Jak odświeżyć wełniane swetry ?
Jak odświeżyć wełniane swetry? Oto urządzenia, które pomogą Ci o nie zadbać
Spis treści
Masz swój ulubiony, wełniany sweter, bez którego nie możesz sobie wyobrazić zimy? A może ciepły płaszcz z domieszką wełny, w którym wychodzisz z domu w największe mrozy bez obawy o to, że zmarzniesz? Zobacz, jak pielęgnować rzeczy wykonane z tego materiału, aby zachowały nienaganny wygląd przez długie lata.
Detergenty bezpieczne dla wełny
Specyficzna struktura wełny sprawia, że proszki nie są najlepszym wyborem do jej prania. Dlaczego? Wystarczy że granulki z jakiegoś powodu niedokładnie się rozpuszczą we wstępnej fazie cyklu, a utkną pomiędzy włochatymi włóknami i ich późniejsze wypłukanie może sprawiać trudność. Znacznie lepiej wybrać do tego celu płyn, który nie dość, że nie sprawia takich problemów, to jeszcze jest delikatniejszy dla tkanin.
Jak prać wełniane rzeczy?

Swetry wykonane z wełny lub z jej dużą domieszką powinny być prane tylko wtedy, gdy naprawdę tego wymagają. Im rzadziej będziesz je narażać na ten proces, tym większa szansa na to, że będą Ci służyć przez lata.
Co do samego prania, najlepiej robić je w urządzeniu przystosowanym konkretnie do pielęgnacji tego materiału. Pralka PerfectCare 900 ma osobny program Wełna, który pierze w 40°C i wiruje z prędkością równą 1200–400 obr./min. Dzięki temu proces ten odbędzie się bez szkody dla delikatnej tkaniny.
Bezpieczne suszenie wełnianych ubrań
Suszenie wykonanych z wełny rzeczy również wymaga Twojej uwagi. Jeśli przeprowadzisz ten proces nieodpowiednio, to albo je skurczysz, albo rozciągniesz. Jak to zrobić, by ubrania zachowały swoją formę? My proponujemy Ci dwa sposoby.
Suszenie na wolnostojącej suszarce
Jeśli dysponujesz klasyczną, metalową suszarką na pranie, rozwieś na niej ubrania w pozycji leżącej. Gdy powiesisz je tradycyjne, czyli przewieszając przez szczebelki, włókna nieodwracalnie rozciągną się pod wpływem ciężaru wody i działania grawitacji. Przed położeniem swetra czy płaszcza na suszarce możesz też delikatnie odcisnąć materiał, aby odsączyć z niego nieco wody. Unikaj tarcia, gdyż może się to skończyć zmechaceniem.
Suszenie w suszarce automatycznej
Wełniane ubrania możesz też suszyć w suszarce automatycznej. Upewnij się tylko, że jest do tego przystosowana. W tej roli doskonale sprawdzi się urządzenie Electrolux PerfectCare 900, które wyróżniono oficjalnym certyfikatem Woolmark, przyznanym przez światowy autorytet w dziedzinie pielęgnacji wełny. Co więcej, dysponuje systemem DelicateCare, który pozwala na precyzyjne dobranie parametrów pracy do konkretnej tkaniny, nawet tak wymagającej jak wełna. Dzięki temu możesz być pewien, że wyciągniesz z bębna ubrania tak piękne jak przed praniem – tylko czystsze, bardziej pachnące i suche.
Jak przechowywać rzeczy z wełny w szafie?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wełna ma tendencję do rozciągania, gdy znajduje się w pozycji pionowej. Wieszanie jej na wieszaku nie jest zatem dobrym pomysłem – a w szczególności wtedy, gdy jest ciężka i o grubych warkoczach. Zamiast tego złóż ubranie w kostkę lub delikatnie zroluj (dzięki temu będzie się mniej gniotło) i połóż na półce.
Uważaj też na to, by nie przechowywać wełnianych rzeczy w ciasnocie. Upychając je na siłę wśród całej masy innych ubrań, ryzykujesz nie tylko wygnieceniem materiału, którego lepiej nie prasować, ale także możesz trwale pozbawić go puszystości charakterystycznej dla miękkich, mięsistych splotów z tego surowca.