Szlifierka akumulatorowa
Szlifierka kątowa akumulatorowa – wygodna obróbka materiałów
Spis treści
Szlifierki kątowe, zwane również popularnie kątówkami, są jednymi z najczęściej używanych elektronarzędzi. Ich wszechstronne zastosowanie pozwala na korzystanie z tych narzędzi do wielu różnych zadań jak np. do polerowania, cięcia, czy szlifowania. Szlifierka kątowa nadaje się zarówno do profesjonalnej obróbki materiałów i jest wykorzystywana w wielu branżach, jak i również do większych lub mniejszych prac remontowo-wykończeniowych w domu lub dla weekendowego majsterkowicza. Szczególnie wygodnym narzędziem jest szlifierka kątowa akumulatorowa.
Szlifierki kątowe – na co pozwalają?
Szlifierka kątowa jest bardzo poręczna i przeznaczona do wszechstronnego zastosowania. Sprawia to, że jest to niezwykle przydatne elektronarzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić dużo czasu i pracy, szczególnie w przypadku obróbki twardych materiałów.
W zależności od używanej tarczy szlifierka może posłużyć do cięcia blach, drewna, metalu, betonu lub ceramiki. Za jej pomocą możemy dociąć płytki ceramiczne, by ułożyć równą podłogę, czy też może posłużyć do przecinania kostki brukowej do ułożenia w ogrodzie.
Przy zastosowaniu odpowiednich tarcz, szlifierka kątowa może z powodzeniem posłużyć do przeszlifowania powierzchni i usunięcia z niej rdzy, czy też do przygotowania powierzchni do malowania lub odnowienia. Wystarczy dobrać tarczę o gradacji odpowiedniej do potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu budowy trudno uzyskać dużą precyzję szlifowania, jak w przypadku szlifierki oscylacyjnej czy taśmowej.
Tak więc w przydomowym warsztacie, niezawodne szlifierki kątowe będą bardzo przydatne z powodu swojej wszechstronności, ale mnogość zastosowań zależy od posiadanych zestawów tarcz. Zakup urządzenia znacznie ułatwi odnowienie np. ramy roweru, czy przeprowadzenie remontu w domu.
Szlifierka kątowa akumulatorowa – zalety i wady
W ofercie sklepów z narzędziami znajdziemy standardową szlifierkę kątową zasilaną z sieci, jak również taką, która zasilana jest za pomocą akumulatora. Coraz częściej różnego rodzaju elektronarzędzia wyposażone są w akumulatory, co znacznie zwiększa komfort pracy, szczególnie w przypadku ciężko dostępnych miejsc i takich, które znajdują się w większej odległości od gniazdka elektrycznego.
Oprócz porównywalnej wydajności ze szlifierkami zasilanymi z sieci, których zastosowanie ograniczone jest przez długość kabla, kątówki akumulatorowe oferują pełną swobodę pracy bez plączących się, przeszkadzających kabli. Sprawia to, że są one w pełni mobilne i bezpieczniejsze.
Rzucającą się w oczy wadą szlifierki kątowej akumulatorowej jest potrzeba ładowania. Jednakże obecnie pojemność akumulatora pozwala na długą i wydajną pracę, zanim będzie trzeba ją przerwać z powodu wyczerpania akumulatora. I choć czas ładowania akumulatora wynosi często tylko kilkadziesiąt minut, to jednak dobrym rozwiązaniem jest dodatkowy akumulator, dzięki któremu praca będzie mogła przebiegać bez zbędnych przestojów.
Czym się kierować wybierając szlifierkę kątową?
Aby wybrać odpowiednią szlifierkę kątową, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów: przede wszystkim na moc urządzenia, jaka jest maksymalna średnica tarczy szlifierskiej oraz dodatkowe funkcje i wyposażenie.
Moc
Wybór elektronarzędzia o odpowiedniej mocy jest bardzo istotny i powinien zależeć od tego, z jakimi materiałami planujemy pracować. Dzięki wysokiej mocy urządzenie lepiej poradzi sobie z pracą z twardymi materiałami oraz przy większych pracach. Wówczas najlepiej zainwestować w elektronarzędzie o mocy przynajmniej 2000 W. Szlifierka kątowa o takiej mocy poradzi sobie bez problemu z cięciem kamienia czy metalu.
W przypadku pracy z drewnem lub niewielkich prac remontowych i wykończeniowych duża moc nie ma takiego znaczenia i wystarczą modele o mocy 450-900 W.
Dobrze jednak pamiętać, że szlifierka kątowa o dużej mocy łatwiej poradzi sobie z oporem stawianym przez materiał, przez co może wydłużyć się również żywotność elektronarzędzia.
Maksymalna średnica tarczy
Średnica tarczy jest również bardzo istotnym parametrem, na który powinno się zwrócić uwagę przed zakupem. Większa tarcza pozwala na większą powierzchnię roboczą, przez co praca może przebiegać szybciej. Maksymalna średnica tarczy jest zazwyczaj dostosowywana do mocy urządzenia, dlatego należy stosować się do informacji zawartych w danych technicznych urządzenia. Najczęstszą średnicą tarczy jest 125 mm.
Szlifierka kątowa zawdzięcza swoją wszechstronność właśnie możliwości zamontowania różnych rodzajów tarcz. Należy jednak pamiętać, że tarcze, w zależności od rodzaju i wielkości, są przystosowane do pracy z inną prędkością.
Rodzaje tarcz
Najpopularniejszymi tarczami są tarcze diamentowe oraz z korundu służące głównie do szlifowania i cięcia twardych materiałów jak beton, metal czy płytki ceramiczne (w przypadku tarczy diamentowej). Tarczą do pracy z miększym materiałem i do szlifowania jest tarcza półelastyczna lub tarcze ścierne, listkowe.
Dodatkowe funkcje i wyposażenie
Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje oraz to, co jest na wyposażeniu szlifierki. Wiele z nich nie tylko zwiększa znacząco komfort pracy, ale również bezpieczeństwo podczas korzystania z narzędzia.
Szlifierka kątowa z regulacją obrotów pozwala dostosować prędkość narzędzia do obrabianego materiału, co zwiększa wydajność pracy. Odpowiednie obroty zapewnią też zadowalający efekt niezależnie od materiału, z którym się pracuje.
Sprzęt, w którym zastosowano silnik bezszczotkowy, zapewni trwałość i bezawaryjność urządzenia, szczególnie w przypadku produktów ze specjalną technologią, która chroni silnik przed przegrzaniem. Szlifierka w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury odcina zasilanie i wyłącza się, dzięki czemu znacznie zwiększy się żywotność urządzenia.
Zazwyczaj szlifierka kątowa sprzedawana jest w komplecie z wyposażeniem takim jak osłona tarczy, walizka, uchwyt urządzenia czy narzędziami do montażu tarczy. Choć wiele osób demontuje osłonę tarczy, zdecydowanie nie powinno się tego robić, gdyż stanowi bardzo istotny element bezpieczeństwa użytkowania szlifierki, chroniąc użytkownika m.in. przed odpryskami.
Niektóre urządzenia oferują również system antywibracyjny czy system łagodnego startu, które zwiększają komfort poprzez ograniczenie drgań lub szarpnięć narzędzia. Warto też zwrócić uwagę na beznarzędziową regulację osłony oraz wymianę tarczy.
Szlifierka kątowa – podsumowanie
Szlifierki kątowe stanowią bardzo przydatne, wszechstronne i stosunkowo niedrogie elektronarzędzia, które potrafią zastąpić kilka innych urządzeń. Jest to podstawowe narzędzie służące do cięcia betonu, metalu, płytek ceramicznych, jak i również do szlifowania, polerowania czy ścierania rdzy ze stali oraz wygładzania najróżniejszych powierzchni. Może ona posłużyć do pracy zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów.