Prefabrykowana więźba dachowa

Więźba prefabrykowana

Od momentu powstania pierwszych, drewnianych konstrukcji dachowych minęło wiele wieków. Zauważa się duży postęp w sztuce budowania domów. Sprzyjają jemu pojawiające się nowe technologie i coraz doskonalsze i dostępne w bogatej ofercie materiały budowlane. Jednak do konstrukcji dachów w większości domów w Polsce nadal stosowane są najzwyklejsze belki drewniane. Drewniana, inaczej ciesielska konstrukcja nosi nazwę więźby. Wyróżniamy więźbę tradycyjną, czyli poddasze krokwiowe i jego modyfikacje, dla której charakterystyczne są drewniane konstrukcje dachów przygotowywane z belek. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są więźby prefabrykowane z desek bądź belek – wyróżniają się one gotowymi elementami. Nie należą one jednak do tanich, dlatego też cieszą się mniejszą popularnością niż tradycyjne więźby dachowe. Gotową więźbę prefabrykowaną najczęściej stosuje się w konstrukcji drewnianych domów szkieletowych wraz ze szkieletem ścian.

Zalety gotowych więźb dachowych

Więźba prefabrykowana

Źródło obrazka: http://www.glosford.co.uk/images/latest-news-wyre-forest-1.jpg

Gotowe więźby dachowe wykonuje się zazwyczaj z drewna litego oraz klejonego warstwowo. Produkty te wyróżniają się doskonałą jakością. Przygotowuje się je z wysokiej klasy drewna suszonego charakteryzującego się optymalną wilgotnością. Dodatkowo, więźby prefabrykowane są czterostronnie strugane, zabezpieczane przed destrukcyjnym działaniem grzybów, pleśni i szkodników, a także zaimpregnowane przeciwogniowo. Wśród zalet gotowej więźby dachowej istotny jest fakt, że nie trzeba jej składować, ponieważ przywozi się ją na miejsce budowy w dzień montażu.

Zobacz też:  Rodzaje więźby dachowej

Gdzie stosuje się gotową więźbę dachową?

Gotową więźbę dachową stosuje się zazwyczaj przy budowie domów parterowych z prostymi, dwuspadowymi dachami. Wiąże się to z konstrukcją tradycyjnego, gotowego wiązara dachowego. Istotnym jego elementem jest pas górny (odpowiednik krokwi) i pas dolny (odpowiednik słupków, krzyżulców i belek stropowych). Mając na uwadze ciągły postęp techniczny, producenci stwarzają klientom możliwość zagospodarowania poddasza. W tym celu produkuje się więźby attykowe bądź więźby z kratownicą w dolnym pasie.

Wiązary z płytkami kolczastymi w prefabrykowanej więźbie dachowej

Alternatywę dla tradycyjnej (drewnianej) konstrukcji dachowej stanowi więźba prefabrykowana. Jej montaż zajmuje niewiele czasu, ponieważ na miejsce budowy dostarcza się ją już gotową. Gwarantuje również większe bezpieczeństwo niż więźba z drewna, a także zapewnia dużą swobodę w projektowaniu. W prefabrykowanej więźbie dachowej z płytkami kolczastymi element scalający stanowi płytka kolczasta. Jest to blacha wykonana z nierdzewnego materiału bądź ze stali ocynkowanej. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju konstrukcja doskonale sprawdzi się przy budowie domów parterowych bez poddasza, bowiem kratownice będą stanowić jednocześnie konstrukcję stropu. Koszty się zmniejszą, gdyż nie będzie konieczne zastosowanie stropu betonowego. Z kolei w budynkach z poddaszem użytkowym będzie możliwa konstrukcja poddasza bez słupów – tutaj konstrukcją stropu może być pas dolny wiązarów.

Więźba prefabrykowana
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Polish PL English EN German DE Dutch NL French FR Italian IT Spanish ES

Szukaj w serwisie

Galeria więźb dachowych

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany