Więźba dachowa rodzaje
Co na dach, czyli o rodzajach więźby dachowej
Spis treści
Więźba dachowa stanowi istotny element budynku. Ostateczny wygląd i jakość dachu zależą w dużym stopniu od sposobu wykonania konstrukcji dachowej. Na rynku mamy bogatą ofertę więźb dachowych, dlatego warto porównać ceny różnych producentów i skonsultować rodzaj pokrycia z architektem. Odpowiednio zaadaptowany dach musi być trwały, powinien spełniać funkcję ochronną, użytkową i estetyczną. Przy wyborze drewna kierujmy się jego klasą – pamiętajmy, że nie może być ona niższa niż K27. Gdy wybieramy rodzaj konstrukcji dachowej, powinniśmy uwzględnić kształt dachu oraz zewnętrzne wymiary budynku. Dostępne są następujące rodzaje więźby dachowej: jętkowa, krokwiowa, wieszarowa, płatwiowa, krokwiowo-jętkowa i płatwiowo-jętkowa.
Więźba jętkowa
Więźby jętkowe stanowią najczęściej projektowany typ wiązarów, ponieważ charakteryzują się prostotą wykonania i ekonomicznością. Stosuje się je przy rozpiętości ściany 5 – 12 m oraz przy kącie nachylenia płata wynoszącego od 35º do 67º. Konstrukcja jętkowa doskonale sprawdzi się w budynkach z poddaszem użytkowym, ponieważ dzięki niej uzyskamy w mieszkaniu właściwy kształt pomieszczeń. Więźba jętkowa jest odmianą wiązaru krokwiowego. Posiada dodatkowy element, tzw. jętkę, która łączy i usztywnia krokwie.
Więźba krokwiowa
Więźba krokwiowa jest najprostszą konstrukcją. Zbiegające się w kalenicy pary krokwi tworzą wiązary identyczne w całym poszyciu dachowym. W sytuacji, gdy zastosowano drewniany strop dachu, za dolne pasy wiązarów mogą posłużyć belki stropowe. Natomiast, gdy strop jest ceramiczny lub żelbetowy, funkcję dolnych elementów może pełnić konstrukcja nośna. Więźba krokwiowa znajduje zastosowanie wówczas, gdy rozpiętość dachu nie jest wyższa niż 7 m, a jego pochylenie ma więcej niż 45º.
Więźba wieszarowa
Więźba wieszarowa świetnie sprawdzi się, gdy odległości między ścianami nośnymi wynoszą około 10 m lub gdy brakuje wewnętrznych ścian nośnych. W przypadku rozpiętości dachu wynoszącej od 6 do 8 m stosuje się konstrukcje jednowieszakowe, a przy rozpiętości od 8 do 10 m – jednowieszakowe z krzyżulcami. Natomiast rozwiązanie dwuwieszakowe sprawdzi się, gdy rozpiętość dachu liczy od 10 do 12 metrów.
Więźba płatwiowa
Więźba płatwiowa sprawdzi się, gdy rozpiętość dachu wynosi ponad 8 m i zastosowano nieduży kąt nachylenia płata. W tej konstrukcji krokwie zostały oparte na płatwi kalenicowej, to jest belce usytuowanej wzdłuż kalenicy. Dolne płatwie znajdują się na ściance kolankowej lub na stropie, a pozostałe podpiera się słupami. Warto wiedzieć, że więźba płatwiowa należy do uniwersalnych konstrukcji, którą stosuje się przy rozpiętości dachu dochodzącej nawet do 12 metrów.
Więźba krokwiowa-jętkowa
Więźba krokwiowo-jętkowa znajduje zastosowanie, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 7 metrów. Najpopularniejsze są dwa rodzaje więźby krokwiowo-jętkowej: opartej na murłatach i drewnianych belkach stropowych. Przy tego rodzaju konstrukcji należy pamiętać o oddzieleniu drewnianych elementów więźby od muru poprzez zastosowanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej w postaci papy.
Więźba płatwiowo-jętkowa
Więźba płatwiowo-jętkowa posiada jedną lub dwie ściany stolcowe. Tworzą one ciąg słupów stolcowych usytuowanych na fundamencie i zespolonych od góry płatwią pośrednią. Konstrukcję tę stosuje się, gdy rozpiętość wiązarów wynosi od 7,5 m do 10 m (podpiera się je wówczas jedną płatwią) lub gdy wiązary mają od 9 m do 12 m (podpiera się je wówczas dwiema płatwiami). Słupy stolcowe, których zadaniem jest podpieranie płatwi, umieszcza się zazwyczaj na belkach podwali nowych drewnianych. Z kolei ukośne elementy, tzw. miecze spełniają dwie istotne funkcje: dodatkowo podpierają płatwie oraz usztywniają ścianę stolcową.