Budowa więźby dachowej
Konstrukcja więźby dachowej
Spis treści
Konstrukcję więźby dachowej zaprojektuje nam architekt. Jednak my jako inwestorzy pośrednio decydujemy o tym, jakie materiały wybrać i jakie zastosować rozwiązania techniczne, ponieważ wybieramy kształt dachu i rodzaj dachu. Warto zapoznać się z typami konstrukcji dachów stosowanymi przy określonych rozpiętościach. Przy rozpiętości do 7,5 m sprawdzi się ustrój krokwiowy, od 7 do 9 m – ustrój krokwiowo-jętkowy, od 9 do 11 m – ustrój płatwiowo-jętkowy, do 12 m – ustrój płatwiowo-kleszczowy, a powyżej 12 m – konstrukcje z zastosowaniem dźwigarów.
Montaż więźby dachowej
Przy budowie więźby dachowej tradycyjnej na początku mocuje się murłaty. Następnie wykonywane są elementy z belek podwalinowych, słupów czy płatwi. Na tych elementach cieśla oprze krokwie. Później montuje się krokwie skrajne, narożne i koszowe. Na końcu instaluje się tzw. wymiany, które znajdują się nad lukarnami. Ostatnim etapem montażu więźby dachowej jest zamontowanie ścian i dachu lukarn. Cieśla powinien pamiętać o dokładnym wypoziomowaniu krokwi w celu uzyskania równych połaci. Starannie należy wykonać także złącza ciesielskie. Nie jest to łatwe, ale można sobie ułatwić pracę, stosując metalowe łączniki lub stalowe płytki gwoździowane.
Impregnacja więźby dachowej
Pod pojęciem impregnacja kryje się nasycenie materiału, to jest papieru, drewna, skóry czy wyrobów włókienniczych preparatami, które zabezpieczają przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak mróz, śnieg czy podatność na zarysowania. Mając na uwadze europejskie standardy nasycenia drewna, wyróżnia się pięć klas zagrożenia, jakim może zostać poddana więźba dachowa. Przy drewnie I klasy stosuje się minimalną ochronę, bo nieznacznie jest narażone na korozję biologiczną. Natomiast drewno V klasy wymaga bardzo intensywnej ochrony. Więźbę dachową trzeba zabezpieczyć przede wszystkim przed grzybami i owadami. Należy wybrać taki impregnat, który po wyschnięciu doskonale zaadoptuje się w drewnie – będzie odporny na wietrzenie i ścieranie.
Wykonanie więźby dachowej
Gdy planujemy budowę dachu, musimy pamiętać o tym, że skomplikowana konstrukcja więźby dachowej wiąże się z większym nakładem pracy oraz z wyższymi kosztami. Za najbardziej trwałe uważa się dachówki ceramiczne. Istotny jest fakt, że ich późniejsza, ewentualna naprawa jest bardzo prosta – wymianie podlegają pojedyncze elementy. Lżejszą i tańszą alternatywą płytek ceramicznych są płytki cementowe – zalecane są do dachów posiadających prostą geometrię. Wysoką odporność na wodę i ogień, a także wytrzymałość na rozciąganie wykazują dachówki bitumiczne. Ich ceny są różne – od 30 do nawet 100 zł za 1 m². Na rynku dostępne są również bardziej ekskluzywne pokrycia, np. blachy cynkowo-tytanowe. Są jednak drogie – 70 zł za 1 m², ale i solidne – ich trwałość określa się na 80 – 120 lat. Warto pamiętać, że precyzyjne wykonanie więźby dachowej jest inwestycją w nasz dom – inwestycją na długie lata, dlatego przy wyborze materiału kierujmy się nie tylko ceną, ale również rodzajem materiału oraz jego solidnym wykonaniem. Pamiętajmy, że drogo nie zawsze znaczy praktycznie i estetycznie.