Tynkowanie ścian
Rodzaje tynków
Spis treści
Tynki dekoracyjne stanowią popularną formę wykończeniową. Możemy je podzielić (rodzaje tynków) na tzw. tynki zewnętrzne i wewnętrzne (ze względu na miejsce ich przeznaczenia), istnieje nadto podział pod względem kategorii i metody wykonania powierzchni.
Tynkowanie ścian
Tynkowanie ścian wewnątrz budynku może odbywać się o każdej porze w ciągu roku, nawet podczas trudnej i mroźnej zimy. Ww. czynność stanowi nieodłączny element budowy lub remontu mieszkania, tudzież domu. Końcowy efekt ma ogromny wpływ na późniejszy wygląd całego wnętrza, toteż istotne jest zastosowanie się do kilku praktycznych wskazówek. Na samym początku należy oczywiście stworzyć sobie dogodne miejsce do pracy, tj. uprzątnąć wszelkie meble i sprzęty, rozłożyć folię zabezpieczającą przed ewentualnymi zabrudzeniami, umocnić narożniki ścian stosownymi profilami oraz pokryć taśmą połączenia na nowo zamontowanych płytach kartonowo – gipsowych. Ponadto, pamiętajmy, iż podłoże pod tynk winno być suche, niezbyt chłonne, spoiste i nie pylące. Podczas tynkowania istotny jest warsztat, doświadczenie. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tego typu „operacji”, zdecydujmy się na profesjonalistę.
Tynki dekoracyjne – jak zrobić?
Jak zrobić odpowiedni tynk dekoracyjny? Po pierwsze, należy stosować się do wytycznych zamieszczonych na opakowaniu. Co ważne, zawsze dodajemy zaprawę do wody, używamy wyłącznie czystego wiadra, dobieramy odpowiednie proporcje, stosujemy pewne jakościowo materiały. Wspomniane składniki należy mieszać tak, by po niedługim czasie zaprawa tynkarska uzyskała gęstą, jednolitą konsystencję. Taką, na której nie powstały żadne grudki.
Tynki dekoracyjne – nadkładanie
Tynki dekoracyjne stanowią idealną formę wykończeniową. Ażeby móc cieszyć się z późniejszego efektu, należy odpowiednio zaaplikować ww. materiał. Nakładanie tynku to swego rodzaju sztuka (do opanowania), jednakże wymagająca sporego doświadczenia. Uprzednio przygotowaną zaprawę nakładamy na tzw. kielnię i pracujemy od dołu do góry, próbując pozostawić ścianę jak najbardziej gładką. Krawędzie ścian wycieramy mokrym pędzelkiem, usuwając w ten sposób nagromadzone grudki. Następnie, wygładzamy powierzchnię. Ww. czynności (wygładzenia), możemy dokonać dopiero w momencie, gdy tynk ulegnie już stwardnieniu. Ostatnie kroki to suszenie i polerowanie.