Wiązary kratowe
Zalety wiązarów dachowych drewnianych
Spis treści
Wiązary dachowe są elementami składającymi się na konstrukcję dachu. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej więźby albo konstrukcji stalowej. Najlepsze drewno, z którego produkuje się wiązary, pochodzi ze Skandynawii. Srogi klimat, a także wieloletnia tradycja uprawy drzew gwarantują uzyskanie surowca najwyższej jakości. Czas produkcji uzależniony jest od stopnia trudności wykonania konstrukcji i zazwyczaj wynosi od jednego dnia do nawet dwóch tygodni. Wiązary dachowe drewniane stosuje się w celu uniknięcia montażu kosztownych stropów betonowych. Ten rodzaj wiązarów dachowych jest rozwiązaniem uniwersalnym i funkcjonalnym. Niewiele waży, dlatego też nie obciąża konstrukcji budynku. Wykorzystuje się go również na dużych rozpiętościach. Nie potrzebne są wówczas ściany nośne i słupy, dzięki czemu jest możliwość zaoszczędzenia. Do zalet wiązarów dachowych drewnianych należą również ich niska cena oraz łatwość montażu.
Ekonomiczność wiązarów kratowych
Wiązary kratowe są ekonomicznym rozwiązaniem współczesnych więźb dachowych. Reprezentują konstrukcje lekkie, więc nie obciążają konstrukcji budynku. Dodatkowo nie są drogie i znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach pokryć dachowych. Stwarzają także możliwość samodzielnego uporządkowania wnętrza, ponieważ nie mają ścian nośnych i podporowych. Podstawa wiązarów kratowych, czyli pas dolny stanowi konstrukcję stropu, natomiast ramiona, czyli pas górny – płat dachowy. Przestrzeń pomiędzy pasem górnym a dolnym jest zagospodarowana krzyżulcami i słupkami. Wszystkie węzły łączy się za pomocą płytki kolczastej. Wiązary produkowane są z tarcicy iglastej metodą przemysłową.
Szerokie zastosowanie wiązarów stalowych
Wiązary dachowe stalowe reprezentują konstrukcje sprężone. Struktura dachów stalowych oparta jest na dźwigarach kratowych. Solidne wykonanie poszczególnych elementów opiera się na wybraniu stali najwyższej jakości, następnie poddaniu jej obróbce mechanicznej (piaskowaniu) i naniesieniu podwójnej farby. Ten rodzaj dźwigarów znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wznoszeniu mostów i stropach budynków wielokondygnacyjnych. Świetnie sprawdzi się również jako pokrycie dachowe w zamkniętych i otwartych wiatach, domach ocieplonych i nieocieplonych oraz w budynkach posiadających wymiary od 6 do 24 centymetrów. Warto wiedzieć, że konstrukcje stalowe powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. W tym celu nakłada się na nie farby epoksydowe grubości 120 milimetrów.