Tynki cienkowarstwowe
Tynk cienkowarstwowy
Spis treści
Tynk cienkowarstwowy można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Tego rodzaju materiał wykończeniowy posiada w swojej ofercie całą paletę faktur oraz kolorów, ponadto, jest to tynk prosty w wykonaniu (w odróżnieniu od tynków tradycyjnych), jego minimalna grubość wynosi 2 mm (inne – w zależności od materiału). Tynki cienkowarstwowe możemy podzielić na mineralne (oparte na spoiwach mineralnych):
1). tynki mineralne (stworzone w oparciu o spoiwa cementowo – wapienne).
2). tynki silikatowe (tworzone na bazie spoiwa mineralnego, którym jest tzw. szkło wodne).
oraz organiczne (polimerowe):
1). tynki akrylowe – żywiczne (wytwarzane na bazie spoiw dyspersyjnych).
2). tynki silikonowe (powstające w oparciu o spoiwa dyspersyjne, modyfikowane żywicą silikonową).
Ww. produkty różnią się właściwościami, wykazują jednakże podobne cechy w przypadku ich aplikowania.
Tynk natryskowy
Tynk natryskowy to swoista rewolucja w tynkowaniu. Tego rodzaju materiał aplikuje się przy pomocy tzw. pistoletu pneumatycznego (natryskowego). Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnętrz budynku. Tynki natryskowe to najnowszej generacji tynki: silikonowe, akrylowe oraz silikatowo – silikonowe.
Tynk cienkowarstwowy – wewnętrzny
Tynk cienkowarstwowy wykonywany bywa przy zastosowaniu tzw. (lekkiej mokrej metody) izolacji termicznej budynku (BSO – Bezspoinowe Systemy Dociepleń). Ww. materiału nie wolno stosować jako samodzielnej warstwy, można natomiast (podczas jego aplikacji) posłużyć się metodą maszynową bądź nakładać go ręcznie. Tynk cienkowarstwowy – wewnętrzny to nie tylko materiał wykończeniowy, to również oryginalna forma dekoracji mieszkania. Cena za ww. tynk uzależniona jest od rodzaju materiału.
Tynk cienkowarstwowy – zewnętrzny
Tynk cienkowarstwowy stanowi ostatnią warstwę elewacji zewnętrznej. Aplikując tego rodzaju materiał wykończeniowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego właściwości (tynk winien chronić ścianę przed warunkami atmosferycznymi). Tynk cienkowarstwowy (zewnętrzny) charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża, wydajnością, paro – przepuszczalnością, jest odporny na uderzenia i nacisk oraz łatwy w wygładzaniu. Można go stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki itp.).