Maska do spawania

Maska do spawania – jak wybrać przyłbicę spawalniczą?

Maska spawalnicza to produkt, w który powinien wyposażyć się każdy spawacz. Gwarantuje ona bezpieczeństwo podczas pracy. Dobra przyłbica spawalnicza skutecznie chroni całą twarz, w tym także oczy, przed różnymi czynnikami. Czym sugerować się podczas wybierania maski do spawania? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego przyłbica spawalnicza jest tak ważna?

Element ten zapewnia skuteczną ochronę twarzy i oczu, dlatego jest niezbędny spawaczowi do pracy. W trakcie spawania jego wzrok jest narażony m.in. na promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe, które może mieć bardzo zły wpływ na oczy. Ponadto łączenie elementów wiąże się z ryzykiem, że gorące fragmenty materiału będą odpryskiwać. Podczas pracy pojawia się też uciążliwy dym. Pewne jest, że nie ma skuteczniejszej ochrony od dobrej jakości przyłbicy spawalniczej.

Zakup maski spawalniczej poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort pracy. Nie mając odpowiedniego zabezpieczenia, spawaczowi trudno przyjąć swobodną pozycję, a to z kolei prowadzi do pojawienia się bólu rąk czy pleców.

maska do spawania

Jaka przyłbica spawalnicza jest godna polecenia?

W podstawowym podziale przyłbic spawalniczych wyróżnia się modele pasywne i automatyczne. Pierwsze z wymienionych są tańsze, więc często w pierwszej chwili wzbudzają większe zainteresowanie kupujących. Pasywne przyłbice spawalnicze mają barwione szkło o stałym poziomie zaciemnienia. Zakłada się je przed rozpoczęciem pracy i ściąga po jej zakończeniu. W przerwie, kiedy chce się sprawdzić jakość spoiny, trzeba podnosić maskę do góry, bo inaczej nie ma możliwości zobaczenia niczego. Trzeba przyznać, że nie jest to wygodne rozwiązanie, tym bardziej jeśli takie przerwy robi się często. Kolejną sprawą jest to, że po wygaszeniu łuku maska tego typu daje wrażenie ciemności. Dodatkowo łuk rzadko kiedy ma taką samą jasność przez cały czas, a fakt, że maska spawalnicza ma te same właściwości i nie dostosowuje się do warunków, może powodować zmęczenie oczu.

maska do spawania 2

Patrząc na zainteresowania zakupowe spawaczy, można stwierdzić, że to automatyczne przyłbice spawalnicze są częściej wybierane. Wynika to głównie z gwarancji większego bezpieczeństwa i komfortu pracy. Maski spawalnicze tego typu mają specjalny filtr z regulacją poziomu zaciemnienia. Zwiększa się on po zajarzeniu łuku, a zmniejsza po jego wygaśnięciu. Spawacz nie musi ściągać maski, aby sprawdzić postępy w spawaniu. Przyłbica jest dostosowana do różnych warunków i tym samym zapewnia ochronę przez cały czas pracy.

Istotne parametry przyłbicy spawalniczej

Kupując przyłbicę spawalniczą, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Jedną z kluczowych rzeczy jest klasa optyczna sprzętu, która składa się z następujących kategorii:

  • klasa optyczna – wyznacza, jak bardzo obraz jest zniekształcony (dokładność widoku),
  • rozproszenie światła – określa, czy w szkle znajdują się zanieczyszczenia produkcyjne,
  • różnice w przepuszczalności światła – odnosi się do stałego ściemnienia powierzchni soczewki i zdolności jej samościemniania;
  • zależność kąta na przepuszczalność światła – wskazuje czystość widoku niezależnie od kąta patrzenia.

Wszystkie z wymienionych wyżej elementów są określane w skali od 1 do 3, przy czym wartość 1 jest najlepsza. Przyłbica spawalnicza 1/1/1/1 ma nienaganne parametry, jednak może dużo kosztować. Osoby poszukujące modelu do amatorskiego zastosowania powinny być zadowolone także z przyłbicy 1/1/1/2 czy 1/2/1/2.

Kolejną sprawą, której nie można pominąć podczas wybierania odpowiedniego produktu, jest pole widzenia, jakie oferuje dana przyłbica spawalnicza. Im jest ono większe, tym lepszy komfort pracy. Do zastosowań domowych wystarczy model z polem widzenia 50 mm x 100 mm. Profesjonalnym spawaczom polecane są przyłbice spawalnicze 65 mm x 100 mm.

Wygoda pracy zależy też od tego, ile waży wybrany model. Ta kwestia jest niezwykle istotna w przypadku osób, które mają do wykonania sporo pracy i poświęcają na nią wiele godzin w ciągu dnia czy tygodnia. Im lżejsza przyłbica spawalnicza, tym lepiej. Nie powoduje ona nadmiernego obciążenia głowy, więc nie trzeba martwić się o to, że ból pojawi się szybko od momentu rozpoczęcia spawania i konieczne okaże się robienie częstych przerw.

Dobra przyłbica spawalnicza musi być też dopasowana do konkretnego użytkownika. Nie może ona przylegać zbyt mocno do skóry, ani być za luźna. Od strony wewnętrznej produkt powinien być pokryty przyjemnym w dotyku, miękkim materiałem. W innym wypadku ryzyko obtarć zdecydowanie się zwiększa.

Podsumowanie

Zakup dobrej przyłbicy spawalniczej na pewno nie jest prosty, ale wierzymy, że zwracając uwagę na poruszane przez nas kwestie, można wybrać wysokiej jakości produkt. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców. Duży wybór przyłbic spawalniczych, a także fachową pomoc oferuje sklep Allweld.

Maska do spawania
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria szlifierek

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany