Więźba dachowa ceny

Koszt więźby dachowej

Obecnie poddasza oprócz dwóch podstawowych funkcji, to jest użytkowej i ochronnej, pełnią również funkcję ozdobną. Rodzaj pokrycia dachu powinno się już wybrać w pierwszym etapie, czyli podczas projektowania domu, ponieważ pokrycia różnią się między sobą ciężarem, dlatego też trzeba będzie dopasować właściwą więźbę dachową. Przy jej wyborze na pewno będziemy brać pod uwagę cenę. Warto wiedzieć, że dach dwuspadowy jest dużo tańszy od dachu kopertowego z lukarniami. Na cenę więźby dachowej duży wpływ ma stopień skomplikowania konstrukcji dachu.

Co wpływa na cenę więźby dachowej?

Więźba dachowa

Źródło obrazka: http://wrygrass.files.wordpress.com/2013/03/rafter-3.jpg

Cena więźby dachowej uzależniona jest między innymi od kształtu dachu i rodzaju jego pokrycia. Więźba stanowi istotny element konstrukcji każdego budynku, dlatego też jej wybór warto skonsultować z projektantem. Architekt decyduje o doborze drewna na więźbę dachową, biorąc pod uwagę wytrzymałość drewna na zginanie. Więźbę produkuje się z drzewa świerkowego i sosnowego. Pokrycia dachu dzielimy na lekkie i ciężkie. Ciężar tych pierwszych wynosi od 1,5 do 2,0 kg/m², natomiast drugich od 30 do 80 kg/m². W celu obliczenia konstrukcji więźby dachowej bierzemy pod uwagę przekroje krokwi stosowane w pokryciach ciężkich, ponieważ obok ciężaru pokrycia istotne znaczenie mają obciążenie od śniegu i wiatru, a także grubość krokwi.

Jakie są ceny wykonania konstrukcji dachowej?

Ceny konstrukcji dachowej uzależnione są od projektu domu. Przygotowując się do zmiany poszycia dachowego, warto zapoznać się z ofertą różnych firm, nie tylko ze względu na różnice w kosztach. Istotny jest również ostateczny wygląd drewna oddanego do sprzedaży. W jednym punkcie zakupu zaoferują nam drzewo strugane i impregnowane, a w drugiej bez obróbki. Koszty wykonania więźby dachowej wynoszą od 40 zł/m² powierzchni dachu. Tutaj należy zaznaczyć, że jeśli pokrycie posiada mniej powtarzalnych elementów, prefabrykacja jest utrudniona, a co za tym idzie – jej cena wzrasta.

Cennik więźby dachowej

Dostępne na rynku konstrukcje dachowe różnią się ceną oraz jakością drewna. Należy pamiętać, że koszty dachu mogą ulec zmianie, ponieważ na jego cenę wpływają takie czynniki jak: projekt domu, rodzaj więźby dachowej, stopień trudności wykonania dachu oraz przekrój drewna. Orientacyjny cennik wykonania dachu przedstawia się następująco: przykładowo za więźbę krokwiową jednospadową zapłacimy od 15 do 18 zł za 1 m², za krokwiowo jętkową dwuspadową od 20 do 35 zł za 1 m², za krokwiowo jętkową czterospadową od 25 do 35 zł za 1 m², a za krokwiowo naczółkową od 22 do 32 zł za 1 m². Niedroga jest również więźba o konstrukcji wiązarowej – jej cena waha się w granicach 27 – 37 zł za 1 m². Droższe są: więźba dachu wielopołaciowego – od 30 do 40 zł za 1 m², więźba dachu mansardowego – od 40 do 45 zł za 1 m² oraz więźba o konstrukcji wieszarowej – od 35 do 45 zł za 1 m². Najdroższe są więźby dachu rozporowo-zastrzałowego – ich koszt wynosi od 170 do 230 zł za 1 m².

Więźba dachowa cena
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria więźb dachowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany