Tynk gliniany
Tynk gliniany
Spis treści
Glina to materiał nieco odrzucony, zignorowany, zepchnięty na dalszy plan, pomimo swoich licznych walorów oraz wielowiekowej tradycji. Zauroczeni nowinkami dostępnymi na współczesnym rynku, zapominamy o starych, sprawdzonych metodach. Tymczasem, tynki gliniane stwarzają nam nieograniczone pole do działania.
Tynki gliniane
Tynk gliniany posiada ogrom zalet, toteż bez przeszkód możemy stosować go jako niezawodny materiał wykończeniowy. Produkt ten jest niezwykle trwały, paro – przepuszczalny, odporny na pleśń i grzyby domowe, ponadto, akumuluje ciepło, tłumi dźwięki, posiada zdolność pochłaniania przykrych zapachów (dym papierosowy), jest antystatyczny (w tynkowanych gliną mieszkaniach praktycznie nie ma kurzu). Najistotniejszy jest jednakże fakt, iż ww. materiał wykończeniowy możemy w każdym momencie usunąć na mokro ze ściany i po powtórnym rozdrobnieniu, ułożyć w innym miejscu. Wadą tego rodzaju tynku jest jego słaba przyczepność do drewna.
Tynk gliniany – cena
Tynk gliniany możemy nabyć w formie paczkowanej, w workach (glina z piaskiem), gotowej do zastosowania po wymieszaniu z wodą. Cena za towar uzależniona jest od producenta. 35 – kilogramowy worek to koszt rzędu 30 złotych.
Tynk gliniany – aranżacje
Tynki gliniane możemy układać na praktycznie wszystkich materiałach służących do wznoszenia ścian, tj. na betonie zwykłym i komórkowym, na cegłach i pustakach ceramicznych, tudzież na elementach wykończeniowych takich jak: tynki wapienne oraz cementowe lub płyty gipsowo – kartonowe. Aktualnie dostępne tynki gliniane, posiadają rozliczne faktury (uziarnienie), dzięki którym możemy uzyskać wspaniałe efekty (gładkie lub chropowate ściany).