Tynki elewacyjne

Tynk zewnętrzny

Tynki zewnętrzne mają za zadanie nadawać elewacji ciekawy i estetyczny wygląd. To jednak nie wszystkie właściwości ww. materiału wykończeniowego, istotą jest bowiem izolacja oraz zabezpieczenie ściany przed zagrożeniami z zewnątrz, tj. warunkami atmosferycznymi.

Tynki elewacyjne

Tynk zewnętrzny stanowi jedną z najpopularniejszych form wykończeniowych budynku. Jest stosowany do wykończenia ścian jedno-, dwu- oraz trójwarstwowych. Decydując się na taki materiał, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów, tj. charakter podłoża oraz warunki otoczenia. Tynk elewacyjny w towarzystwie znacznej ilości zieleni, może z czasem prezentować się mało atrakcyjnie (zanieczyszczenia organiczne), w tego typu sytuacjach lepsze są tynki zewnętrzne mineralne lub silikatowe.

Tynki ozdobne – zewnętrzne

Tynki ozdobne – zewnętrzne, w przeciwieństwie do tynków wewnętrznych, winny być wybierane pod kątem stopnia wilgotności oraz wentylacji budynku. Nie zwracajmy tak szczególnej uwagi na kolory, w tym wypadku liczy się rodzaj tynku, nie zaś odcień czy struktura.

Tynki zewnętrzne dekoracyjne

Tynki dekoracyjne zewnętrzne

Źródło obrazka: http://img4.oferia.pl/1cb1f3a816f33eca4b00b75f4c28b3f0_1000_1000_0_1.jpg

Tynki dekoracyjne – zewnętrzne to nieograniczone możliwości aranżacyjne. Na rynku znajdziemy rozliczne warianty dekoracyjne, ze specjalną fakturą, tj. „nakrapianą”, „ciągnioną”, „odciskaną” czy „dziobaną”. Ponadto, istnieją tzw. tynki szlachetne, produkowane na bazie przeróżnych mieszanek kruszyw, są jednak dużo droższe od ww. opcji.

Tynki zewnętrzne – rodzaje

Tynki zewnętrzne możemy podzielić na (rodzaje tynków zewnętrznych):
1). Tynki tradycyjne (grubowarstwowe) – ułożone na grubość 2 – 3 cm nie charakteryzują się większymi właściwościami, są niedrogie (niewygórowana cena), stworzone w oparciu o cement i wapno, tj.
a). tynki elewacyjne cementowo – wapienne – najczęściej stosowane do wykończenia elewacji;
b). tynki cementowe – odporne na uszkodzenia mechaniczne, trudne w nakładaniu;
c). tynki zewnętrzne podkładowe – służą do wyrównywania powierzchni przed właściwym tynkowaniem;
c). tynki wygładzające – umożliwiają uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni.

2). Tynki cienkowarstwowe (akrylowe, mineralne, akrylowo – silikonowe, silikonowe, silikatowe oraz silikatowo – silikonowe) – stosowane, gdy mamy w planie ocieplić ściany od zewnętrz.

Tynki zewnętrzne
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria tynków dekoracyjnych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany