Tynk bawełniany

Tynki japońskie

Tynk japoński (inaczej tynk bawełniany) to oryginalny sposób na wykończenie ścian w twoim mieszkaniu. Historia tynku bawełnianego znana jest nie od dzisiaj (300 lat tradycji, miejsce pochodzenia: Kraina Kwitnącej Wiśni – Japonia). W Polsce, ten rodzaj dekoracji wnętrz dopiero zaczyna zdobywać popularność.
Ww. materiał jest produktem pośrednim pomiędzy tynkiem a tapetą (nazywany często tapetą natryskową lub tapetą płynną). W głównej mierze składa się z: bawełny, celulozy oraz kleju roślinnego (z domieszką jedwabiu oraz włókien mineralnych). Ostateczny wygląd ścian uzależniony jest od dodanych do mieszanki elementów dekoracyjnych takich jak: brokat, mika czy różnego rodzaju błyszczyki.

Tynk bawełniany

Tynki japońskie

Źródło obrazka: http://www.beldecor.by/_ph/2/176081439.jpg

Tynk bawełniany stanowi alternatywę dla tradycyjnych farb oraz tapet. Podłożem pod tego typu materiał są: płyty kartonowo – gipsowe, tynki cementowo – wapienne, tynki gipsowe, beton, płyty drewnopodobne. Ww. produkt nie jest odpowiednim tworzywem do wykańczania wnętrz narażonych na wilgoć, nie zaleca się stosowania go w kuchniach, tudzież łazienkach.

Tynki japońskie wzory

Tynk japoński charakteryzuje się niewiarygodnym pięknem oraz mnogością zastosowań aranżacyjnych. Ponadto, posiada właściwości regulujące wilgotność wnętrza, idealnie maskuje wszelkie niedoskonałości (rysy, zadrapania, może być nanoszony na nierówne powierzchnie), nie pęka, reguluje akustykę pomieszczeń, jest nieskomplikowany w pielęgnacji (niewielkie plamy należy przetrzeć wilgotną ściereczką, kurz – usunąć odkurzaczem), jest to produkt wyłącznie ekologiczny. Tynk japoński bez przeszkód można pomalować dowolną farbą emulsyjną. Na rynku znajdziemy rozliczne wzory i kolory, zatem każdy znajdzie opcję dostosowaną do indywidualnych oczekiwań.

Tynk japoński – cena

Tynk japoński dostępny jest na współczesnym rynku już od 19, 95 zł. (cena za metr kwadratowy) – cienkie wzory do 47, 56 zł. (cena za metr kwadratowy) – grube wzory (ceny orientacyjne).
Tynki japońskie to produkty wciąż mało znane na naszym rodzimym gruncie. Opinie w kwestii produktu są zatem bardzo podzielone (jedni preferują tradycję, inni stawiają na nowości, są nadto jednostki nie posiadające żadnej wiedzy na temat ww. materiału).

Tynk japoński – nakładanie

Tynki japońskie (składniki) możemy nabyć w postaci suchych mieszanek. Nakładanie tego typu materiału jest bardzo proste: gotową kompozycję (zawartość opakowania) należy wsypać do wiaderka z ciepłą wodą (ilość wody według wskazania podanego na pojemniku). Całość mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Tak przygotowany tynk pozostawiamy na godzinę (w celu pełnego nasiąknięcia). Do nanoszenia ww. masy nie potrzeba profesjonalnych narzędzi czy znajomości technik tynkowania (wystarczy paca oraz wałek). Przy użyciu dłoni nanosimy tynk na uprzednio zagruntowaną ścianę. Materiał należy rozprowadzić po powierzchni (w zależności od rodzaju tynku) przy pomocy plastikowej packi bądź wałka. Nakładanie tynku może odbywać się nadto przy użyciu specjalnych pistoletów natryskowych. Co istotne, tynk japoński możemy łatwo usunąć ze ściany (dokładnie nawilżając warstwę). Tynki bawełniane są specyficznym typem materiału wykończeniowego (służą do wielokrotnego użycia). Po powtórnym rozrobieniu produktu z wodą, tynk jest gotowy do kolejnej aplikacji (w inny sposób bądź na innej ścianie, w zależności od kreatywności danej jednostki). Pamiętajmy, że przed naniesieniem tynku, ściany oraz sufity winny być pokryte bazą podkładową (przeznaczoną pod tynk japoński).

Tynk japoński
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria tynków strukturalnych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany