Drewno na dach

Tradycyjne poddasze dachowe

Na tradycyjne poddasze dachowe używa się belek, łat, krawędziaków i desek z drzewa iglastego – najczęściej wybiera się sosnowe. Elementy konstrukcyjne więźby dachowej, czyli słupy, krokwie, jętki i wiązary powinny być wykonane z drewna klasy K27 lub K33. Ta liczba oznacza wytrzymałość drewna na zginanie. Jeśli zauważymy pęknięcia wzdłuż desek, zachowajmy spokój. Są one dopuszczalne i nie przyczyniają się do znacznego zmniejszenia wytrzymałości produktu. Warto wiedzieć, że wilgotność drewna na poddasze dachowe nie powinna przekraczać 20%. Zbyt mokre drewno zdeformuje pokrycie dachowe.

Drewno na konstrukcję dachu kupimy w tartaku, składach drzewnych bądź u producenta. Warto wybrać taką firmę, która po otrzymaniu wykazu zaoferuje materiał właściwie przycięty, zaimpregnowany i suchy.

Ochrona drewna

Drewno na konstrukcję dachu

Źródło obrazka: http://www.countryplans.com/images/knieser/rafters.jpg

Najodpowiedniejszą metodę ochrony drewna stanowi impregnacja próżniowo-ciśnieniowa. Impregnat wnika głębiej i doskonale chroni całą konstrukcję. Najmniej skutecznym sposobem jest impregnacja polegająca na malowaniu pędzlem lub pistoletem zwłaszcza wówczas, gdy w drzewie znajdują się owady.
Gdy zdecydujemy się na zakup drewna niezaimpregnowanego, należy pamiętać o tym, żeby impregnować gotowe elementy konstrukcji przed jej założeniem.
Drewno impregnowane można zamienić na drewno czterostronnie strugane, które wykazuje odporność na ogień i owady. Na rynku dostępna jest tarcica długa – do 6,3 m oraz średnia – do 2,3 m. Na zamówienie wykonuje się elementy dłuższe bądź o niestandardowym wykończeniu.

Drewno klejone

Na więźbę dachową stosuje się również drewno klejone. Powstaje ono w wyniku sklejenia kilku warstw listew drewnianych lub pasków forniru. Uzyskane w ten sposób elementy są o wiele bardziej wytrzymałe od drewna litego, a ich długość może wynieść nawet do 40 m. Drewno klejone sprawdzi się, jeśli chcemy uzyskać nietypowe kształty. Jego zaletą jest to, że się nie wypacza i posiada niewielką wilgotność – od 10 do 12%. Jedyny minus stanowi jego cena – jest bowiem o wiele droższe od drewna litego, a jego poszczególne elementy wykonuje się w większości na zamówienie.

Dwuteowniki

Na więźbę dachową stosuje się również dwuteowniki. Są to belki produkowane z dwóch drewnianych stóp i płyty OSB bądź sklejki. Mają niewielką wagę i odznaczają się dużą wytrzymałością. Ich kształt nie ulega deformacji w przeciwieństwie do drewna klejonego i litego. Warto je stosować przede wszystkim tam, gdzie jest niezbędna duża dokładność wymiarowa. Najczęściej wykorzystuje się je jako słupy, belki stropowe i krokwie.

Drewno na konstrukcję dachu
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria więźb dachowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany