Lampy drewniane

Drewniane lampy – hit do modnych wnętrz

Lampy do modnych wnętrz bywają mocno zróżnicowane. Ich wielkość i kształt wynikają z pełnionej w danej przestrzeni funkcji, a także ze względów czysto estetycznych. W końcu oświetlenie stanowi jeden z kluczowych elementów każdej aranżacji.

Jednym z ciekawszych trendów ostatnich miesięcy w temacie oświetlenia do domów stały się efektowne lampy drewniane. Kiedy warto na nie postawić i jak wykorzystać ich potencjał w stylowych przestrzeniach? O tym opowiemy poniżej.

1. drewniane lampy hit do modnych wnetrz 1

Lampy drewniane – różne rodzaje drewna

W przypadku doboru drewna do produktów oświetleniowych nie ma konkretnych zasad, które determinowałyby używanie pewnych surowców. Podstawą jest pomysł projektanta. W wielu przypadkach bowiem drewno stosuje się jako materiał na oprawy o dużych walorach estetycznych, a jak wiadomo różne rodzaje drewna potrafią mieć zupełnie odmienny kolor i fakturę.

Do najpopularniejszych rozwiązań wciąż zaliczają się odmiany klonu, brzozy, sosny, orzecha lub dębu. Niekiedy stawia się także na wielobarwne gatunki egzotyczne albo rozmaite typy forniru.

Oprócz samego drewna do łask w obecnym sezonie powróciły znów osłony źródeł światła z efektownych plecionek. Pojawiają się zatem często lampy z kloszami wiklinowymi lub rattanowymi.

Do czego przydaje się drewno w produktach oświetleniowych?

Drewno w produktach oświetleniowych potrafi spełniać dwojaką rolę. Z jednej strony przydaje się jako element ozdobny opraw. Wykorzystuje się je choćby do produkcji ciekawych osłon źródeł światła. Niektóre z nich, jak te dostępne na stronie Azzardo.com.pl, w całości zasłaniają żarówki, by dać przyjemne i delikatnie rozproszone światło.

Zobacz też:  Żarówki halogenowe

Oprócz tego drewno to jeden z podstawowych surowców, służących do wytwarzania elementów konstrukcyjnych wielu produktów oświetleniowych. Tworzy się z niego uchwyty kinkietów, całe stelaże rozbudowanych lamp wiszących, w tym nawet nowoczesnych żyrandoli, a także trójnogi lub długie ramiona modeli stojących podłogowych lub stołowych.

Gdzie sprawdzają się lampy drewniane?

Drewniane lampy, ze względu na mnogość oferowanych rozwiązań, sprawdzają się w zasadzie we wszystkich typach wnętrz. Można je znaleźć w przytulnych i ciepłych salonach lub sypialniach, w korytarzach i na klatkach schodowych. Pojawiają się także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności oraz w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zachlapania lampy wodą, jak w łazienkach lub kuchniach. W tym przypadku muszą to być jednak oprawy o podwyższonym współczynniku ochrony.

Lampy drewniane bywają wykorzystywane jako oświetlenie główne (przede wszystkim oprawy sufitowe i wiszące), lampy zadaniowe (modele stojące) oraz dekoracyjne (kinkiety lub okazałe żyrandole). Dzięki nim można ciekawie zaaranżować niejedną domową przestrzeń, równocześnie dbając o perfekcyjne doświetlenie każdej strefy.

W jakich aranżacjach stosuje się drewniane lampy?

Lampy drewniane pojawiają się w wielu współcześnie popularnych typach aranżacji wnętrz. Stanowią oczywiście podstawowy typ oświetlenia do wnętrz skandynawskich, w których drewno zalicza się do podstawowych surowców dla wyposażenia. W tym przypadku pojawiają się nawet modele z surowego drewna, o widocznym rysunku słojów i niejednokrotnie chropowatej i nierównej fakturze.

Zobacz też:  Żarówka do piekarnika

W innych aranżacjach stosuje się surowiec poddany większej obróbce. Drewno bywa równo docinane, polerowane i pokrywane lakierem (bezbarwnym lub kryjącym). Dzięki temu materiał bywa obecny w zasadzie we wszystkich typach aranżacji, ze szczególnym uwzględnieniem nurtów minimalistycznych i nowoczesnych. Lampy drewniane można jednak spotkać także w przestrzeniach klasycznych lub nawet art déco.

Nowoczesne lampy drewniane do pięknych wnętrz

Lampy drewniane to jeden z uniwersalnych trendów, w którym każdy bez większego trudu znajdzie coś dla siebie. Można stawiać na modele mniej lub bardziej ozdobne, które wpisują się w popularne aranżacje wnętrz. Niektóre modele łączą też tradycyjną formę oprawy z użyciem nowoczesnych technologii. Tak powstają funkcjonalne lampy smart o klasycznym designie. Czasami bowiem tradycja może iść w parze z nowoczesnością i drewniane oprawy lamp są tego najlepszym przykładem.

Drewniane lampy
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Polish PL English EN German DE Dutch NL French FR Italian IT Spanish ES

Szukaj w serwisie

Galeria żarówek

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany