Ocieplenie stropu
Ocieplanie stropu – jaki materiał termoizolacyjny będzie odpowiedni?
Spis treści
Dla wielu inwestorów ocieplanie stropu jest dosyć daleko na liście priorytetów podczas budowy czy modernizacji domu. Tymczasem tego rodzaju działanie, jeżeli zostało odpowiednio przeprowadzone, może przynieść wiele realnych korzyści, na czele z poprawieniem komfortu cieplnego w budynku.
Kiedy warto rozważyć ocieplenie stropu?
W budownictwie mieszkaniowym konieczność termomodernizacji ścian zewnętrznych, fundamentów czy poddasza nie budzi obecnie żadnych wątpliwości. Ocieplanie stropu nie jest jednak tak popularne. Z jednej strony trudno się temu dziwić, ponieważ w wielu przypadkach dodatkowa warstwa termoizolacji na stropie jest po prostu niepotrzebna. Strop jest poziomą przegrodą budowlaną oddzielającą od siebie poszczególne kondygnacje. I jeżeli na obydwu tych kondygnacjach (np. parterze i poddaszu użytkowym) panuje optymalna temperatura pokojowa, wówczas ocieplanie stropu rzeczywiście może jawić się jako zbędny wydatek. Tym bardziej, gdy strop jest odpowiednio zaizolowany akustycznie i dźwięki dobiegające z kondygnacji powyżej nie są uciążliwe.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których docieplenie tej przegrody jest po prostu dobrym rozwiązaniem. Na przykład, gdy tego typu konstrukcja oddziela nieocieploną piwnicę lub niezaizolowany strych od kondygnacji mieszkalnej, wówczas wykonanie ocieplenia stropu będzie bardzo wskazane.
Ocieplanie stropów drewnianych oraz betonowych
Najczęściej stosowanymi materiałami służącymi do ocieplenia stropu są wełna mineralna, styropian oraz piana poliuretanowa. Przyjrzyjmy się bliżej tej trzeciej opcji, czyli piance PUR, bardziej wytrzymałej od styropianu i mniej nasiąkliwej od wełny.
Przyjmuje się, że do ocieplenia przegród z drewna powinno się stosować piany otwartokomórkowe, np. Purios FR. Jest to materiał lekki i paroprzepuszczalny, który jednocześnie dobrze izoluje akustycznie. Paroprzepuszczalność ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ponieważ drewno nie ulega zawilgoceniu pod warstwą termoizolacji. Poza tym otwartokomórkowa piana PUR jest materiałem, który nie jest całkowicie sztywny. Oznacza to w praktyce, że delikatnie odkształca się razem z pracującym drewnem, a przez to nie pęka i zachowuje swoją strukturę nawet przez kilkadziesiąt lat. Do tego podczas aplikacji bardzo szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki pomiędzy elementami konstrukcyjnymi drewnianego stropu, co aktywnie zapobiega powstawaniu mostków termicznych.
Z kolei wszelkiego rodzaju stropy betonowe najlepiej jest ocieplać pianą zamkniętokomórkową, np. Purios HR. Tego rodzaju termoizolacja charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną. W praktyce oznacza to, że można na niej układać posadzkę czy nawet drewnianą podłogę na legarach, a piana nie ulegnie zniszczeniu oraz odkształceniu. Piana zamkniętokomórkowa jest również odporna na korozję mechaniczną czy biologiczną, poza tym nie przepuszcza pary wodnej, więc bez większych problemów można ją również stosować do ocieplenia stropodachu.
Poza doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi odpowiednio zaaplikowane piany PUR Purios charakteryzują się również niezwykłą, nawet kilkudziesięcioletnią trwałością. Są one świetnym materiałem ociepleniowym zarówno do termoizolacji stropów w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych.