Osuszanie budynków
Ile trwa i na czym polega osuszanie budynku po zalaniu?
Spis treści
Wilgoć przedostająca się do wnętrza budynku powoduje wiele szkód. Może to być zarówno długotrwały proces wynikający z nieprawidłowej izolacji fundamentów, jak również efekt nagłej awarii instalacji czy intensywnych opadów deszczu. Bez względu na przyczyny zalania budynku, istotne jest szybkie działanie i skuteczne osuszenie mokrych powierzchni, które pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń.
Jak wygląda osuszanie budynku? Jakie są dostępne metody osuszania budynków? Ile czasu potrzeba, aby osuszyć ściany? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące profesjonalnego osuszania budynków po zalaniu.
Powody i objawy zawilgocenia budynku
W przypadku zalania mieszkania w wyniku awarii czy podtopienia budynku przez ulewne deszcze można jasno stwierdzić przyczynę i szybko przystąpić do osuszania murów. Sprawa jest nieco trudniejsza jeśli nie znamy konkretnej przyczyny zawilgoconych ścian czy posadzki. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba ustalić przyczynę pojawiania się nadmiernej wilgoci wewnątrz budynku. Dopiero po usunięciu przyczyny można zastosować osuszanie ścian, podłogi czy sufitu.
Najczęstszym powodem wilgoci na ścianach budynku jest brak lub nieprawidłowe wykonanie izolacji pionowej i izolacji poziomej. Efektem tego jest kapilarne podciąganie wilgoci, polegające na przenikaniu wody z gruntu w głąb muru. Następnie woda przemieszcza się w górę poprzez maleńkie otwory w warstwie fundamentów i przenika do ścian. Długotrwałe działanie takiej wilgoci może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego często niezbędne jest wykonanie izolacji poziomej sięgającej powyżej poziomu gruntu.
Oprócz oczywistych śladów po zalaniu należy także zwrócić uwagę na typowe oznaki podciągania wilgoci w postaci żółto-brązowych plam, odstającego tynku w pobliżu podłogi, zawilgoconych listew podłogowych czy „napuchniętych” paneli. Częstym zjawiskiem na zawilgoconych ścianach są białe osady, powstałe przez wypłukiwanie soli zawartych w warstwach ściany. W zawilgoconych pomieszczeniach często pojawia się także pleśń i grzyby.
Skuteczne osuszanie budynków
Osuszanie budynków to złożony proces, wymagający zastosowania odpowiednio dobranych metod i urządzeń. Rozwój techniki sprawił, że obecnie mamy dostęp do nowoczesnych i wydajnych sposobów osuszania zalanych pomieszczeń, które są w stanie szybko przywrócić mury do stanu sprzed zalania.
Do najprostszych metod należy podniesienie temperatury powietrza za pomocą nagrzewnic, co wzmaga odparowanie wilgoci. Oprócz tej metody dostępne są również inne, bardziej efektywne rozwiązania.
Osuszanie kondensacyjne
Ta metoda osuszania budynków wykorzystuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Polega na osuszeniu powietrza w pomieszczeniu przez skroplenie zawartej w nim pary wodnej. Zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych powoduje znaczny spadek wilgotności względnej oraz odparowanie wilgoci obecnej w murach. Powietrze z pomieszczenia jest pobierane przez wentylator, a następnie transportowane do parownika, gdzie dochodzi do jego kondensacji. Zebrana w ten sposób woda odprowadzana jest do kanalizacji, a osuszone powietrze wraca do pomieszczenia.
Osuszacze kondensacyjne działają skutecznie w temperaturach od 0 do 40 °C, jednak najwyższą efektywność wykazują w temperaturze bliskiej 25 °C. Osuszanie kondensacyjne stosowane jest najczęściej do osuszania ścian.
Osuszanie absorpcyjne
W tej metodzie również używane są osuszacze, które nieco różnią się budową od wcześniej wspomnianych urządzeń. Te wyposażone są w specjalne wkłady wypełnione granulatem, który absorbuje parę wodną z przepływającego powietrza. Dzięki temu wypływające z osuszacza powietrze jest suche, co sprzyja wysychaniu ścian.
Osuszanie adsorpcyjne ścian powoduje przesuwanie się granicy strefy wilgoci w głąb ściany, a co za tym idzie oddawanie wilgoci przez dyfuzję pary wodnej. Wszystko to zmniejsza szybkość wysychania przegrody, dlatego dla uzyskania lepszych efektów, należy zadbać o szczelne zamknięcie osuszanego pomieszczenia.
Mikrofalowe osuszanie budynków
Do osuszania powierzchni w ten sposób wykorzystuje się specjalny generator z anteną tubową, którą przystawia się do ściany i przesuwa po powierzchni przegrody w miejscach występowania wilgoci. Urządzenie emituje fale elektromagnetyczne o częstotliwości 2450 MHz, które wprawiają cząsteczki wody w ruch, co powoduje wzrost temperatury muru, a następnie odparowanie wody z warstw powierzchniowych muru.
Podczas stosowania tej metody wilgoć znajdująca się w ścianie zmienia się w parę wodną i przenika na zewnątrz ściany. Dlatego też osuszanie mikrofalowe wymaga działania wydajnej wentylacji, która będzie w stanie usunąć nadmiar pary wodnej.
Osuszanie podposadzkowe
Częstym skutkiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej jest zalanie podłóg w domu i przedostanie się wody w głąb wylewek. W tym przypadku skutecznym rozwiązaniem będzie osuszanie podposadzkowe. W tej metodzie konieczne jest wywiercenie w posadzce kilku otworów, do których przyłączane są rury od specjalnych pomp ciśnieniowych, które wysysają wodę znajdującą się w warstwach posadzki. Następnie tymi samymi otworami wtłaczane jest suche powietrze.
Warunkiem niezbędnym do zastosowania tej metody jest sposób wykonania wylewki – niezbędna jest tutaj izolacja podłogi w postaci styropianu i folii, która umożliwia przepływ wtłaczanego powietrza.
Iniekcja ciśnieniowa
Inną metodą osuszania ścian jest wstrzykiwanie środków chemicznych w strukturę murów. Pierwszym z tego rodzaju sposobów jest iniekcja krystaliczna, która zapobiega powstawaniu wilgoci w wyniku działania kapilarnego. Aby wykonać ten zabieg, konieczne jest wywiercenie w murze specjalnych kanalików, dzięki którym możliwa jest aplikacja preparatu iniekcyjnego (mieszanki wody, cementu i aktywatora krzemionkowego). Substancje zastosowane podczas iniekcji krystalicznej przenikają w strukturę muru, tworząc skuteczną barierę przed ponownym zawilgoceniem.
Drugą metodą osuszania murów przez wywiercone otwory jest iniekcja termiczna. Jednak tutaj wykorzystywane są one do wtłaczania gorącego powietrza, które ma osuszyć ściany. Po tym etapie do otworów wprowadzana jest żywica metylosilikonowa, chroniąca przed ponownym podciąganiem wilgoci kapilarnej w głąb przegrody. Dzięki temu metoda ta nie tylko skutecznie osusza, ale również zabezpiecza ściany przed wilgocią.
Ile trwa proces osuszania budynku?
Nadmierna wilgoć może w sprzyjających warunkach odparowywać nawet kilka miesięcy. Duży wpływ na to ma pora roku – w lecie wilgotność muru jest niższa, natomiast w okresie zimowym proces osuszania naturalnego zostaje praktycznie zahamowany.
Dlatego warto przyspieszyć ten proces, zdając się na profesjonalne usługi osuszania. Wybór właściwej metody oraz parametrów poszczególnych urządzeń, powinien być dopasowany do stopnia zawilgocenia oraz wielkości pomieszczenia.
Czas wysychania muru jest zmienny i zależny w główniej mierze od poziomu zawilgocenia. Stosując odpowiednie sposoby, nieduże zawilgocenie można osuszyć w ciągu kilku dni lub nawet godzin, z kolei usuwanie wilgoci znajdującej się w głębi ścian może potrwać kilka tygodni.
Osuszanie budynków – podsumowanie
Zalanie domu czy mieszkania powoduje nagłe wnikanie wody do wnętrza ścian oraz wzrost wilgotności, co szkodliwie wpływa na konstrukcję budynku. Oprócz zalania przyczyną zawilgocenia budynku może być także niewłaściwa izolacja lub jej brak, która powoduje transport wilgoci z gruntu do wnętrza murów. Ratunkiem dla takich obiektów jest szybkie i profesjonalne osuszanie, które pozwala przywrócić ściany i posadzki do stanu sprzed zalania, a następnie przeprowadzić niezbędne naprawy usuwające szkody powstałe w wyniku zalania.