Więźba dachowa elementy

Elementy więźby dachowej

Do podstawowych elementów więźby należą wiązary. Najczęściej spotykanymi rodzajami wiązarów są: krokwiowe, wieszarowe, jętkowe i płatwiowo-kleszczowe. Dach posiada kilka wiązarów – na nich znajduje się pokrycie dachu umocowane łatami. Oprócz wiązarów, innymi elementami pokrycia dachowego są: murłaty, jętki, podwaliny, płatwie, miecze, słupy, zastrzały, kleszcze, wymiany, wiatrownice i wieszaki.

Charakterystyka poszczególnych elementów więźby dachowej

Elementy więźby dachowej

Źródło obrazka: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Braced_rafters_-_St._Illtyd's_Parish_Church,_Llanharry._-_geograph.org.uk_-_914783.jpg

Murłaty są poziomymi belkami drewnianymi. Opiera się je na murach zewnętrznych. Stanowią oparcie dla dolnych elementów krokwi. Wykonuje się je z belek posiadających wymiary od 10×12 do 16×16 centymetrów. Kleszcze doskonale usztywniają dach w kierunku poprzecznym. Po obu ich stronach zamontowane są słupy i krokwie. Z kolei wiatrownice usztywniają poddasze w kierunku podłużnym. Wymiany reprezentują konstrukcje prostopadłe do krokwi, ich wymiary przeważnie są identyczne jak sąsiednich krokwi albo większe. Zastrzały usztywniają więźbę. Umiejscawia się je ukośnie – przeważnie pod kątem nachylenia 45º. Podwaliny zlokalizowane są pod słupami. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia na strop. Jętki zaliczamy do pośrednich podporów krokwi. Pełnią funkcję usztywniającą poprzecznie poszycie dachowe. Wieszaki podpiera się zastrzałami, a ich zadaniem jest podtrzymywanie drewnianych belek stropowych. Miecze usztywniają ramy, które słupy tworzą wraz z płatwiami i podwalinami. Ich standardowe przekroje mieszczą się w wymiarach od 5×8 cm do 12×16 centymetrów. Słupy tworzą ramy będące oparciem dla krokwi. Najczęściej stosuje się kwadratowe przekroje słupów. Płatwie opiera się na mieczach, słupach, zastrzałach bądź belkach poziomych. Standardowe przekroje mieszczą się w wymiarach od 8×10 cm do 12×20 centymetrów.

Tradycyjne więźby dachowe

Tradycyjna więźba dachowa jest konstrukcją drewnianą wykonywaną przez cieśli bezpośrednio na budowie. Montuje się ją z elementów pochodzących z tartaku bądź firmy zajmującej się sprzedażą drewna. W tego rodzaju więźbie znajdują zastosowanie złącza ciesielskie, które przekazują siły od obciążeń własnego ciężaru, a także śniegu i wiatru. Złącza ciesielskie dodatkowo można złączyć śrubami lub drewnianymi kolkami. Można je także połączyć stosując klej. Części więźby łączone są w sposób różny, na przykład na czop, wrąb albo zakładkę prostą.

Wymiary więźby dachowej

W sytuacji, gdy rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7,5 m architekt proponuje konstrukcję drewnianą, tj. dach krokwiowy. Przy rozpiętości większej niż 7,5 m należy zastosować dodatkowe umocnienie w postaci jętek – wówczas powstaje konstrukcja krokwiowo-jętkowa. W projekcie więźby dachowej uwzględnia się także kąt nachylenia poddasza. Konstrukcje krokwiowe znajdują zastosowanie przy 30-50º, z następującym warunkiem: krokwie nie mogą liczyć więcej niż 4,5 m, a przy pokryciach z papy do 5 m długości. Z kolei ustrój płatwiowo-jętkowy wykorzystuje się przy konstrukcjach od 9 do 11 m, ustrój płatwiowo-kleszczowy do 12 m, a powyżej 12 m stosowana jest konstrukcja dźwigarowa.

Elementy więźby dachowej
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria więźb dachowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany