Szlifierki kątowe
Do czego można używać szlifierki kątowej ?
Spis treści
Szlifierka kątowa jest wszechstronnym narzędziem używanym przez prawie każdego rzemieślnika i niemal każdą „złotą rączkę”. Przez to, że szlifierki mogą wykonywać ciężkie prace na niektórych najtwardszych znanych człowiekowi materiałach to zawsze wymagają zastosowania ostrożności i przepisów BHP podczas ich używania, ale nie są jednocześnie tak niebezpieczne, jak niektórzy mogliby się spodziewać, jeśli są używane w sposób prawidłowy. Dzięki odpowiedniemu osprzętowi mogą one również wykonywać pracochłonne zadania w rekordowym tempie. Poniżej przedstawiamy Państwu 6 sposobów zastosowania szlifierki kątowej jako urządzenia niezwykle uniwersalnego.

Szlifowanie powierzchni
Jak sama nazwa może sugerować, podstawowym przeznaczeniem szlifierek kątowych jest szlifowanie powierzchni. To może być każdy rodzaj powierzchni w zależności od tego jaką tarczę szlifierską założymy na szlifierkę.
Materiały najczęściej szlifowane to różnego rodzaju metale takie jak stal, aluminium czy stal nierdzewna. Beton jest kolejnym materiałem, który można wyszlifować za pomocą specjalnych tarcz. Zaleca się noszenie maski przy każdej pracy z betonem i używanie strumienia wody przy szlifowaniu, aby nie wdychać chmury pyłu.
Drewno i tworzywa sztuczne mogą być szlifowane, ale wymagają metalowej tarczy z ostrymi metalowymi ostrzami lub końcówkami diamentowymi, a nie tarcz ściernych, których wymaga stal.
Tarcze szlifierskie są dostępne w różnych wersjach, od ciężkich do szlifowania dużych ilości materiału w krótkim czasie po tarcze typu soft-touch. Nie są one tak wydajne w szlifowaniu ze względu na drobniejsze ziarno ścierne, ale pozostawiają gładką, atrakcyjną powierzchnię.
Cięcie materiału
Kolejnym zastosowaniem szlifierek kątowych jest cięcie materiału. Za pomocą szlifierki kątowej można ciąć prawie wszystko, ale najczęściej tnie się metal, mur, ceramikę, plastik i drewno.
Tarcze używane do cięcia nazywane są tarczami tnącymi. Są one dostępne w różnych grubościach, ale są znacznie cieńsze niż tarcze do szlifowania. Proces jest prosty: włączamy szlifierkę i wciskamy wirującą tarczę ścierną w materiał, który chcemy przeciąć, najpierw jej końcem, a nie przednią stroną, jak w przypadku tarczy szlifierskiej.
Gdy tarcza obraca się z siłą dociskaną do materiału, wycina cienkie żłobienie w metalu i będzie je kontynuować, gdy będziesz wywierał na nią nacisk, aż żłobienie zostanie zakończone, a materiał odcięty. W zależności od siły nacisku na tarczę określa się szybkość cięcia, ale jeśli nacisk będzie zbyt duży, tarcza może się wygiąć i pęknąć ze względu na swoją cienką strukturę.
Można zakupić grube tarcze tnące, które nie pękają tak łatwo, ale wymagają one przyłożenia większej siły do grubego materiału, ponieważ usuwa się więcej materiału w procesie cięcia. Tarcze te są często używane w dużych szlifierkach, gdzie cienka tarcza nie byłaby trwała, ponieważ rozmiar jej średnicy sprawiłby, że byłaby zbyt delikatna.
Wygładzanie i polerowanie
Podczas gdy tarcze do szlifowania i cięcia usuwają materiał, tarcze do wygładzania i polerowania są przeznaczone do usuwania niepożądanego wyglądu z powierzchni materiału. Dzięki nim szorstkie wykończenie staje się gładkie, a matowy lub poplamiony materiał jasny i przejrzysty, o jednolitym kolorze i gładkiej powierzchni.
Wygładzanie materiału uzyskuje się przez zastosowanie drobnego papieru ściernego przymocowanego do dysku szlifierki lub miękkich materiałów takich jak bawełna z dodatkiem pasty polerskiej.
Zarówno wygładzanie jak i polerowanie wymaga więcej cierpliwości niż cięcie i szlifowanie, aby osiągnąć pożądany efekt, ale pozostawiają nieskazitelne wykończenie i przyspieszają powolny proces ręcznego wykonywania podobnych prac.
Czyszczenie powierzchni
Szlifierki kątowe są doskonałe do czyszczenia malowanych lub zardzewiałych powierzchni. Jednak, chociaż tarcze szlifierki kątowej mogą czyścić takie powierzchnie, ważne jest, aby używać tarczy czyszczącej, ponieważ inne tarcze mogą uszkodzić lub nieodwracalnie zmienić powierzchnię.
Tarcze do usuwania powłok z tworzyw sztucznych są wykonane z miękkiego, nylonowego materiału, który skutecznie usuwa farbę i lakier oraz wszelkie powłoki, które nie są stopione z metalem.
Metalowe tarcze czyszczące mają różne kształty i są wykonane z metalowych drutów, które się obracają wokół siebie. Jednakże, są one niebezpieczne i powinny być zawsze używane z okularami, ponieważ poszczególne druty mogą często wystrzelić z koła i może spowodować to poważne obrażenia jeśli trafią w oko.
Wiercenie
Czy wiesz, że możesz wiercić za pomocą szlifierki kątowej? Wiele osób nie wie, że wiercenie nie jest tak powszechne jak inne zastosowania, ale może być przydatne do konkretnych zadań. Można kupić uchwyty do wierteł, które mocuje się na wrzecionie szlifierki, a po ich zamontowaniu można w nich mocować wiertła o różnych rozmiarach, tak jak w zwykłych uchwytach wiertarskich.
Najczęstszą formą wiercenia za pomocą szlifierki kątowej są otwornice z końcówkami diamentowymi. Są one zazwyczaj mocowane bezpośrednio na wrzecionie szlifierki i służą do wiercenia ceramiki, np. płytek łazienkowych i kuchennych. Są one często łatwiejsze w użyciu niż wiertła z węglików spiekanych i stanowią skuteczną formę wykonywania otworów w ceramice, co zazwyczaj jest trudnym zadaniem.
Ostrzenie narzędzi
Wreszcie, szlifierki kątowe mogą być używane do ostrzenia innych narzędzi. Nie zawsze są one najlepszym sposobem, ale mogą wykonać dobrą robotę i są często używane do wstępnego etapu niektórych procesów ostrzenia.
Ostateczne ostrzenie jest często wykonywane ręcznie lub za pomocą specjalnego narzędzia do ostrzenia, ale szlifierki kątowe są zdolne i do wstępnej obróbki i w ostateczności do wykończenia pracy. Na przykład ostrzenie ostrza siekiery może być dobrym ćwiczeniem z używania szlifierki do ostrzenia.
Podsumowanie
Szlifierki kątowe są na tyle uniwersalnymi narzędziami, że są używane w każdej branży przemysłowej i stanowią przenośną opcję do łatwego cięcia, szlifowania i wykańczania produktów w efektywny sposób, z którym żadne inne narzędzie nie może się równać.