni przed utratą ciepła w okresie zimowym, natomiast w lecie zapewnia komfort w postaci zatrzymywania chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczenia.
  • Pianka PUR i ocieplanie poddaszy za jej pomocą jest bezpieczne dla zdrowia. Materiał ten nie emituje toksyn i zapachów (poza chwilowym po nałożeniu), które są negatywne dla zdrowia.
  • Jest to ekonomiczne rozwiązanie. Wykorzystanie pianki poliuretanowej w celu ocieplania poddasza jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, aniżeli wykorzystanie metod tradycyjnych (np. ocieplanie wełną mineralną). Głównie dlatego, że podczas aplikacji pianki nie powstają żadne szczeliny, a konkretniej mostki termiczne, przez które uchodzi ciepło.
  • Pianka PUR jest paroprzepuszczalna. Materiał ten dzięki swoim właściwościom eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Co za tym idzie, wypełnia wszystkie przestrzenie i kolejno stanowi jednolitą warstwę ochronną.
  • Wysoka wytrzymałość. Nawet po kilku latach od ocieplenia pianka nie traci swoich walorów. Jest odporna na ciepło, wilgotność, i inne.
  • Pianka potrafi chronić przed hałasem i stanowi dobrą izolację akustyczną. W pomieszczeniach zaizolowanych pianką np. odgłosy deszczu są bardzo słabo słyszalne. Wystarczy jedynie 10 centymetrów natrysku pianki poliuretanowej, aby zredukować odgłosy nawet do 55 decybeli!

Ile kosztuje ocieplenia poddasza za pomocą pianki poliuretanowej

Cały koszt przedsięwzięcia zawiera w sobie m.in. stopień skomplikowania połaci, cenę wykonanej pracy, jak i koszty wykorzystanych surowców. Oczywiście na cenę wpływa również wielkość obszaru, który poddajemy ociepleniu.

Przykładowo można przyjąć, że za metr kwadratowy ocieplenia pianką poliuretanową (warstwa pianki około 25 centymetrów) należy zapłacić około 100 złotych.

Być może, cena wydaje się spora, aczkolwiek biorąc pod uwagę koszty związane z, chociażby alternatywną wełną mineralną (sznurki, robocizna, folia itp.), cena może wynieść dużo ponad 100 złotych za metr kwadratowy. Co za tym idzie, natrysk pianki okazuje się rozwiązaniem tańszym.

Podsumowanie

Odpowiednia izolacja poddasza jest procesem istotnym, szczególnie jeżeli zależy nam na trwałości i energooszczędności. Pianki poliuretanowe charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami i są znakomitym materiałem do izolacji. Pamiętajmy również, że wykonana izolacja jest nie tylko odpowiednia na zimę, ale również na inne pory roku, w tym lato!

Ocieplanie Poddasza Za Pomocą Pianki Poliuretanowej
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria sufitów podwieszanych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany