Funkcje zmywarki

Jakie funkcje powinna mieć zmywarka?

Jeśli nie raz w życiu zmywałeś naczynia ręcznie to musisz wiedzieć, że klasyczne zmywanie naczyń nigdy nie jest tak proste, jak załadowanie i naciśnięcie „start” tak jak ma to miejsce w przypadku posiadania dobrej zmywarki do naczyń. Prawda jest taka, że kiepskiej jakości zmywarki prowadzą do wytworzenia się swego rodzaju rytuału: załóż gumowe rękawice, weź swój ulubiony zmywak, włącz muzykę (bo to trochę potrwa), wyczyść ręcznie największe zabrudzenia, załaduj, a potem możesz się zrelaksować…

Jednak każdy, kto otworzył skończony załadunek naczyń tylko po to, by wyciągnąć talerz i powiedzieć: „Dopiero co je umyłem!”, wie, że nie każda zmywarka jest taka sama.

Jeśli jesteś gotowy, aby odłożyć rękawice do zmywania i wrócić do cieszenia się wolnym czasem, być może nadszedł czas na wymianę zmywarki na nową. Zanim jednak zaczniesz kupować, zrób to dobrze, zapoznając się z naszą listą najlepszych funkcji zmywarek.

1. Zaawansowana wydajność zmywania

funkcje zmywarek

Najważniejsze elementy, które zapewniają optymalną wydajność zmywarki, to m.in:

 • Ilość ramion natryskowych
 • Specjalistyczne dysze natryskowe
 • Zaprogramowane cykle zmywania
 • System filtracji wody

Jednak zapotrzebowanie na to, aby zmywarki robiły więcej (a konsumenci mniej), zmusiło producentów zmywarek do stworzenia nowych sposobów na jeszcze lepsze zmywanie. Weźmy na przykład poniższe marki, które wyróżniają się wyjątkową technologią zmywania.

Technologia LG QuadWash jest tak skuteczna, że producenci zalecają rezygnację z płukania wstępnego naczyń. Aby osiągnąć tak imponujące rezultaty, firma LG zastosowała cztery ramiona natryskowe – w przeciwieństwie do trzech standardowych ramion – z dwukierunkowym ruchem natryskowym, które dokładnie omiatają powierzchnie naczyń pod każdym kątem.

Technologia Samsung StormWash wykorzystuje dwie obrotowe dysze oprócz ramion spryskujących, aby zapewnić większy zasięg wody.

Ale pamiętaj: Wydajność może często wiązać się z kosztem głośnej pracy zmywarki. Dlatego jeśli szukasz topowych rozwiązań, szczególnie jeśli chodzi o zmywarki do zabudowy to zobacz ten oto ranking zmywarek do zabudowy, gdzie zostały umieszczone najlepsze urządzenia wiodących producentów zmywarek do naczyń.

2. Doskonałe suszenie

Jeśli chodzi o zmywanie naczyń, wyciąganie mokrego naczynia z zakończonego właśnie cyklu może być równie irytujące, jak konieczność wstępnego szorowania naczyń. Aby wyeliminować ten etap, producenci zmywarek nieustannie opracowują nowe technologie, dzięki którym każde zmywanie kończy się całkowitym wysuszeniem naczyń, w tym tworzyw sztucznych. Przyjrzyj się poniższym przykładom wiodącej wydajności suszenia w zmywarkach.

Na przykład zmywarki firmy Bosch z technologią CrystalDry wykorzystują naturalne minerały do pochłaniania wilgoci i zamieniania jej w ciepło. Gorące powietrze jest następnie rozprowadzane po całej zmywarce, dzięki czemu naczynia są o 60% bardziej suche niż w przypadku standardowego suszenia.

3. Specjalistyczne dysze natryskowe

Możesz zabrać swój samochód do automatycznej myjni, która nigdy nie doprowadzi felg do idealnej czystości, albo możesz zabrać go do myjni ręcznej, która nigdy nie pominie żadnego miejsca. To samo dotyczy zmywarek do naczyń: Im więcej specjalistycznych dysz natryskowych, tym lepiej zmywarka poradzi sobie z dostępem do trudno dostępnych zakamarków, w których jedzenie trzyma się najdłużej.

4. Szeroki zakres możliwości zmywania

Nowoczesna zmywarka potrafi o wiele więcej niż tylko myć naczynia. Niezależnie od tego, czy jest to technologia PowerSteam, która dostarcza małe cząsteczki wody, zapewniając bardziej efektywne zmywanie, czy zmywarki ze strefami zmywania WashZones, które umożliwiają zmywanie połowy załadunku, posiadanie większej liczby sposobów zmywania naczyń podnosi wartość i wygodę zmywarki.

Cykle pracy zmywarki obejmują:

 • Cykl dezynfekcji
 • Zmywanie ekspresowe
 • Cykl porcelanowy
 • Cykl zmywania intensywnego
 • Normalny cykl zmywania
 • Automatyczne zmywanie
 • Cykl opóźnienia

5. Uchwyty na wino i sztućce

Nie ma szybszego sposobu na zakończenie przyjęcia, niż otwarcie zmywarki pełnej potłuczonych kieliszków i pucharków do wina. Na szczęście producenci zaczęli wyposażać zmywarki w specjalne uchwyty na kieliszki, które umożliwiają umycie delikatnego szkła.

6. Dodatkowe miejsce na trzecią szufladę

Dzięki prostemu dodaniu do zmywarki trzeciej szuflady, zmywarki zyskują znacznie więcej miejsca, aby pomieścić nawet największe załadunki – nawet do 30 procent więcej miejsca w zmywarkach.

Funkcja trzeciej szuflady jest stale rozwijana, aby znaleźć nowe sposoby na zmieszczenie jeszcze większej ilości naczyń w jednym załadunku. Nowe innowacje obejmują kształt litery V, który pasuje do płytkich misek i szklanek standardowej wielkości, a także regulowane poziomy wysokości, aby zapewnić miejsce na wyższe przedmioty na środkowym półce.

7. Niewielka konserwacja

Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju konserwacji wymaga zmywarka do naczyń, dobra wiadomość jest taka, że nie wymaga ona zbyt wiele. Ogólnie rzecz biorąc, zmywarki są uważane za urządzenia wymagające niewielkiej konserwacji, które wymagają jedynie podstawowych czynności kontrolnych i konserwacyjnych, aby zapewnić optymalną wydajność pracy urządzenia. Obejmuje to regularne uruchamianie wsadu, aby zapobiec osadzaniu się kamienia, sprawdzanie węży i ramion spryskujących pod kątem przecieków lub zatkania oraz upewnianie się, że żadne luźne sztućce nie stały się nagle przeszkodą dla ramion spryskujących.

Jednak stojąca woda spowodowana zatkaniem odpływu jest częstym problemem w przypadku zmywarek do naczyń. Na szczęście niektóre zmywarki rozdrabniają cząstki żywności, jednocześnie utrzymując żywność z dala od odpływu i zwiększając wydajność zmywania. W rezultacie można cieszyć się praktycznie wolnymi od plam naczyniami i zmywarką, która wykonuje czynności konserwacyjne za użytkownika.

Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, rozważając konserwację zmywarki, jest materiał, z którego wykonana jest komora. Podczas gdy plastikowe zmywarki są bardziej przystępne cenowo, nie ukryją plam ani nie zapobiegną korozji w sposób, w jaki robią to zmywarki z wnętrzem ze stali nierdzewnej, które z tej racji są droższe. Niektórzy producenci, tacy jak Bosch, wprowadzili hybrydowe wnętrza do zmywarek, które używają plastikowych ścian i dna ze stali nierdzewnej, obniżając koszty, a jednocześnie zachowując korzyści płynące z posiadania w środku stali nierdzewnej.

8. Niezawodne działanie

Jeśli chodzi o niezawodność zmywarki, konserwacja czyni cuda, aby przedłużyć jej żywotność, ale ostateczną ochroną zmywarki jest zaufana marka jej producenta.

Dwie wiodące marki zmywarek – Miele i Bosch – to dwie najwyżej oceniane marki zmywarek wywodzące się z niemieckiej inżynierii. Podczas gdy zmywarki Bosch są zaprojektowane tak, aby wytrzymać minimum 10 lat, zmywarki Miele podwajają ten okres z przewidywaną żywotnością 20 lat regularnego użytkowania, słusznie zaliczając się do najdłużej działających marek zmywarek.

Jednak niezawodność zawsze zależy od tego, jak często używasz zmywarki i czy używasz jej prawidłowo. Aby zapewnić sobie dodatkowe zabezpieczenie, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Typ silnika
 • Łatwość diagnozowania problemów (np. SmartThinQ w zmywarkach LG z Wi-Fi)
 • Czujniki przecieków

9. Inteligentne funkcje

Inteligentna zmywarka nie powinna ograniczać się do kompatybilności z Twoim inteligentnym urządzeniem (choć jest to jej istotna część).

Zmywarki LG z wyjątkowym silnikiem Inverter Direct Drive wykorzystują mniej ruchomych części, dzięki czemu pracują ciszej, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na konserwacji i kosztach eksploatacji.

Innym rosnącym trendem wśród marek zmywarek jest oświetlenie wnętrza. To nie tylko efektowny wygląd, ale również praktyczny sposób na odnalezienie naczyń nawet w ciemności.
Inne inteligentne funkcje obejmują:

 • Zabezpieczenie przed przeciekaniem i zalaniem
 • Wiele stref zmywania
 • Łączność z urządzeniami inteligentnymi
 • Czujniki zabrudzenia wody w zmywarce

10. Efektywność energetyczna

W ostatnim zestawieniu najbardziej efektywnych zmywarek ENERGY STAR, Miele pojawia się dziewięć razy z rzędu w pierwszej dziesiątce, co sprawia, że zmywarki Miele są równie korzystne dla domu i środowiska.

Nie oznacza to jednak, że inne marki zmywarek są mniej wydajne. Wiele z nich jest obecnie wyposażonych w funkcje, które pomagają oszczędzać energię i koszty eksploatacji:

 • Automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu cyklu, umożliwiające suszenie na powietrzu
 • Strefy zmywania z możliwością zmywania połowy załadunku
 • 1-godzinne cykle zmywania

Choć na rynku stale pojawiają się nowe, ekscytujące innowacje w zakresie zmywarek, mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci podsumować, jakich funkcji należy szukać przy zakupie zmywarki.

Funkcje zmywarki
Tagi wpisu:

Wersje językowe

Szukaj w serwisie

Galeria zmywarek

Współpraca

polecane blogi

Istnieje możliwość zamówienia artykułu sponsorowanego w naszym serwisie. Po więcej informacji na temat wpisów płatnych oraz linków reklamowych zapraszamy tutaj: Artykuł sponsorowany