Zastosowanie i rodzaje tynków maszynowych

Tynki maszynowe od wielu lat wykorzystywane są w budownictwie. W wielu przypadkach stanowią one bardzo cenną alternatywę dla tynków ręcznych, natomiast warto zdawać sobie sprawę z ich ograniczonego zastosowania. 

Co to są tynki maszynowe?

tynki maszynowe rodzaje
Źródło obrazka: https://pixabay.com/pl/service/license

Tynki maszynowe to alternatywa dla tynków ręcznych. Nie wymagają one betoniarki, ponieważ powiją na skutek zmieszania suchej zaprawy tynkarskiej z wodą w specjalnym agregacie tynkarskim. Rozwiązanie to znacznie usprawnia i przyspiesza prace, jest wydajne i praktyczne. Nic więc dziwnego, że jest chętnie wykorzystywane tam, gdzie to możliwe. 

Zastosowanie tynków maszynowych

Tynki maszynowe przeznaczone są do zastosowań wewnętrznych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do tynkowania ścian i sufitów. Obecnie większość tego typu pracy budowlanych wykonuje się głównie z zastosowaniem tynków maszynowych. Tynki gipsowe są dzisiaj standardem wykorzystywanym nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Nakłada się je po zakończeniu stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że przed położeniem tynki zakończone musi zostać prowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Tynk pozwala ślady po tych instalacjach przykryć. Pamiętaj jednak trzeb, że najlepiej tynkować w ciągu 30- 90 dni od wymurowania ścian (30 dla bloczków i pustaków, 90 dla żelbetonu). Temperatura podczas tynkowania nie może być niższa nić 5 stopni Celsjusza. 

Rodzaje tynków maszynowych

Na rynku występuje kilka rodzajów tynków maszynowych. Wybór między nimi uzależniony jest w dużej mierze od pomieszczenia, w którym planowane jest tynkowanie i warunków tam panujących. 

  • Tynki maszynowe cementowe – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, możliwe do nakładania przy dużej wilgotności w pomieszczeniu, sprawdzają się w kuchniach, łazienkach, toaletach; trudno się mieszają, więc w przeciwieństwie do większości tynków maszynowych rozrabia się go w betoniarce, natomiast nakładać go można z pomocą agregatu; można nakładać je wielowarstwowo; tynki cementowa wymagają gruntowania.
  • Tynki maszynowe cementowo-wapienne – mogą bc uzupełnione o domieszki zwiększające trwałość i wytrzymałość tynku; świetnie tłumią hałasy, nadają się więc idealnie do pomieszczeń wymagających wytłumienia; akumulują ciepło i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne; można ich używać do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności; tynki te można malować, jak również nakładać w kilku warstwach; wymagają gruntowania. 
  • Tynki maszynowe wapienne – mniej trzymałe niż cementowo-wapienne, ale bardziej odporne na kurczenie podczas wysychania, minimalne jest więc ryzyko popękania tynku; można nakładać je na stary tynki, dobrze przepuszczają parę wodną; nie zasychają szybko, co daje większy komfort pracy przy ich nakładaniu, natomiast jednocześnie wymusza dłuższy okres oczekiwania na możliwość przejścia do kolejnych etapów. 
  • Tynki maszynowe gipsowe – przepuszczają wilgoć, co poprawia mikroklimat pomieszczeń, można kłaść je na beton, żelbeton, powłoki ceramiczne; trzeba jednak pamiętać, że tynk gipsowy może przyczyniać się do korozji metali; nie wymagają żadnego przygotowania powierzchni oprócz ewentualnego szlifowania; tynki jednowarstwowe, warto wykorzystać specjalną siatkę do tynku, która zwiększy jego przyczepność. Sprawdź: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zaprawy-gipsowe/tynki-gipsowe-maszynowe.html

Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki maszynowe nie bez powodu mają ogromną liczba zwolenników. Przede wszystkim dzięki nim do tynkowania potrzeb mniej miejsca niż przy tynkowaniu tradycyjnym. Przede wszystkim nie ma betoniarki, co eliminuje również konieczność  przygotowywania i wydzielania miejsca na składowanie piasku lub cementu. Gotową suchą mieszankę możesz przewieść samochodem, a sam agregat nie zajmuje wiele miejsca. Samo nakładania tynku jest także 3-4 razy szybsze niż tradycyjne. Pistolet natryskowy znacznie ułatwia sprawę, a samo przygotowanie jest również znacznie krótsze niż praca z betoniarką. Sam brak betoniarki także wiele ułatwia. Znika duże, głośne i ciężkie urządzenie. Korzystanie z agregatu tynkarskiego przekłada się także na jakość położonego tynku, wszystkie jest równomiernie rozłożone. Samo tynkowanie jest również zdecydowanie bardziej wydajne. Łatwiej przebiega wygładzanie, a cała praca wiąże się z mniejszym wysiłkiem fizycznym. 

Nie da się jednak ukryć, że tynkowanie maszynowe ma także swoje wady. Przede wszystkim wymaga specjalnego agregatu tynkarskiego. Znika betoniarka, ale pojawia się inny sprzęt. Kupno agregatu opłaca się jedynie firmom budowlanym, na szczęście jednak można taki sprzęt bez problemu wynająć. Druga kwestia to ograniczone zastosowanie tynków maszynowych. W ten sposób nakłada się przede wszystkim tynki gipsowe, a te sprawdzają się jedynie do stosowania wewnątrz domu lub mieszkania. Gipsowe tynki są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tynki cementowe oraz cementowo-wapniowe. W większości przypadków praca z tynkiem maszynowym wymaga także dużej sprawności i szybkiego tempa, ponieważ tynk błyskawicznie wysycha. Jeśli się nie pospieszysz i odpowiednio nie zatrzesz i nie wyrównasz powierzchni, konieczne będzie skuwanie. 

Tynki maszynowe – zastosowanie i rodzaje
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria tynków maszynowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany