Dobra młotowiertarka
Dlaczego młotowiertarka, a nie wiertarka udarowa?
Spis treści
W pierwszej kolejności sprawdźmy, dlaczego w ogóle decydować się na zakup młotowiertarki. Na rynku funkcjonują także inne podobne elektronarzędzia, takie jak np. tradycyjne wiertarki udarowe czy mniejsze wiertarko-wkrętarki. Czym różnią się między sobą owe sprzęty?
Zacznijmy od najmniejszej wiertarko-wkrętarki. Największą cechą tego typu elektronarzędzi jest ich niska waga. Dzięki temu są one niezwykle poręczne i sprawdzą się doskonale przy robotach wymagających wysokiej precyzji, np. podczas wkręcania małych śrubek oraz wkrętów. Moc wiertarko-wkrętarek, które najczęściej widujemy w wersjach akumulatorowych nie jest powalająca, ale nadrabiają to dosyć sporą uniwersalnością, ponieważ można je stosować również do wiercenia.
Czym natomiast wyróżniają się wiertarki udarowe? Przede wszystkim są nieco cięższe od wspomnianych wyżej wiertarko-wkrętarek. Dysponują także większą mocą i lepiej sprawdzą się podczas wiercenia w twardych materiałach, takich jak np. kamień, płytki gresowe czy beton. Za sprawą specjalnych bitów możemy nimi wkręcać i wykręcać śruby czy wkręty, ale niestety operowanie wiertarką w tego rodzaju pracach jest bardziej uciążliwe. Przede wszystkim za sprawą wspomnianej wagi oraz większych rozmiarów w porównaniu do kompaktowych wiertarko-wkrętarek.
Młotowiertarka to z kolei największy i najcięższy z omawianych tu rodzajów elektronarzędzi. Niestety nie sprawdzi się przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub czy też wkrętów, ale za to poradzi sobie z wierceniem otworów o sporej średnicy w grubym betonie lub kamieniu oraz skuwaniem tynku. Młotowiertaki posiadają sporą energię udaru, a wysoka moc silnika sięgająca ponad 1 kW pozwala na długotrwałe operowanie tym sprzętem w nawet trudnych warunkach eksploatacyjnych.
Do jakich prac wykorzystamy młotowiertarkę?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, młotowiertarki nie należą do sprzętu wysoce poręcznego. Potrafią ważyć nawet 7 kilogramów i potrzeba niemałej krzepy, aby operować nimi przez dłuższy czas – tym bardziej na drabinie lub na wysokości ramion. Młoty wiercąco-kujące wykorzystuje się najczęściej w pracach rozbiórkowych, czyli podczas skuwania tynku lub wykonywania nawiertów o dość sporej średnicy w betonowych ścianach. Z tego typu robotami z pewnością nie poradziłaby sobie lekka wiertarko-wkrętarka czy średniej klasy wiertarka udarowa.
Parametry młotowiertarek
Skoro wiemy już do jakich robót budowlanych najlepiej wykorzystać młotowiertarkę to sprawdźmy, czym kierować się podczas jej zakupu. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na konkretną markę sprzętu. Upewnijmy się, że interesuje nas sprzęt renomowanego producenta, co da nam gwarancję wysokiej jakości wykonania produktu oraz bezproblemowe jego serwisowanie. Idealnym przykładem może być tu młotowiertarka Bosch, ponieważ wszystkie elektronarzędzia tego producenta słyną z wysokiej niezawodności i solidności wykonania.
Przechodząc do konkretnych parametrów technicznych młotowiertarek, popatrzmy przede wszystkim na moc urządzenia. To właśnie ona przekłada się w dużej mierze na funkcjonalność sprzętu. Mocny silnik zapewnia satysfakcjonujące działanie w ciężkich warunkach pracy, a także rzadziej się przegrzewa. Kolejna sprawa to energia udaru wyrażana w dżulach (symbol “J”). Dobrej klasy młotowiertarka dysponuje energią pojedynczego udaru na poziomie ok. 8-9 J. Kontynuując temat udaru, spójrzmy również na jego częstotliwość, która wyrażana jest w uderzeniach na minutę. Najczęściej będzie to od 1500 do 3000 uderzeń/min.
Istotna będzie także kwestia przenoszonych wibracji, ponieważ długotrwałe operowanie sprzętem generującym wysokie drgania, przynosi negatywne skutki zdrowotne. Warto zainwestować w sprzęt, który posiada specjalną funkcję tłumienia drgań.